Boston Red Sox Logo

Boston Red Sox Logo
Boston Red Sox Logosu PNG

Amerika Birleşik Devletleri’nde, görkemli bir tarihe ve köklü geleneklere sahip çok sayıda harika takım var. Ancak, Boston Red Sox en inanılmaz ve esrarengiz gibi görünüyor.

Boston Red Sox, Boston’da (Massachusetts) ikamet eden bir beyzbol takımıdır. 1901 yılında kurulmuştur. 2021 yılında takım spor kariyerinin 120. yılını kutlayacaktır. Bu günlerde kulüp Amerikan Ligi Doğu bölümünde yarışıyor. Başlangıçta ekip «Boston Americans» adını aldı. 1907 sezonundan sonra, takım sahibi John Taylor onu «Red Sox» olarak değiştirmeye karar verdi.

Boston’da bulunan Fenway Park, 1912’den beri Red Sox’un stadyumudur. Major League Baseball oyuncularına ev sahipliği yapan en eski basketbol sahasıdır. En az 40.000 hayranı barındırabilir. Fenway Park, on bir metre yüksekliğindeki sol saha duvarı olan Yeşil Canavar ile son derece ünlü hale geldi. Red Sox için yeni bir eğitim tesisi şu anda yapım aşamasındadır. Yetkililer, adının Jet Blue Park olacağını duyurdu. Yeni stadyumun birçok mimari ve teknolojik özelliği, Yeşil Canavar da dahil olmak üzere Fenway Park’tan alınacak.

Her ABD vatandaşı, Boston Red Sox’un büyük bir beyzbol kaybeden ve en çok tanınan franchise olduğunu bilir. Kulübün adı, binlerce anekdot, şaka, batıl inanç ve efsaneyle ilişkilendirilmiştir. Talihsizlikler 1919’da başladı. Bundan önce, Red Sox şüphesiz 1903, 1912, 1915, 1916 ve 1918’de Dünya Serisini kazanan en başarılı takımlardan biriydi. Ancak 1919’da ciddi mali sorunlar kulüp sahiplerini satış yapmaya zorladı. Babe Ruth, en büyük yıldızları ve gelmiş geçmiş en önemli beyzbol oyuncularından biri. Boston’un en şiddetli rakipleri olan New York Yankees’e satıldı.

Babe Ruth’un kötü şöhretli satışı, ekibin servetini önemli ölçüde değiştirdi ve Bambino’nun Laneti olarak bilinen batıl inançlara yol açtı (Bambino, Ruth’un takma adlarından biriydi). Nitekim, New York Yankees, onu aldıktan sonra büyük başarılar elde etti: 26 dünya şampiyonluğu ve 39 Amerikan Ligi flaması kazandılar, ikisi de dünya rekoru. Red Sox için, takımın hiçbir Dünya Serisini kazanamadığı 86 yılı izledi. Takım 1946, 1967, 1975 ve 1986’da Dünya Serisine ulaştı ancak St. Louis Cardinals (2 kez), Cincinnati Reds ve New York’a yenildi. Belirleyici oyunlarda Boston Red Sox’un sürekli kaybı, çok sayıda şakanın hararetli bir konusu haline geldi.

2004’te Bambino’nun Laneti kırıldı. Kulüp, kıskanç şampiyon gibi oynamaya başladığından beri artık sevecen bir kaybeden değildi. O yıl Red Sox, New York Yankees’e karşı olaylı bir AL Serisi sezonunu kazandı ve World Series’de St. Louis Cardinals’ı süpürdü. 2007’de Red Sox, Colorado Rockies’i dört maçta süpürerek tekrar dünya şampiyonu oldu.

2013 Amerikan Ligi flamasını kazandıktan sonra Red Sox, St. Louis Cardinals’a karşı World Series’de oynama hakkını elde etti. Bostonlular Dünya Serisini dörde ikiye karşı kazandılar.

Takım, 28 Ekim 2018’de beşinci maçta Los Angeles Dodgers’ı yenerek dokuzuncu World Series şampiyonluğunu, Major League Baseball’un (MLB) belirleyici serisini kazandı.

Ünlü korku yazarı Stephen King, serinin inanılmaz derecede sadık bir hayranıdır. Genellikle takımın ev ve deplasman maçlarına katılır ve sayısız romanında ara sıra bundan bahseder. 2004’te yazılan «Faithful», Boston Red Sox’un sporda şimdiye kadarki en büyük geri dönüşüne ve seksen altı yıl içindeki ilk şampiyonluğuna adanmış bir tarih.

Red Sox’un marşı Neil Diamond’ın “Sweet Caroline” şarkısıdır.

Anlam ve Tarihçe

Boston Red Sox Logo Tarih
Boston Red Sox Logosunun Hikayesi

Bu amblemden çok bahsediliyor ve birkaç başarısız sezona rağmen takım efsanevi olarak kabul ediliyor. Logoda tasvir edilen nitelik hiçbir şekilde beyzbol olarak adlandırılamazsa da, yine de güzel bir oyunla hayranları memnun eden kulübün eksantrikliğini aktarmaktadır. İlk defa, 1908’de resmi sembollerde tek bir ikonik çorap belirdi ve 1924’te eşleştirilmiş bir versiyon onaylandı. O zamandan beri, çoraplar yalnızca iki kez değiştirilen kalıcı bir özellik olarak kaldı. Ve franchise’ın dokuz bireysel kimlik çeşidine sahip olduğunu düşündüğünüzde bu çok fazla değil.

