CNN Logo

CNN Logo

CNN, yalnızca Fox News (ABD’de) ve BBC World News (uluslararası) ‘dan sonra popülerlik bakımından ikinci sırada yer alan İngilizce bir haber ağıdır. Cable News Network, dünyanın çeşitli yerlerinde raporları filme alarak günde 24 saat şifreli yayın yapar.

Anlam ve tarih

CNN Logo Tarih

TV izlemeyenler bile ünlü kırmızı beyaz CNN işaretini bilirler. 40 yıldır, renkli küçük deneyler dışında neredeyse hiç değişmedi. Orijinal logonun geliştiricileri çalışmaları için 5.000 $ almak istediler, ancak şirket temsilcileri sinirlendi ve bunun yarısını ödedi.

1980 — 1984

CNN Logo 1980-1984

TV kanalıyla birlikte ilk logo ortaya çıktı. Oluşturmak iki günden biraz daha kısa sürdü, çünkü CNN sahipleri bunu en son anda hatırladılar. Bir reklam ajansı olan Communication Trends, Inc.’den Anthony Guy Bost, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli tasarımlar sundu. Haber ağının kurucusu Terry McGuirk, yalnızca bir seçeneği onayladı — harflerin arasından geçen beyaz bir kabloya sahip siyah CNN yazısı.

1984 — 2014

CNN Logo 1984-2014

1984 yılında, kısaltılmış Cable News Network’ün ekranda öne çıkması için logo parlak kırmızıya dönüştü.

2014 — günümüz

CNN Logo 2014-şimdi

2014 yılında tasarımcılar daha koyu bir kırmızı tonu seçerek harflerin rengini yeniden değiştirdiler.

Logo yazı tipi ve renkleri

CNN Amblem

Anthony Guy Bost minimalizme önem verdi ve yanılmadı: CNN temsilcileri karmaşık şekillere sahip seçenekleri beğenmedi. Ancak tüm sadeliğine rağmen logonun gizli bir anlamı var. Üç harften ayrılmaz bir şekilde geçen beyaz çizgi televizyon kablosunu simgeliyor.

Logonun geliştiricisi tasarımı kendisi buldu ve yazıyı sağlam ve esnek hale getirdi. Dikkat çekici bir şekilde, ne C’nin ne de iki NN’nin köşeleri veya serifleri yoktur. Orijinalde kısaltma siyahtı, ancak şimdi tamamen farklı bir renk kullanıyor: Boston University Red (# CC0000).