Chelsea Logo

Chelsea Logo
Chelsea Logosu PNG

Chelsea 1905’te kuruldu. Kulübün ilk amblemi, göğüslerinde madalyalar bulunan İngiliz ordusu gazilerinin kolektif bir imajıydı. Chelsea Kraliyet Hastanesi’nin logosuydu. Forma konulmadı ancak ilk maç programlarında yer aldı. Bu yüzden kulübe «Emekliler» adı verildi.

Kulüp adının kaderi 1905’te «The Butcher’s Knife» adlı barda belirlendi. Daha sonra Kensington ve FC London takımlarının stadyumuna isim verdikleri «Stamford Bridge» gibi başka seçenekler de vardı. Yine de yöneticiler, Mark Twain ve Oscar Wilde’ın yaşadığı ve kulübün bulunduğu Londra bölgesinin adını kaydetmeye karar verdiler.

Anlam ve Tarihçe

Chelsea Logo Tarih
Chelsea Logosunun Hikayesi

Chelsea kulübünün tarihi çok zengin ve uzundur. Chelsea futbolu dünyanın en yüksek seviyesinde kalıyor. Bu gerçek herkes tarafından bilinmektedir. Chelsea logosu, kulübün dünya çapında birçok ödülü olduğu için sadece İngiltere’de değil, Avrupa’da da tanınmaktadır. Takımın ayrılmaz bir parçasıdır.

Chelsea FC’nin amblemleri, modaya ve taraftar zevklerine uyum sağlayarak defalarca değişti. Çoğu bir aslanı tasvir ediyor. Bu nispeten geç bir fikir — kulübün kuruluşundan sadece yarım yüzyıl sonra tanıtıldı.

20 yüzyılın ortalarında, hem taraftarlar hem de kulübün yönetimi eski takma ad olan «Emekliler» den bıkmıştı. 1952’de teknik direktör Ted Drake, amblemin takımın yeni sembolü olan mavi aslanla ilişkilendirilmesi gerektiğine karar verdi. Bir yıl içinde, mavi dairenin içinde ünlü bir mavi aslan belirdi. Ayrıca Royal Blue kulübün orijinal renginde yapıldı. Chelsea Futbol Kulübü logosundaki çiçekler ve İngiltere takımının amblemine de yakışan çiçekler ülkeyi simgeliyor. Futbol topu oyunun sembolüdür. 1960-1970’lerde, ülke kupasındaki (İngiltere) zaferlerin ardından, ambleme periyodik olarak yıldızlar ve kupalar eklendi.

1905 — 1952

Chelsea Logo 1905-1952

İlk logo, üzerinde «CH» yazan bir ordu başlığı takan bir adamı tasvir ediyor. Üniforması dört madalya ile süslenmiştir. Görüntü, İngiliz ordusunun gazilerinin tedavi edildiği Chelsea Kraliyet Hastanesi’nin armasından alınmıştır. Grafikler basit, detay yok. Palet beyaz ve mavidir.

İlk amblemle eşzamanlı olarak, alternatif versiyonu kullanıldı: Kemer olarak stilize edilmiş mavi bir halka içinde bir askeri adam. Grafik renklidir ve kulübün tam adını içerir: «Chelsea Futbol Kulübü».

1952 — 1953

Chelsea Logo 1952-1953

20 yüzyılın ortalarında ekip, eski sembolleri değiştirmeye karar verdi. Son logoyu beklerken, yönetici Ted Drake bir çözüm önerdi. Bir ara sürüm, beyaz ana hatları olan mavi bir kalkanın arka planına karşı «C», «F», «C» harflerinin bir monogramını içeriyordu.

1953 — 1986

Chelsea Logo 1953-1986

1953’te yeni amblem nihayet tamamlandı. Arka ayakları üzerinde duran mavi aslan, o zamanki kulüp başkanı Earl Cadogan’ın aile armasından alınmıştır. Westminster başrahibininki gibi bir asası var. Lancaster’ın Üç Kırmızı Gülü İngiltere’yi ve iki top — futbola olan bağlılığı simgeliyor. Hayvanın etrafındaki mavi halka, Londra’nın Chelsea semtinin armasını temsil ediyor.

