Carrefour Logo

Carrefour Logo

Fransızca Carrefour (Carrefour) kelimesi Crossroads olarak çevrilmiştir — Rusya, Güney Amerika, Afrika ve Asya dahil olmak üzere Avrupa genelinde perakende satış mağazaları ağına sahip en büyük Fransız perakendecilerinden biridir. Genel merkez Fransa’da, Massy şehrinde bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Carrefour Logo Tarih

Ticaret şirketi 1957’de kuruldu ve hemen Annecy kasabasında ilk mağaza açıldı. 1963 yılında, Carrefour adlı Avrupa’daki ilk hipermarket, Paris Sainte-Genevieve-des-Bois’in banliyölerinde açıldı.

Bugün Carrefour’un Fransa, İspanya, Rusya ve Kazakistan’da yaklaşık 16 bin mağazası, süper ve hipermarketi var, Arjantin, Brezilya, Asya ve Kuzey Afrika’da da zincirler var. 400 binden fazla kişiyi istihdam ediyor.

2000 yılında Promodès mağazalar zinciri ile birleştikten sonra Carrefour, Avrupa’nın en büyük perakendecisi oldu. 2009 yılında varlıklarını X5 Perakende Grubuna satarak Rusya pazarından ayrıldı.

Tarih boyunca logo birkaç kez değişti ve bugün tam bir mükemmelliğe ulaştı.

1960 — 1963

Carrefour Logo 1960-1963

İlk amblem, siyah eşkenar dörtgen bir arka plana karşı geniş şeritlerden oluşan beyaz bir haç ile bir kesişme noktasının şematik bir temsiliydi. Şirketin adı yatay çizgi üzerinde siyah küçük harflerle yazılmıştır.

1963 — 1966

Carrefour Logo 1963-1966

1963’ün başında, logonun görüntüsü çarpıcı bir şekilde değişti: yuvarlak, kırmızı renkte oldu.Şirketin adı, daha önce olduğu gibi, geniş yatay beyaz bir şeritle yazılmıştır. Dikey şerit, iki büyük beyaz okla değiştirildi

1966 — 1972

Carrefour Logo 1966-1972

Yine, yeni «Pozitif Geri Döndü» kampanyasının lansmanıyla ilişkili eksiksiz bir logo güncellemesi. Bu sefer Fransa’nın ulusal bayrağının renkleri — beyaz, kırmızı ve mavi — yapıldı. Beyaz bir arka plan üzerine, şirketin adı mavi harflerle yazılmıştır ve üzerinde yine iki ok vardır — kırmızı ve mavi, farklı yönlere bakan. Şirketin kendisini simgeleyen «C» harfi mavi kısma yapıştırılmış gibiydi. İki ok sadece kavşak noktasını değil, aynı zamanda şirketin değerlerini de ifade eder — insanlar için cazip bir fiyat-performans oranı.

1972 — 1982

Carrefour Logo 1972-1982

Logo görsel ve tasarımda aynı kaldı, ancak oranlar değiştirildi — marka adı küçültüldü ve rozet çok daha büyütüldü, böylece kalite ve uygun fiyatların şirket için en önemli şey olduğu bilgisi verildi.

1982 — 2010

Carrefour Logo 1982-2010

Şirket, daha iyi marka tanımlaması için marka adının oranlarını artırmaya devam etti. Renk şeması aynı kalır. Ancak arma eklenmiş olan yazıt yeni bir yazı tipi aldı. Harflerin üzerindeki serifler artık yuvarlanmıştır. Yazıtın tamamı kalın yazı tipindedir.

2010 — günümüz

Carrefour Logo 2010-şimdi

Yine logoda küçük bir iyileştirme yapıldı — şimdi isim ve simge oranlarda dengelendi. Sunum sürümünde söylendiği gibi, zincir fiyat aralığını önemli ölçüde artırdı ve şimdi hem ekonomi hem de elit sınıfta ürünler var.

Logo yazı tipi ve renkleri

Carrefour Amblem

Mevcut logo 1966 amblemini yansıtıyor. Bu, kasıtlı olarak yapıldı, çünkü birkaç yıl kimlik denemesinden sonra marka, mevcut logo serisinin başlangıcını belirleyen önceki sembolizmi geri getirmeye karar verdi. Wolff Olins’in (geliştiricisi) yaptığı tek şey, çıkıntılı elemanların uçlarındaki keskin kenarları kaldırmak ve işaretin renk yoğunluğunu açık maviye düşürmekti.

Metin kısmı da değişikliklere uğradı: artık kalın karakterler yerine ince karakterler kullanılıyor. Ancak stilleri korunmuştur: Harfler, uçlarında genişletilmiş noktalarla hala retro. Aslında bu seriflerin yorumlarından biridir. Ana yazı tipi ticari Amerikan Daktilosuna yakındır. Ücretsiz yazı tiplerinden Erica Type Bold Yazı Tipine en çok benziyor.

Kurumsal palet 1966’dan beri değişmedi. Kırmızı (sola dönük bir üçgen) ve maviden (sağa dönük bir ok bulunan kıvrımlı öğeler) oluşur. Geri kalanı aralarında beyazdır ve orijinal şekillerle negatif bir boşluk oluşturur — üstte ve altta iki kısa virgül.