Cleveland Cavaliers Logo

Cleveland Cavaliers Logo
Cleveland Cavaliers Logosu PNG

Bu takım 1970 yılında NBA’de yer aldı. Taraftarlar özel bir yarışma ile adını seçti. Son tura çıkan varyantlar arasında Ormancılar, Kuleler ve Başkanlar vardı. Ohio, burada doğan ABD Başkanlarının sayısına göre (Virginia’dan sonra) ikinci sırada yer aldığından (7 temsilci ve New Jersey’li Cleveland (1885-1889) adlı bir başkan, sonuncusu oldukça ilgi çekiciydi. birçok tarihsel referansı var.

Bu durumda, Cavaliers, daha gerçek anlamda Chevalier ile aynıdır — süvariler.

Cleveland Cavaliers logosu en son 2010 yılında değiştirildi. Amblem görüntüsü aynı kaldı, ancak renkler daha derin hale getirildi ve altın daha parlak hale geldi. Toplamda, “Cleveland” ın beş logosu vardı ve 1984’ten 2003’e kadar Cavs adı farklı şekilde tasvir edildi, ancak bir şey her zaman değişmeden kaldı. V harfi (Victoria anlamına da gelir) her zaman topun vurduğu sepet olmuştur.

Cavaliers (“Silahşörler”) adı, 1971’de 11 bin basketbolseverin katıldığı büyük bir oylamadan sonra ortaya çıktı. Yarışmanın galibi Ohio hayranı Jerry Tomko’ydu. Tomko, «Silahşörler hiçbir şeyden bağımsız olarak asla pes etmeyen cesur, korkusuz adamlardır,» dedi. Kulüp için, şehrin adındaki ilk harfin takımın adıyla — Cleveland ve Сavaliers — örtüşmesi önemliydi.

Anlam ve Tarihçe

Cleveland Cavaliers Logo Tarih
Cleveland Cavaliers Logosunun Hikayesi

Bu takımın altı amblemi vardı ve biri dışında hepsi farklı. Ve her varyant, franchise tarihinin belirli bir bölümünü yansıtır. Birincil görsel kimlik silahşörlü versiyondu, bu nedenle sporcular Cleveland Cavaliers silahşörler olarak adlandırdı. Takma adlarını ve ilk logolarını Cleveland’ı temsil eden Pittsburgh’dan Pitt Studios ajansına borçludurlar. Orijinal logo Mayıs 1970’te onaylandı.

1971 — 1983

Cleveland Cavaliers Logo 1971-1983

Ekip logosunun ilk versiyonu “şarap ve altın” renklerinde yapılmıştır. Saldırıları kılıç yapan bir eskrim silahşörüne sahiptir. İzleyiciye sırtını dayıyor. Tam bir kıyafet giyiyor: büyük kabarık tüylü geniş kenarlı bir şapka, manşetleri olan bir kaşkorse, kısa bir pelerin palto, eldivenler, yakalı yüksek çizmeler.

Kırmızı adam, karakteristik beyaz çizgilere sahip güneşli bir topun arka planında bulunur. Görsel sıranın sonunda kulübün adının yazılı olduğu bir yazıt bulunmaktadır. Merkezi öğelerin etrafında bulunur: üstte — «C» ve «S» şeklinde «Cavaliers» — «Cleveland». Yazıtlar büyük, kırmızı ve sarı kenarlıklıdır.

1984 — 1994

Cleveland Cavaliers Logo 1984-1994

1984’te takımın sembolizmi radikal bir değişikliğe uğradı. Sonuç olarak, önceki versiyon sadece renk olarak kaldı — hafif ve saf şarap. Diğer her şey yenidir. Metin kısmı, daha kesin olmak gerekirse, «Cavs» takma adının kısaltılmış bir versiyonu olarak temel alınmıştır. Harfler büyük harflerle yazılmıştır ve «V» bir basketbol sepetine benzer. Beyaz ağ yapısına ve kırmızı topa sahiptir.

1995 — 2003

Cleveland Cavaliers Logo 1995-2003

90’larda hayranlar yeni logoya «Klozetin yıkılması» adını verdiler. Bu dönemde, tasarımcılar bir sepet, top ve takma adlar dizisi geliştirdiler, ancak her şeyi tamamen farklı bir tarzda tasvir ettiler. Artık amblemin siyah arka plan dikdörtgeni, beyaz şematik ızgarası ve halka içinde uçan turuncu top var. Kulübün isminin kısaltılmış hali aşağıda yer almaktadır. Ortasında ince siyah bir çizgi ile mavi harflerle temsil edilir.

