CBS Logo

CBS Logo
CBS Logosu PNG

CBS, CBS Corporation’ı elinde bulunduran Amerikan medyasının bir parçası olan İngilizce bir televizyon ve radyo ağıdır. 1927’de United Independent Broadcasters olarak kuruldu. İlk başta bir radyo ağı biçiminde çalıştı, ancak 1941’de yayına başladı.

Anlam ve Tarihçe

CBS Logo Tarih
CBS Logosunun Hikayesi

Şirket, insan gözünü tasvir eden logosundan sonra resmi olmayan Eye Network takma adını aldı. 1951’de eski marka adlarını yazıtlarla değiştirerek ortaya çıktı.

1941 — 1951

CBS Logo 1941-1951

 

Televizyon ve radyo ağının ilk amblemlerinden biri, Columbia Broadcasting System’in kısaltması olan «CBS» harflerini içerir. Tasarımcılar yarım daire biçimli kıvrımlı bir yazı tipi ve basit bir siyah beyaz palet kullandılar.

1947 — 1951

CBS Logo 1947-1951

 

1947’de şirket, «CBS» kısaltmasıyla başka bir logo tanıttı. Sağ üst köşeden, yazıtı aydınlatan bir spot ışığından ışık düşer. Işık ve gölgenin sanatsal birleşimi sayesinde üç boyutlu görünür.

1951 — günümüz

CBS Logo 1951-şimdi

Logonun güncel versiyonu 20 Ekim 1951’de CBS Kreatif Direktörü William Golden tarafından açıklandı. Bir göz çekme fikri, Pennsylvania’nın güneydoğusundan geçerken ve Shakers dini topluluğunun benzersiz poligonal ambarlarını gördüğünde, ona tamamen tesadüfen geldi. Kötü ruhlardan korunmak için yapılan binalarda altıgen işaretler tasvir edildi.

Sanatçı, yeni bir CBS logosu oluşturmak için gizli çizimleri Pennsylvania onaltılı sembolüyle birleştirdi. 1952’de, mistik gözü başka bir «tanımlayıcıya» değiştirmeyi önerdi, ancak şirketin başkanı yeniden tasarıma şiddetle karşı çıktı.

Amblem

CBS Amblem

Mevcut CBS logosu Eyemark olarak bilinir. İnsan gözüne benzeyen bir nesneyi tasvir ediyor. Figür üç geometrik unsurdan oluşur: bir arka plan rolü oynayan büyük bir siyah daire, sivri beyaz bir elips ve küçük bir siyah göz bebeği dairesi. Televizyon yayıncılığının, modern medya teknolojilerinin, sesten görsel içeriğe geçişin bir işaretidir.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo CBS

Grafik logo genellikle «CBS» kısaltması ve belirli bir birimin adı ile desteklenir. Dahası, her sürümün kendi yazı tipi vardır. Örneğin, “CBS News” uzun, ince seriflere sahiptir, “CBS Sports” grotesktir ve “Radio” kelimesi alışılmadık bir tasarımcı yazı tipiyle yazılmıştır.

Renk şeması da değişir. Esas olarak beyazın siyahla veya mavi tonlarıyla monokrom kombinasyonları hakimdir. Bazen degradeli ve birkaç parlak rengin kombinasyonuna sahip amblemler vardır.