Chupa Chups Logo

Chupa Chups Logo
Chupa Chups Logosu PNG

Chupa Chups, yuvarlak şekerleriyle ünlü İspanya’dan bir şekerleme şirketidir. 1958’de Enric Bernat, elma reçeli üreten Granja Asturias’ı satın aldığında ortaya çıktı. Bir çubuğa şeker yapıştırma fikri çocukları izledikten sonra aklına geldi. İşadamı, ana tüketicilerinin sıradan tatlılardan memnun olmadığını fark etti: elleri yapışkan hale geldi, çünkü ebeveynleri sık sık savaştı. Artık marka İtalyan-Hollanda şirketi Perfetti Van Melle’ye ait ve yüzden fazla şeker çeşidi sunuyor.

Anlam ve Tarihçe

Chupa Chups Logo Tarih
Chupa Chups Logosunun Hikayesi

Ünlü Chupa Chups logosunun prototipi ancak 1969’da ortaya çıktı. Bundan önce, geliştiriciler, tasarımı hedef kitle için anlaşılır ve çekici hale getirmeye çalışarak stili denediler.

1958 — 1961

Chups Logo 1958-1961

İlk amblem çok basit: el yazısıyla yazılmış stilize kırmızı «Chups» harfini içeriyor. Bu kelime, «emmek» anlamına gelen İspanyolca chupar fiilinden türemiştir.

1961 — 1963

Chupa Chups Logo 1961-1963

“Es rodo i dura molt, Chupa Chups” sloganı ile yeni bir logo pazarlama kampanyasının bir parçası oldu. İfade, Katalanca’dan «Yuvarlak ve çok uzun» olarak çevrilmiştir. Orijinal «Chups» kelimesi neredeyse hiç değişmedi: tasarımcılar onu çapraz olarak yerleştirdiler ve hatları biraz daha ince yaptılar. Arka plan parlak sarı bir dikdörtgendir.

1963 — 1969

Chupa Chups Logo 1963-1969

1963’te etiketlerde iki renkli bir marka belirdi. Yukarıda standart serif yazı tipinde siyah «Chupa» yazısı var. Altta — el yazısı metin olarak stilize edilmiş kırmızı «Chups».

1969 — 1990

Chupa Chups Logo 1969-1990

1969 logosu, İspanyol ressam Salvador Dali’nin eseridir. Şekerleme şirketinin sahipleri, ünlü sanatçıyı Chupa Chups sembolünün kendi versiyonunu tasarlamaya davet etti. Dali, marka adını çiçeğin içine koydu. Papatya şekli çok basit görünüyor, ancak aynı zamanda benzersiz. Bu arada, amblemi şekerlerin yan tarafına değil üstüne yerleştirilmesini tavsiye eden ünlü sürrealistti, böylece müşterilerin hemen dikkatini çekecekti.

1990 — günümüz

Chupa Chups Logo 1990-şimdi

Salvador Dali’nin yarattığı logonun muazzam popülaritesine rağmen, onu değiştirmeye karar verdiler. Tasarımcılar, çiçeği neon sarısı ile yeniden boyayarak ve onu gri-yeşil, kırmızı ve beyaz olmak üzere üç konturla çevreleyerek kurumsal kimliği modernize etti. Yazı tipini de güncellediler, «Chups» kelimesindeki «C» ve «S» harflerinin yazımını değiştirdiler ve «Chupa» yı el yazısıyla yazılmışlar.

Amblem

Chupa Chups Amblem

Modern Chupa Chups logosu, sekiz yuvarlak yaprakları olan bir çiçeğe benziyor. Genel tarz İspanyol ressamın önerdiğinden önemli ölçüde farklı olsa da, bu Salvador Dali’nin fikri. Tasarımcılar ölçülü minimalizmden uzaklaştı, birçok küçük detay ve kemerli çizgiler ekledi. Papatyaların ortasında bulunan yazıyı da değiştirerek kelimeleri simetrik hale getirdiler.

Yazı Tipi ve Renkler

1990 yılına kadar logo iki yazı tipiyle birleştirildi: kısa serifli antika ve buklelerle el yazısı. Modern bir marka, tipografi açısından çok çeşitli değildir. «Chupa Chups» ifadesi aynı tarzda tutulur ve daha önce basılmış olan «s» el yazısı olur.

Tasarımcılar şeker ambalajını çekici kılmak ve çocukların ilgisini çekmek için çeşitli renkler kullandılar. Ana olanlar — kırmızı ve sarı, ek olarak — gri-yeşil ve beyaz. Canlı renk paleti, papatya şekli ile birleştirilerek amblemin hayali sadeliğini dengeliyor.