Ciudadanos Logo

Ciudadanos Logo

Ciudadanos — Rusça çeviri ile İspanyol siyasi partisi — Vatandaşlar. Kurucuları, Katalonya’daki 15 son derece entelektüel ve saygın insan, empoze edilen Katalan milliyetçiliğine ve Katalonya’yı İspanya’dan ayırma hareketine karşı çıkmak amacıyla bir dernek kurdu.

Anlam ve tarih

Ciudadanos Logo Tarih

Ciudadanos partisi, Ciutadans de Catalunya sivil platformu temelinde 2006 yılında Barselona’da kuruldu. O dönemde Katalan milliyetçileri, Katalonya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını elde etmek için nüfusun bilincine büyük bir saldırı başlattı. Ardından 15 vatandaş, mevcut durumun korunmasını hedef olarak belirleyen bir parti düzenledi. Varlığının ilk 10 yılında parti yüzlerce kez büyümüş ve ülke çapında olmuştur. İlgi alanına başka görevler de dahil edildi — gençleri ve yaşlıları desteklemek, işi desteklemek ve çevreyi korumak.

Şimdi Vatandaşlar İspanya Milletvekilleri Kongresi’ndeki en büyük 4. Fransa, Kongre faaliyetlerinde yer alıyorlar, yürütme makamlarında temsilcileri var.

Parti kendisini sosyal olarak liberal ve anti-milliyetçi bir yönelim olarak konumlandırıyor, izleyiciler hem gençler hem de eski nesil, pek çok iş adamı, entelektüel seçkinlerin ve yaratıcı mesleklerin temsilcileridir.

Ciudadanos logosu artık sadece İspanya’da değil, Avrupa’da da tanınıyor. Parlak, akılda kalıcı ve gerekli anlamsal yükü taşır.

2006 — 2017

Ciudadanos Logo 2006-2017

İlk logo 2006 yılında oluşturuldu ve üzerinde Ciudadanos partisinin adının C harfinin altına — beyaz bir üçgenle beyaz harflerle yazıldığı turuncu bir dikdörtgenden oluşuyordu. Yaratıcılara göre bu, ülke vatandaşları, Ciudadanos partisi ve İspanyol yetkililer arasındaki bir konuşmayı simgeliyor. Turuncu, Katalan bayrağının renklerinden biri ama diğeri sarı, partiyi milliyetçi hareketten ayırmak için logoda kullanılmadı.

Kısaltılmış parti adı C ile kısa bir sohbet penceresi amblemi de oluşturuldu. Arka plan açık turuncu, harfler beyazdır.

Böylesine parlak bir logo görsel olarak iyi hatırlanıyor ve faaliyetlerini sıradan insanların sorunlarını çözmeye odaklayan partinin imajının önemli bir unsuru haline geldi.

2017 — günümüz

Ciudadanos Logo 2017

2017 yılında, parti İspanya’nın en büyük üç siyasi dernekinden biri haline geldiğinde ve aynı zamanda bir dizi Avrupa ülkesinde ofislerini kurduğunda, logonun faaliyetlerinde yeni bir dönemin sembolü olarak yeniden markalanmasına karar verildi.

Değişiklikler küçüktü, ancak logoyu daha net ve görsel olarak daha canlı hale getirdi. Plakanın arka plan rengi siyaha değiştirildi ve harfler kırmızı eklenerek daha doygun bir tonda turuncuya dönüştürüldü. Şimdi renk düzeni sadece Katalonya değil, İspanya bayrağının renklerine daha yakın.

Amblem de değişti, kesme işareti C’lerden kaldırıldı, çünkü insanları kısa adı nasıl doğru okuyacakları konusunda şüpheye düşürdü. Şimdi sadece C’ler kaldı. İşaret büyütüldü ve yeniden tasarlandı, köşeler düzleştirildi ve alttaki eleman merkeze taşındı. Yakınlarda, partinin ülke vatandaşları ile çok kanallı iletişimini simgeleyen iki siyah kopya şerit daha ortaya çıktı, herkesin söz hakkı ve başlarının duyulması için fırsat olacak.

Genel izlenim kendi adına konuşuyor — Ciudadanos sadece bir Katalan partisi olmaktan çıktı, şimdi tüm İspanya’nın vatandaşlarını temsil ediyor ve daha da bir pan-Avrupa birliğine dönüşmeyi planlıyor. Sağlam ve kusursuz bir logo bunda önemli bir rol oynadı ve misyonunu yerine getirmeye devam edecek.

Logo yazı tipi ve renkleri

Ciudadanos Amblem

Bu siyasi gücün logosu, kendisini parlak bir şekilde gösterebilmesi, bir platform sergileyebilmesi ve dikkat çekmesi için aynı zamanda oluşturulmuştur. Bunun için üyeleri partinin tam ve kısaltılmış adını seçti: Ciudadanos ve Cs. Her ikisi de aynı tarzda dekore edilmiş aynı yazı tipinde yazılmıştır. Kısa versiyon broşürler, broşürler, posterler, rozetler ve diğer parti sembollerindeki reklamlar için bir simge olarak kullanılır. «C» nin altında dışa doğru açılı bir ikizkenar üçgen vardır ve üst kısım harfi vurgular. Onun desteği gibi görünüyor. Hacim olarak metin kısmı grafik kısmına hakimdir.

Logo, Laurenz Brunner tarafından tasarlanan Circular Std Black kulaklığı kullanıyor. Tüm karakterler kalın, okunaklı, net ve basılıdır. Dengelidirler, bu yüzden sarsılmaz bile uyumlu ve istikrarlı görünürler. Resmi olarak, logonun bir rengi vardır — turuncu. Ancak gayri resmi olarak, ona bir arka plan beyazı da eklenir. Turuncu, İspanya’nın çok karakteristik bir özelliğidir: aynı duygusal seçmenlere sahip canlı ve duygusal bir güney ülkesidir.