1901 — 1907

Boston Americans Logo 1901-1907

Başlangıçta ekip, mavi eski İngilizce harflerle basit bir «B» ve «A» logosu ile Boston Amerikalılardı. İlk logo altı yıl sürdü.

1908

Boston Red Sox Logo 1908

Yeni adı verilen Boston Red Sox, sadece bir yıl boyunca logoya ilk çorap parçasını tanıttı. Üzerinde beyaz yazılmış Boston marka işareti olan tek bir kırmızı çoraptı.

1909 — 1911

Boston Red Sox Logo 1909-1911

Temel döneme geri döndü. Kırmızı çorabın kısa görünümünden sonra logo, kırmızı renkli basit bir «Boston» a gitti.

1912 — 1923

Boston Red Sox Logo 1912-1923

Sonraki 11 yıl boyunca, amblem çok tanıdık bir tarzda «Boston» «Red Sox» olarak değiştirildi. Kırmızı hala ana renkti.

1924 — 1960

Boston Red Sox Logo 1924-1960

1924’te franchise, Boston Red Sox tarihindeki en uzun süredir tutulan logosunu tanıttı. Göze çarpan kırmızı «asılı çoraplar» onu zamanının en ilginç logolarından biri yaptı.

1961 — 1969

Boston Red Sox Logo 1961-1969

1961’de asılı çoraplar bir güncelleme aldı ve büyük beyaz bir beyzbol topunun içine yerleştirildi. Beyzbolun kendisi iki kırmızı dikiş ve lacivert dikişlerle süslenmiştir. Dahası, çoraplar beyaz ayak parmakları ve topuk kanatlarıyla daha temiz ve gerçekçi görünüyordu.

1970 — 1975

Boston Red Sox Logo 1970-1975

Bir sonraki logonun renkleri ve hem beyzbol hem de kırmızı dikişlerin görüntüsünde küçük değişiklikler oldu. Kırmızı çoraplar hala Boston Red Sox’un ana logosuydu.

1976 — 2008

Boston Red Sox Logo 1976-2008

1976’da tekrar sunulan sekizinci Red Sox kulübü logosu 32 yıl boyunca en uzun süre dayandı. Önceki logonun genişletilmiş bir yükseltmesiydi. Kırmızı-beyaz bir dairenin ortasında bir beysbol ve bir çift kırmızı çorap vardı. Takımın adını unuttuysanız, «Circle Sox» logosu onu dışarıya ekledi. Boston şehrinin mavi harflerle yazılmış adı yukarıda yer alırken, altta mavi çerçeveyle kırmızı ile yazılmış «Red Sox» yer alıyordu. Kötü üne sahip laneti bozduğu için şanslı bir Boston Red Sox amblemi olabilirdi!

2009 — günümüz

Boston Red Sox Logo 2009-şimdi

Şu an, Boston Red Sox logosu olabildiğince minimalist. Modern versiyon 2009 yılında kabul edildi ve o zamandan beri değişmedi. Bir çift «ayakta» çorap sunar. Dahası, diğer tüm detaylar ondan kaldırıldı: yazıtlar, çizgiler, daireler, beysbollar, monogramlar yok — genel olarak, daha önce böyle bir şey olmadı. Ancak tam tersine renk paleti korunur. Kırmızı çorapların topuk ve ayak parmaklarında beyaz lekeler vardır. Elastikte hafif çizgiler de mevcuttur. Gerçek şu ki, Boston Red Sox logosu var olduğu uzun yıllar boyunca o kadar ikonik hale geldi ki ilavelere ihtiyaç duymadı — yine de tanındı.

Amblem

Boston Red Sox Amblem

Logoda kullanılan görsel, doğrudan takımın adını yansıtmaktadır. Dahası, dış benzerliğe rağmen, ana unsur diğer versiyonlardan farklıdır. 1908’de, 1924’te — küçük vuruşlarla, 1961 ve 1970’te — büyük geometrik figürlerle ve bir beyzbolun arka planında, 1976’da — geleneksel bir baskı biçiminde, güncel — minimalistti. Aynı zamanda, çorapların konumu hiç değişmedi: şimdi onları her zaman gördüğümüz gibi oldular.

Yazı Tipi ve Renkler

Boston Red Sox Logo

Amblemin metin kısmı başlangıçta ve 1976’dan 2008’e kadardı. Geri kalan zamanlarda grafikler üstün geldi. İlk başta kullanılan yazı tipi, kenarları kesilmiş kesik harflerden oluşuyordu — köşeleri kesilmişti. Daha sonraki bir sürüm, seriflerle desteklenen büyük harflerle yazılır. Red Sox’un ortasında da bir sivri uç vardı, bu da yazıyı benzersiz kılıyordu — Eski İngiliz tarzında.

Palet kendi adına konuşuyor — çoraplar kırmızı. Ayrıca takımın resmi renkleri beyaz ve laciverttir. Birincisi hala logoda ve ikincisi periyodik olarak görünür.