1986 — 1995

Chelsea Logo 1986-1995

1986’da yeni takım sahibi Ken Bates logoyu basitleştirdi ve yeniden tasarladı. Kırmızı aslan, mavi dairenin içindeki beyaz «CFC» harfinin üzerinde yer alır.

1995 — 1997

Chelsea Logo 1995-1997

Çember kayboldu. Mavi harfler beyaz arka planda öne çıkıyor. Aslan, aynı mavi çizgilerle sarıdır.

1997 — 1999

Chelsea Logo 1997-1999

1986 amblemi iade edildi. Tek fark, aslanın kırmızı değil sarı çizgilerle çevrili olmasıdır.

1999 — 2003

Chelsea Logo 1999-2003

Tasarımcılar çemberi tekrar kaldırdı. Aslan, belirgin bir şekilde izlenen ana hatları ile beyaza ve maviye döndü.

2003 — 2005

Chelsea Logo 2003-2005

Roman Abramovich’in gelişiyle kulüp 1986 logosunu geri getirerek beyaz aslanı geride bıraktı. Ana renk maviye yakındır.

2005 — 2006

Chelsea Logo 2005-2006

Chelsea FC, yüzüncü yılını yeni bir amblemle kutladı. Bu, 1950’lerin kulüp rozetinin modernize edilmiş bir versiyonudur. Elemanların düzeninde orijinalden farklıdır. Toplar ve çiçekler yanlarda, «Chelsea» kelimesi üstte, mavi yüzüğün içinde «Futbol Kulübü» altta. «100 Years Centenary 1905-2005» yazısı altın renginde çıktı. Aslan figürü, 3B efekt oluşturan gölgelerle çevrilidir.

2006 — günümüz

Chelsea Logo 2006-şimdi

Kulüp, sadece yüzüğün dışındaki yazıyı kaldırarak yıldönümü logosunu sakladı. Futbol topları ve güller 1953 amblemi gibi kırmızıdır Ana hatlar altın turuncudur — önceki versiyondan daha koyu.

Amblem

Chelsea Amblem

Chelsea FC takımı, tasarımcılar onun için bir festival amblemi geliştirdiğinde mevcut logosunu yüzüncü yılına borçludur. Doğru, her iki versiyonun da temel temeli, ülkenin, şehrin ve yerel aristokratların ana sembollerini tasvir eden 1953-1986’dan kalma bir grafik işaretti.

Kulübün görsel kimliğinin klasik unsurları bugüne kadar varlığını sürdürdü: Earl Cadogan ailesinin armasından alınmış mavi bir aslan, Chelsea arması ile aynı mavi yüzük, İngiltere’yi temsil eden iki Red Rose of Lancaster ve Westminster Abbot pastoral personelini anımsatan bir personel. Çizimin hala bir spor organizasyonunun amblemi olarak tanımlanmasına izin veren tek «futbol» işareti, kenarlardaki iki toptur.

Yazı Tipi ve Renkler

Chelsea Logo

Chelsea FC logosunun tasarımcıları yazıtlar için Peignot Bold’a çok benzeyen bir sans-serif yazı tipi kullandı. Bu yazı tipi, 1937’de Deberny & Peignot dökümhanesi için oluşturuldu. Yazarı, ünlü tipograf, litografi ve ressam Adolphe Mouron Cassandre’dir.

Renk şemasının seçimi, maviyi vurgulayabilen ve amblemin görsel algısına müdahale etmemesi için yapabilen uzmanlar tarafından gerçekleştirildi. Bunu yapmak için temel rengi beyaz, kırmızı, sarı-altın ve gri ile birleştirdiler. Dahası, hanedan aslanın görüntüsü, tasarımcıların hafif bir 3D efekti elde etmeyi başardıkları için birkaç ton içeriyor.