Columbia Logo

Columbia Logo

Columbia, Columbia Sportswear Company’nin sahip olduğu dört outdoor markasından biridir. 1938’de ABD’de ortaya çıktı. Spor giyim ve ayakkabı, kamp malzemeleri, şapkalar, aksesuarlar ve çok daha fazlasını üretiyor.

Anlam ve tarih

Columbia Logo Tarih

Columbia geçmişine değer veriyor, bu yüzden uzun yıllar aynı logoyu kullanıyor. Şirket ile aynı zamanda ortaya çıkmış ve her zaman spor giyim ve ayakkabılarını süslemiştir. Ancak eşkenar dörtgen amblemin yapısında onaylanmadan önce, üretici malları yalnızca kendi adıyla işaretledi. Ancak 1978’den sonra, markanın görsel kimliğinin gelişimi sırasında ufak tefek düzenlemelerden geçen birleşik bir sürüme geçti.

1990 — 2011

Columbia Logo 1990-2011

Tüm marka ürünler 1978 yılında kabul edilen Columbia Sportswear kurumsal logosu ile süslenmiştir. Sekiz mavi oval dikdörtgenden oluşur. Geometrik şekiller, bir elmas şeklinde çiftler halinde düzenlenmiştir. Eğitimli figürün gamalı haçlara benzediği söyleniyor. Ancak bu bir tesadüf, çünkü şirketin kurucuları Nazi Almanya’sından kaçan Yahudiler.

Aslında «Bug» adı verilen marka adı tekstil ipliklerinin birbirine geçmesini tasvir ediyor. Markanın en küçük ayrıntılara bile özen gösterdiğini ve her şeye büyük bir büyütme altında baktığını söylüyor. Aynı zamanda dokuma endüstrisine bir övgüdür.

Grafik sembole ek olarak, logoda “Columbia” yazısı bulunur. 1990 — 2011 «Spor Giyim Şirketi» ifadesiyle tamamlandı, ancak daha sonra tasarımcılar ikinci satırı kaldırdı ve yalnızca ana kelimeyi bıraktı. Amblemin ilk versiyonunda, harfler ince olmasına rağmen çok yakın yerleştirilmişti.

2011 — günümüz

Columbia Logo 2011-şimdi

Yeniden tasarımdan sonra, kompozisyon neredeyse bozulmadan kaldı — değişiklikler minimum düzeydeydi. Geliştiriciler «Sportswear Company» alt yazısını çıkardı, grafik işaretini küçülttü ve «Columbia» kelimesini kalın yaptı. Ayrıca kuyruğu «a» da kısalttılar, «C» yi «o» dan ayırdılar ve alt seriflerin bir tarafını kestiler, böylece şimdi sadece sağa işaret ediyorlar. Sonuç olarak, mevcut sürümde grafikler ve metin arasında bir denge vardır. Simge hala sekiz minyatür dikdörtgenden oluşan bir elmastan oluşuyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Columbia Amblem

Columbia’nın öncelikli renk paleti, beyaz ve parlak mavinin birleşimidir. Dahası, gölgeler görsel bağlama göre değişebilir. Ek olarak, telif hakkı sahibi diğer tek renkli kombinasyonların kullanımına izin verir. Klasik siyah beyaz versiyonu özellikle hoş karşılanır.

Güncellenen logodaki yazı tipi değişmedi. Hala Matthew Carter’ın yazdığı ITC Galliard Roman’a benziyor. Bununla birlikte, logo tasarımcıları orijinal tipografiyi kişisel bir dokunuşla iyileştirdiler.