Brooklyn Nets Logo

Brooklyn Nets Logo
Brooklyn Nets Logosu PNG

Brooklyn Nets, Brooklyn’in New York City ilçesinde bulunan bir Amerikan profesyonel basketbol takımıdır. 1976’da Nets, Doğu Konferansı Atlantik Bölümü üyesi olarak Ulusal Basketbol Birliği’nde (NBA) yarışmaya başladı. Ekip 1967’de kuruldu.

Kulüp, 1967’de NBA’nin rakip ligi American Basketball Association (ABA) ‘nın kurucu franchise’ı olarak kuruldu. 1968’de Long Island’a taşınmadan ve isimlerini New York Nets olarak değiştirmeden önce, ilk sezonlarında New Jersey Amerikalıları olarak New Jersey’de oynadılar. Bu adı 1977’ye kadar kullandılar. Sonra New Jersey’e döndüler ve 1977’den 2012’ye kadar New Jersey Nets olarak oynadılar. 2012’de takım Brooklyn’e taşındı ve Brooklyn Nets olarak yeniden adlandırıldı.

«Nets» adı, diğer iki New York takımı olan «Mets» ve «Jets» ile kafiyeli olduğu için seçildi. İlki Major League Baseball’dan, ikincisi ise Amerikan Futbol Ligi’nden. Ayrıca “ağlar” kelimesi doğrudan basketbolu ifade etmektedir.

İlk franchise sahibi Arthur Brown’dı. İlk sezonundan sonra, 1978’de Secaucus Seven ile anlaşma yapana kadar neredeyse on yıldır kulüp sahibi olan Roy Boe’ye sattı. Yeni sahibi yeniden markalaştı ve başka bir logo seçti. Ekip 10 yıl içinde Raymond Chambers ve Lewis Katz’a taşındı ve ardından 1999’da Yankee Nets’e taşındı.

Bir sonraki sahibi Bruce Ratner’dı. 23 Eylül 2009’da Rus iş adamı Mikhail Prokhorov, Ratner’ın arena projesi için finansman sağlamasına bağlı olarak, Nets’in% 80 hissesini 200 milyon $ karşılığında satın almak için Ratner ile bir anlaşmaya vardı.

Anlam ve Tarihçe

Brooklyn Nets Logo Tarih
Brooklyn Nets Logosunun Hikayesi

Eylül 2011’de, Brooklyn’de yeni bir arenaya taşınmakla bağlantılı olarak, 2011/12 sezonunun sonunda New Jersey Nets’in Brooklyn Nets olarak yeniden adlandırılacağı açıklandı. Ekip, amblemi ve beyaz ve siyah olan temel renkleri değiştirdi. “Brooklyn” in sahiplerinden birinin daha çok Jay-Z olarak bilinen rapçi Sean Carter olduğu biliniyor. Yeni bir Brooklyn Nets logosu oluşturmaya katıldığı da bir sır değil.

Jay-Z, New York Metrosu’nun eski sembollerinin ona benzer bir logo oluşturması için ilham verdiğini kabul etti. New York metro tabelalarının eski sisteminin siyah beyaz renk şemasını kullanarak şehir mirasına saygı duruşunda bulundu. Brooklyn Nets logosunun grafik öğeleri, Brooklyn’in son kez profesyonel ekibine sahip olduğu 1957 yılına kadar var olan işaret sisteminden alındı.

Brooklyn Nets logosu ilk çıkış yılında sunuldu ve basketbol temasını doğrudan yansıtıyordu. Ana bileşenleri top ve farklı yazımlarda oynanan isimdir. Toplamda, kulübün varlığı boyunca, sembolizminin sekiz farklı versiyonuna sahipti. En eski amblem 1968 tarihli, en son — 2012.

1968

New Jersey Americans Logo 1968

Bu dönemin New Jersey Amerikalıları logosu, altta Amerikan bayrağının beyaz ve kırmızı çizgileri olan mavi bir kalkan olarak tasarlanmıştır. Ortada bir basketbol ve her iki yanında da üç yıldız var. Kelime İşareti «N. Üstlerinde beyaz J. AMERICAN ”yazıyor.

1968 — 1972

New York Nets Logo 1968-1972

Long Island, NY’ye taşındıktan sonra ekip ilk olarak «New York Nets» olarak tanındı. Kalkanı düşürerek, ancak renkleri (kırmızı, mavi ve beyaz) koruyarak, yeniden tasarımdan sonra logonun, blok harfli kırmızı «NY» arka planına karşı bir kelime işareti «ağları» içerdiği ve yanında jenerik bir oyuncunun yer aldığı biliniyor. siyah renk.

1972 — 1977

New York Nets Logo 1972-1977

1972’de Nets, önceki logoyu kırmızı, beyaz ve mavi bir basketbolla sürdürmeyi seçti ve sporcuyu çıkardılar. Bir önceki ana logo olan mavi kelime işareti “ağları” kırmızı bloğa “NY” karşı korudular. Basketbolun üst kısmı kırmızı, alt kısmı mavidir. Logodaki bu iki renk, ABD devlet bayrağının renkleridir.

