Channel 4 Logo

Channel 4 Logo

Channel 4, Birleşik Krallık’tan kamuya ait bir kamu yayıncısıdır. İç mekana ek olarak, birkaç komşu ülkeye ücretsiz olarak yayın yapıyor: İrlanda ve İsviçre. TV hizmetinin genel merkezi Londra’da, yaratıcı merkezler Bristol ve Glasgow’da ve ulusal genel merkez Leeds’de bulunmaktadır. Televizyon kanalı, Kasım 1982’de faaliyete geçti ve IBA’nın bir yan kuruluşuyla ilişkilendirildi. 2010 yılında, kapsama alanını önemli ölçüde genişleterek İngiltere çapında bir televizyon hizmeti haline geldi.

Anlam ve tarih

Channel 4 Logo Tarih

Başka bir erişilebilir TV kanalı yaratma ihtiyacı fikri İngiltere’de çok uzun zamandır var. Aslında, hükümet yeni görüş ve aksanları hedefleyen bir televizyon istasyonunun ortaya çıkmasına izin verecek tüm önlemleri kabul edene kadar ortaya çıkması birkaç yıl ertelendi. Sorunu teknik destek, ayrı frekansların tahsisi ve belirli bir alıcı ızgarasına sahip televizyon cihazlarının piyasaya sürülmesiyle çözdükten sonra Kanal 4 nihayet yayına başladı.

Yavaş yavaş, henüz Avrupa topluluğuna aşina olmayan, ancak seçilen yoldan sapmayan TV şovlarını ve talk şovları seçti. 1993’ten sonra, kanalın kontrolü Channel Four’dan Channel Four Television Corporation’a geçtiğinde, yayın tarzında dramatik bir değişim yaşandı. Hizmet, televizyon pazarının kitleselliğini hedef aldı ve yenilik, eğitim, kişilik, spor ve yaratıcılığa odaklandı.

Sonuç olarak, logosu ülkede inanılmaz bir popülerlik ve geniş bir kabul gördü. Ve TV şirketinin tüm varlığı boyunca beş amblemi vardı — neredeyse aynen birbirini tekrar ediyor ve sadece «4» rakamına odaklanıyordu.

1982 — 1996

Channel 4 piyasaya sürüldükten hemen sonra çok çarpıcı bir logosu vardı. Ekrandaki «dört» sayısını oluşturan çok sayıda çok renkli geometrik şekilden oluşuyordu. Animasyonlu blokların hareketine besteci David Dundas’ın özel olarak yazdığı müzik eşlik etti.

Logonun yazarı Robinson Lambie Nairn’dir. Ancak o dönemde İngiltere’de uygun bilgisayar olmadığı için animasyonun ayrı yapılması gerekiyordu. Los Angeles’ta Bo Gehring tarafından yapıldı. Trapezler, kareler ve dikdörtgenler bir çift ayak oluştururken, «4» sayısının çıkıntılı kısmı tek geniş şeritlerden oluşur. Ana renkler kırmızı, mor, mavi, yeşil ve sarı olarak seçildi.

1996 — 1999

1996’da İngiliz TV servisi, kendi geliştirdiği güncellenmiş bir kimliğe geçti. Aynı dörtlüydü, sadece biraz düzeltildi. Yeni stile Bağlantılar adı verildi ve birkaç daire içeriyordu. Merkez halkada kanalın adını belirten «4» sayısı vardı. Figürün yapısı aynıydı: Birbirine istiflenmiş farklı geometrik şekiller türleri. Sadece renk değişti — amblem siyah beyaz oldu.

1999 — 2004

Bu döneme Spin tarafından tasarlanan kare logo hakim oldu. Yeni bir versiyona duyulan ihtiyaç, izleyicilerin kanalı hemen tanıyabilmesi için televizyon hizmetinin ikonunu ekranda göstermeye başlaması nedeniyle ortaya çıktı. Ekranın sağ tarafındaydı. Yönetim, «4» rakamının herhangi bir renkte net görünmesini sağlamak için onu koyu bir arka plan yapmaya ve yeniden beyaza boyamaya karar verdi.

2004 — 2015

2004 yılının sonunda Kanal 4 bir kez daha yeni bir tarza geçti. 4Creative ajansı tarafından geliştirilmiştir. Bu amblemin tuhaflığı, negatif alan nedeniyle oluşmasıdır: içinde kontur yoktur — sadece gölgeler. «4» sayısını oluşturdukları ve aynı zamanda onu 3 boyutlu efektle üç boyutlu yaptıkları için çok önemli bir rol oynarlar. Sonuç olarak, beyaz üzerine beyaz canlı ve net görünür.

2015 — günümüz

2015’in ikinci yarısında, televizyon şirketi yeniden tasarım yaparak logonun ilk versiyonunu geri getirdi. Aralarındaki tek fark, parlak renklerin olmaması, çünkü şimdi dördü koyu mavi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Tüm Kanal 4 logo değişiklikleri, TV hizmetinin adının bir parçası olduğu için «4» etrafında dönüyordu. Figürün yapısı ve ekrandaki sunum konsepti korunduğu için değişiklikler küçüktü. Ve değişiklikler esas olarak televizyon yayıncılığı pazarında meydana gelen teknik gelişmelerle ilişkilendirildi. Elbette kavram da yansıtıldı, ancak bu durumda ikincil oldu. Önemli olan, kurumsal simgenin modern TV’lerin ekranlarında nasıl göründüğü idi.

Amblemin üzerinde olağan yazı yoktur: metin yalnızca reklam medyasında, ekran koruyucularda ve resmi belgelerde görünür. Belirtilen durumların her birinde, Kanal 4 olarak adlandırılan ayrı bir yazı tipi kullanılır.

Renk paleti, ekrandaki arka plana bağlı olarak değişir ve herhangi biri olabilir. Ancak beyazla birlikte siyah veya lacivert resmi olarak kabul edilmektedir. Başlangıçta logo da yeşil, mavi, sarı, açık mor ve kırmızı renkteydi.