2004 — 2010

Cleveland Cavaliers Logo 2004-2010

2003 yılında LeBron James’in gelişiyle, kulüp yönetimi aniden fikrini değiştirdi ve kökenlerine geri döndü. 2004 yılında onaylanan logo, «C» harfini bağladıktan sonra «CLEVELAND CAVALIERS» beyaz bir kelime kombinasyonunu delen altın bir silahşör kılıcını göstermektedir. Arka plan şarap renginde bir basketbol topudur. Yazıt, koyu mavi bir alt tabaka üzerinde bulunur — topun üzerindeki aynı şerit tonu.

2011 — 2017

Cleveland Cavaliers Logo 2011-2017

Logonun tarihinin bu döneminde elde edilen değişiklikler oldukça önemsizdir. Ekip, 2003 — 2004 yıllarına ilişkin klasik “şarap ve altın” paletinin değiştirilmiş bir versiyonuna geçti. Mevcut versiyona da sarı bir ton eklendi. Kılıç üzerindeki gölgelerde ve tüm öğelerin kenarlarını takip eden kenar çizgisinde sunulur. Yazıt hala çapraz ve yukarı doğru. “C” harfinin uçlarında ve ortasında karakteristik sivri uçlar vardır.

2017 — günümüz

Cleveland Cavaliers Logo 2017-şimdi

Cleveland Cavaliers, 2017-18 sezonu için markanın görünümünü basitleştiren ve modernize eden yeni bir takım logosu tanıttı. Cavaliers, mükemmel amblemi geliştirmek ve franchise’ın en popüler özelliklerini organizasyonun ilerlemesini ve başarısını yansıtacak yeni bir tasarımla sunmak için Nike ile işbirliği yaptı.

2017’nin yeniden tasarımından sonra, logo, silahşör teması ve «C-Sword» stilinin derinleşmesiyle yeni bir tasarıma kavuştu. Şimdi arka plan siyah bir kalkandır. Bir kılıç (dikey olarak yerleştirilmiş, yukarı doğru) ve kulübün adı (iki yatay sıra halinde yerleştirilmiş) içerir. Kesme silahı, yazıttan ayrı olarak «C» harfinden geçer.

Cleveland Cavaliers logosunun öğeleri:

  • Cleveland Cavaliers yazı tipinin keskin kenarları, bir savunucu kavramından ve kılıcın hareketinden ve yarattığı agresif görünümden ilham almıştır.
  • Kılıç, modern bir savunucunun ruhunu, Cleveland’ın dayanıklılığını çağrıştırır.
  • Kalkan, Cavaliers’ın Ülkeyi Savunma taahhüdünü temsil eder. Wine & Gold United da dahil olmak üzere en sadık ve tutkulu Cavaliers hayranlarına doğrudan bir selam.
  • C, Cavaliers’tan daha büyük bir şeyi ifade eder. Birleşik ve Cavalier’in hem sahada hem de saha dışında memleketimizi savunmaya olan bağlılığını temsil eden bir şehir olan Cleveland’ı temsil ediyor.
  • Şarap ve altın tonları, 1970’in ilk sezonunda takımın ilk renklerine saygı gösterir. Lacivert tamamlayıcı bir renk olmaya devam ederken, siyah resmen renk paletine yeni ve kalıcı bir ek olarak tanıtıldı.

Amblem

Cleveland Cavaliers Amblem

Logolar ne kadar radikal bir şekilde değişirse değişsin, birkaç ortak faktör vardır: renk şeması, isim, top veya kılıç. Ancak yapı iki dönem dışında her zaman farklıdır.

Yazı Tipi ve Renkler

Cleveland Cavaliers Logo

Logonun tarihindeki her aşama kendi yazı stiline sahiptir. İlk versiyonlarda, harfler serifli bir kulaklıkla yapılır. Sonra italik versiyonu geldi. Modern logo, Sans Serif kategorisinden, ancak figür tasarımlı kesin bir yazı tipi kullandı. Ve her zaman, «C» ve «S» ilginç bir şekilde oynandı: tasarımcılar onları diğerlerinden daha büyük yaptı ve tek tek öğeler ekledi.

Takımın kurumsal renkleri Wine & Gold’dur. Şimdi siyah onlara eşdeğer. Logoda da lacivert olsa da ek olarak resmi palette yer almıyor.