1977 — 1978

New Jersey Nets Logo 1977-1978

Bu sürüm, ekibin New Jersey’e taşınması nedeniyle New Jersey Nets’i yeniden adlandırdığı zamandan kalmadır. Tasarımcılar önceki New York Nets logosunu yeniden tasarladılar, önceki basketbol ölçeğini korudular ve karanlık taslağı eklediler. Üst kenara «YENİ JERSEY» ve kuyruk kenarına «BASKETBOL» koyarlar. Ana öğenin başka bir yazı tipi ve rengi vardı. Kelime işareti «ağları» siyahtır, el yapımıdır ve «s» harfinde kesik bir dalgalı çizgi vardır.

1978 — 1990

New Jersey Nets Logo 1978-1990

Bu dönemin logosu standart yazıtlardan, basketbolun büyüklüğünden uzaklaştı ve kısmen renk şeması değişti (gölgeler daha açık hale geldi). New Jersey Nets logosu, spora atıfta bulunarak bir anlamını yitirdi: tasarımcılar, New Jersey eyaletinin bir haritasını beyaz renkte ve «New Jersey» ibaresini sola ekledi. «Ağlar» kelimesi daha büyük ve daha düşüktür.

1990 — 1997

New Jersey Nets Logo 1990-1997

New Jersey Nets logosu, ana renklerin gradyan karışımına sahiptir: önce mavi, sonra beyaz, sonra kırmızı ve beyaz ve sonunda yine mavidir. «NETS», kesik basketbol üzerinde büyük harflerle yazılmıştır. Basketbol, ​​siyah çizgili beyaz çizgili parçalara ayrılmıştır. Yazı işaretinin koyu bir dış çizgisi de vardır. «N» harfinin ön parçası dikdörtgendir.

1997 — 2012

New Jersey Nets Logo 1997-2012

Brooklyn Nets, kalkan konseptini ilk logosundan geri getirdi. Logoda stilize «NETS» yazısı ve beyaz ve mavi çizgili gri basketbol bulunmaktadır. Ana unsur, farklı renklerde üç ince çizgiden — beyaz, kırmızı ve mavi — oluşan çemberin içine taşındı. Bu, bir basketbol çemberinin sembolü ve yörüngesiyle ayrı bir basketbol gezegenine atıfta bulunuyor. Kalkan koyu gri bir çerçeveye sahip mavidir ve hafifçe sola çevrilmiştir. Brooklyn Nets logosu versiyonundaki renk şeması derinleşti.

2012 — günümüz

Brooklyn Nets Logo 2012-şimdi

Yeni Nets logosu, birbiriyle alakasız iki kültürü birleştiriyor — hipster ve gangsta rap. Alt kültüre göre, «konuya girmeniz» gerekiyor. Bir tür hip-hop, siyah renk, rap yapan sahibi, Brooklyn şehri ve eşsiz yaşamıyla ilişkilendirilir.

Basketbolcuların Barclays merkezine (takımın ortak sahibine) taşınmasının ardından görsel kimlik yeniden tasarımı yapıldı. Logonun yazarı rapçi Jay-Z idi. Güncellenmiş versiyon öncekiyle aynı tarzda sunulmuştur — topun ortasına yerleştirilmiş büyük bir «B» ile bir kalkan. Ancak çizim türü değişti, bu nedenle logo çok daha basit görünüyor: koyu bir arka plan, beyaz bir yazı, açık renkli bir top ve siyah bir harf. «B» kulübün yerini gösterir — Brooklyn.

Nets stilindeki önemli değişikliklere rağmen geçmişten taşınan bir şey var — amblemde bir kalkan. Bununla birlikte, New Jersey logosunun son versiyonundan farklı olarak, Brooklyn kalkanı 90’larda popüler olduğu gibi üç boyutlu bir görüntüde değil, bir düzlük üzerinde tasvir edilmiştir. Yeni bir Brooklyn Nets amblemi yaratırken, tasarımcılar daha önce kullanılan mavi, kırmızı ve gümüş renkleri terk ettiler. Şu anda hiçbir NBA kulübü siyah beyaz monokromla çalışmıyor ve bu Brooklyn Nets’in benzersizliği ve diğerlerinden farkı.

Amblem

Brooklyn Nets Amblem

Logonun temel bileşenleri iki unsurdur: bir basketbol (ayrı ayrı, sporcunun elinde veya arka plan olarak) ve «Ağlar» (takımın adının ikinci kısmı). Tüm versiyonlar benzersiz kombinasyonları üzerine inşa edilmiştir.

Yazı Tipi ve Renkler

Brooklyn Nets Logo

Logonun önceki versiyonlarında, el yazısı metinler üstündeydi. Esas olanıydı ve klasik serif harflerin arka planında bulunuyordu: ön planda kıvrımlı «ağlar», ikincisinde ise «New York» kelimesinden uzun bir «NY» vardı. Yerin New Jersey olarak değişmesinden sonra, yeni şehrin adı eskisinin yerini aldı. Sonra logonun metin kısmı değişti: serifli uzun karakterler yerine çömelme doğranmış işaretler belirdi. Kısa süre önce yeniden yapılan bir tasarımdan sonra kulüp RollSign yazı tipini seçti.

Palet, ABD ulusal bayrağını tam olarak yansıtıyor: amblem, farklı oranlarda kırmızı, mavi ve beyaz içeriyor. Bunun istisnası, siyah beyaz — siyah beyaz olarak yapılan mevcut versiyondur.