Burberry Logo

Burberry Logo
Burberry Logosu PNG

Burberry, giyim, aksesuar ve parfümeri üretimi ile uğraşan moda endüstrisinin bir temsilcisidir. Girişimci Thomas Burberry tarafından kurulan 1856 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Hampshire’daki bir aile üretim fabrikasından, Londra, İngiltere’deki büyük bir moda yapısına büyüdü. Bugün lüks segmentte en çok tanınan markalardan biridir. Kendi 500 butiğinde sattığı, ekoseli ve son moda lüks ürünleriyle tanınır.

Anlam ve Tarihçe

Burberry Logo Tarih
Burberry Logosunun Hikayesi

Uzun yıllar boyunca, dörtnala giden bir at üzerinde bir şövalyenin ortaya çıkması, lüks moda evi ile ilişkilendirildi. Varlığı boyunca, ikonik amblem neredeyse değişmeden kaldı, 2018’de atlı şövalye tamamen ortadan kaybolana kadar. Ancak yine de Fabienne Baron tarafından tasarlanan ticari markanın ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor. Genel olarak, şirketin birkaç logosu vardı.

1901 — 1968

Burberrys Logo 1901-1968

İlk versiyon, moda evi Burberrys olarak adlandırıldığında 1901’de ortaya çıktı. At sırtındaki bir şövalyenin çizilmiş görüntüsü, logonun tüm alanını kapladı. Sürücü tamamen cephaneydi ve elinde bir kalkan ve üzerinde «Prorsum» yazan bir bayrak olan bir mızrak tutuyordu.

Ek olarak, her yerde üreticinin adını gösteren «B» harfinin sembolik bir görüntüsü vardı. Ve genişletilmiş versiyonu, bir at üzerinde dörtnala giden bir binicinin altındaydı. Büyük harfli kalın serif tipindedir. Atın kuyruğu, miğferin üzerindeki bayrak ve tüy titriyor, bu yüzden şövalye tam hızda ileri atılıyor gibi görünüyor.

1968 — 1999

Burberrys Logo 1968-1999

1968’de metin kısmı baskın hale geldi, böylece at binicisi minyatür bir boyuta indirildi. Geriye sadece şematik ana hatlar kaldı. Şövalye, atın üzerinden zıplayan çıkıntılı bacak «t» bölgesinde yazıtın üzerine yerleştirildi.

Logodaki semboller ilk büyük harf olmak üzere küçük harflidir. Moda Evi adının altında «Of London» minyatür bir yazıt bulunmaktadır. Ana kelime ile aynı yazı tipinde yapılmıştır. Aralarındaki fark sadece büyüklüktedir.

1999 — 2018

Burberry Logo 1999-2018

1999’da bir yeniden tasarım, logonun tüm unsurlarını dengeledi. Bu, şirketin ismindeki «s» harfinin reddedilmesiyle ilişkili yeniden markalamanın sonucudur. Aynı zamanda, eksiksiz Burberry markalama paketi yeniden düşünüldü.

Şu andan itibaren, grafik ve sözlü kısımlar boyut olarak karşılaştırılabilir hale geldi. Sanatçılar şövalye, at ve cephaneye geri döndüler, karanlık detaylar üzerine beyaz olarak yapılmış detaylar. Alt yazıttan «Of» yazısını kaldırarak «Londra» kelimesini vurguladılar. Bu, tüm parçaların açıkça görülebilmesi gereken küçük etiket veya etiketin görsel saflığı için gerekliydi.

2018 — günümüz

Burberry Logo 2018-şimdi

İngiliz moda evinin görsel kimliğinin modern bir versiyonu, tasarımcı Fabienne Baron tarafından 2018’de önerildi. Militan at binicisi sadece şirketin etiketlerinde, desenlerinde, aksesuarlarında ve ambalajlarında kaldı. Ama logodan kayboldu. «Burberry» kelimesi hem tek başına hem de aşağıda zarif italik olarak yazılmış «Londra, İngiltere» ifadesiyle birlikte kullanılmaktadır.

Şövalyeli bir versiyon var ve logonun çoğunu kaplıyor ve altında şirketin adı küçük harflerle yazılmış. Moda evinin kuruluş tarihi aşağıdadır — «1856’da kurulmuştur».

Amblem

Burberry Amblem

Binici ve atı, bir şövalye turnuvasında veya bir savaşa katılıyorlarmış gibi bir cephane setinde tasvir edilmiştir. Binicinin kafasında büyük tüylü bir miğfer ve elinde bir mızrak ve bir kalkan var. Birlikte korkusuzluğu, güveni, kararlılığı, korunma arzusunu, gururu, şerefi ve asaleti sembolize ediyorlar.

Yazı Tipi ve Renkler

Burberry Riccardo Tisci Logo

Logonun farklı sürümlerinde birkaç tür kulaklık kullanılır. Bunlardan biri Dieter Hofrichter tarafından geliştirilen Urania Extra Bold. Bu, eski okul sans serif harflerinin düz, düzgün ve kalın çizgiler, köşeler, net kesimlerle şık bir modifikasyonudur. Başka bir versiyonda (1999), yazı tipi Bodoni grubunun tarzına benziyor — ince serifler, karmaşık ve düz çizgiler.

Amblem, koyu kırmızıyken ilk versiyonu dışında siyah ve beyaz olarak yapılmıştır. Şirketin sahibine göre, monokrom, moda evinin zarafetini, kalitesini, gücünü ve dayanıklılığını mükemmel bir şekilde vurguluyor.