Carling Logo

Carling Logo

Carling bira markası 30 yıldır dünyanın en çok satan İngiliz birası olmuştur ve bira endüstrisinde ilk on ve en eski arasında yer almaktadır.

Anlam ve tarih

Carling Logo Tarih

Hikayesi, 1818’de, sıradan bir İngiliz çiftçi Thomas Carling’in benzersiz bir bira şerbetçiotu mayası (şimdiki adı Carling) icat eden babasının tarifine göre evde bira üretmeye başlamasıyla başladı. Bira hoş ve dengeli bir tada sahipti ve doğu İngiliz Kanada kasabasında talep görüyordu. Bu şehre artık Londra deniyor. Thomas 1840 yılında ilk fabrikayı kurdu ve bu yıl markanın doğum günü olarak kabul ediliyor. Şirket 1878’de Avrupa’nın en büyük 6 katlı fabrikasını kurdu, ancak bir yıl sonra yandı ve bira işi çürümeye başladı. Şirketin kurucusunun oğullarından birinin ölümünden sonra Kanadalılar satın aldı ve Carling markasının tekrar İngiltere’ye döndüğü ve yeni bir işin geliştiği 1950 yılına kadar başarıyla geliştirdi. Carling Markası’na sahip olan Molson Coors Beverag şirketi, 14 ülkede bira fabrikalarına sahiptir ve ürünlerinin satışları açısından dünyada 7. sırada yer almaktadır.

Orijinal Carling logoları hakkında görsel bilgi yok. Markanın İngiliz menşeinin sembolü olarak, sadece Kanada’da Londra’daki Westminster Köprüsü’nden bir aslan heykelinin adı ve imajına sahip olduğu biliniyor.

1990’lar — 2011

Carling Logo 1990-2011

Logo, normal bir çapraz dikdörtgendir. Üzerinde tek bir kelime var — «Carling». Beyaz renkte yapılır ve gölgelerle tamamlanır, bu nedenle hacimli olarak algılanır. Her harfin alt ve sol tarafında, ana karakterden ince siyah bir çizgi ile ayrılmış altın bir anahat vardır. Sembolleri görsel olarak genişletir, onlara 3 boyutlu bir efekt ekler. Yazıtın üstünde ve altında son derece keskin köşelere sahip iki kırmızı uzun üçgen vardır. Logonun ana arka planı siyahtır.

2011 — 2017

Carling Logo 2011-2017

Bir sonraki yeniden tasarımla, bira markası amblemin kitleselliği hissinden uzaklaşmaya karar verdi ve tamamen zıt bir tasarım — hafif ve havadar — seçti. Logo, minyatür bir kalkan üzerinde pençeleriyle yanlarda duran buğday kulaklı bir arma, bir atlama külahı ve iki hanedan aslanı tasvir ediyor. Merkezde marka adı var. «Carling» kelimesi siyahtır, basittir ve solda küçük tek taraflı çizgiler vardır. Altında kırmızı bir çizgi vardır ve ince gri şeritlerin yukarı doğru yayıldığı yer daha da aşağıdadır. Marka aynı zamanda bira fabrikasının kurulduğu yılı da gösteriyor.

2017 — günümüz

Carling Logo 2017-şimdi

Önde gelen tasarım ajansı BrandOpus, yeni logoyu oluşturması için davet edildi. Regular Carling adlı özel bir imza yazı tipi oluşturarak başladılar. Geliştirme, markanın yazılarının önceki sürümlerinde kullanılan Trade Gothic Bold Condensed # 20’ye dayanıyordu.

Yeni logoda arka plan beyaz, altta şirket adı siyah harflerle yazılmıştır. Üstünde kıvrık kırmızı köşeli siyah bir paralelkenar var. Bunlar şirketin kurumsal renkleridir. Ayrıca beyaz, gümüş ve altın aslan başlı amblem, teneke kutularda kullanılmaya devam ediyor.

Yeni logo çok şık ve moderndir ve son on yılın en iyi tasarımlarına dahil edilmiştir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Carling Amblem

Daha önce metin ve grafik bölümleri birleştirildiyse, şimdi durum böyle değil. Yazı ve çizim üst üste binmez — ayrıdırlar. Yukarıda — «bükülmüş» köşeye sahip siyah bir dikdörtgen, altında — marka adı. Böylece, tasarımcılar eski ve yeniyi birleştirdi, çünkü geometrik şekil çapraz olarak (daha önce olduğu gibi) ve kelime pürüzsüz bir yazı tipinde (şimdi olduğu gibi) yürütüldü.

Logo güncellemesinin emanet edildiği Londra merkezli tasarım bürosu BrandOpus, Carling Regular adlı özel bir yazı tipi oluşturdu. Trade Gothic Bold Condensed yazı tipine dayalıdır. İmza logo renkleri siyah, altın, kırmızı ve gridir.