Chase Logo

Chase Logo

Chase, Amerikan para kuruluşu JPMorgan Chase Bank’ın bir markasıdır. Adı, politikacı ve avukat Salmon Portland Chase’in adıyla ilişkilendirilmiştir, ancak bu kişinin finans kurumuyla hiçbir ilgisi yoktur.

Anlam ve tarih

Chase Logo Tarih

Chase’in kökenleri, resmi olarak ortaya çıkmadan önceki günlere dayanıyor. Sonra sadece selefleri vardı ve bu organizasyonların her birinin kendi logosu vardı. Bunlardan en ünlüsü, 1961’de geliştirilen sekizgen işarettir.

1799 — 1877

Manhattan Company Logo 1799-1877

1799’da, Chase’in uzak atası olan Manhattan Company bankası kuruldu. Formu, temel yasal bilgilerin belirtildiği bu güne kadar hayatta kaldı: finansal kurumun durumu, adı, kuruluş yılı vb. Yazıtlar için basılı ve el yazısı dahil farklı yazı tipleri kullanılmıştır.

1877 — 1955

Chase National Bank Logo 1877-1955

1877’de modern JPMorgan Chase Bank’ın bir başka kurucusu ortaya çıktı — Chase National Bank. Antetli kağıdında üç satır vardı: «The Chase National Bank», «OF THE CITY OF NEW YORK» ve «57 BROADWAY».

1955 — 1961

Chase Manhattan World-Wide Banking Logo 1955-1961

İki kurum 1955’te Chase Manhattan Bankasını oluşturmak için birleşti. Aynı zamanda, yeni bir finans kuruluşunun logosu ortaya çıktı: ABD’nin dış hatlarının arka planına karşı dünyanın görüntüsü. Coğrafi özellikler yuvarlatılmış köşeli kare bir çerçeve ile çevrelenmiştir. İçinde «DÜNYA ÇAPINDA BANKACILIK» ve «CHASE MANHATTAN» kelimeleri vardı.

1961 — 1976

Chase Manhattan Bank Logo 1961-1976

1960’ların başında. New York merkezli Chermayeff & Geismar firması yeniden tasarıma dahil oldu. Uzmanlar, «THE CHASE MANHATTAN BANK» (solda) ve stilize edilmiş sekizgen (sağda) yazılı bir versiyon da dahil olmak üzere sekiz amblem sundular. Hareketi simgeleyen dört çok renkli parçadan oluşuyordu. Merkezdeki beyaz boşluk, gelişimin içeriden başladığı anlamına geliyordu. Dört rakam — mavi, yeşil, kahverengi ve siyah — bankanın kendisi gibi, birçok bölümü olan birdi.

Ancak tüm Chase Manhattan çalışanları bu tür deneylere hazır değildi: Üst düzey yöneticilerin yarısından fazlası soyut sembollere karşıydı. Öte yandan, sekizgenin bir zamanlar Manhattan Şirketi tarafından döşenen su borularının bir kesiti olduğu söylendi. Ancak saçma varsayım, Ivan Chermayeff’in kendisi tarafından reddedildi.

1976 — 2005

Chase Logo 1976-2005

Modernizasyondan sonra, logonun temeli iki bölüme ayrılmış bir dikdörtgendi: mavi üst ve kırmızı alt. Solda zaten bilinen sekizgen figür ve sağda «CHASE» yazısı vardı. Her iki unsur da beyazdı.

2005 — günümüz

Chase Logo 2005-şimdi

2004 yılında JPMorgan Chase, Bank One Corporation’ı satın aldı. Pazarlamacıların yeni bir hedefi var — Bank One’ın daha önce şubelerinin bulunduğu eyaletlerdeki müşterilerin dikkatini çekmek. 2005 yılında gerçekleştirilen bir yeniden tasarımın amacı buydu.

Geliştiriciler, iki renkli dikdörtgeni kaldırarak logoyu basitleştirdiler. Görüntünün kontrastı için, sekizgeni maviyi ve başlığı siyah yaptılar.

Logo yazı tipi ve renkleri

Chase Amblem

Chase’in ana sembolü soyut bir sekizgendir. Geometrik tasarım Çin parasından esinlenmiştir. Ortadaki beyaz kare, güvenli kasayı temsil ediyor.

Yazıt için değiştirilmiş Zekton Bold yazı tipi kullanılmıştır. Renk şeması, Parlak Lacivert (# 117ACA) ve Ürkütücü Siyah (# 211E1E) içerir.