Costco Logo

Costco Wholesale Logo

Costco, benzersiz bir iş modeline sahip bir mağazalar zinciridir. Her satış noktası, alışverişlerin yalnızca müşteri kartının sahipleri tarafından yapılabildiği bir depodur. Yılda bir kez yenilemeniz ve bu nedenle Costco «kulübüne» yeniden girmeniz gerekiyor. Şirket, mallara ek olarak çeşitli hizmetler de sunmaktadır: sigorta, seyahat düzenlemeleri vb.

Anlam ve tarih

Costco Logo Tarih

İkonik kırmızı ve mavi Costco Wholesale Corporation logosu, milenyumun başlangıcında bugünkü görünümünü aldı. Bundan önce, genel konsept aynı kalmasına rağmen birkaç kez rafine edilmişti: minimal dekorlu yatay yazıt.

1976 — 1993

Price Club Logo 1976-1993

Modern Costco, 1976’da başlayan Price Club depo zincirinin halefidir. Selefinin çok basit bir amblemi vardı: beyaz zemin üzerine siyah PRICE CLUB kelimesi.

1993’te Costco ve Price Club, PriceCostco’yu oluşturmak için birleşti, ancak ayrı ayrı faaliyet göstermeye devam etti. Yeni logodaki yazı artık mavidir.

1983 — 1993

Costco Logo 1983-1993

Costco’nun kendisi 1983’te ortaya çıktı. Adı ticari markada temsil edildi. Dikkat çekmek için tasarımcılar koyu kırmızı bir renk kullandılar.

1993 — 1997

Costco Logo 1993-1997

Price Club ile birleştikten sonra mağazalar zinciri bir süre ayrı çalıştı. Yeniden markalaşma logoyu etkiledi: yazı tipi italik hale geldi, yazı rengi açık kırmızı oldu ve altta yatay mavi bir şerit belirdi.

1997 — günümüz

Costco Wholesale Logo 1997-şimdi

1997’de PriceCostco, Costco Wholesale Corporation oldu ve yeni bir logo tanıttı. Tasarımcılar ikonik marka imajını korudular: kırmızı bir yazı bıraktılar ve üç kısa yatay çizgiyle mavi bir «TOPTAN SATIŞ» kelimesi eklediler.

Logo yazı tipi ve renkleri

 

Costco’nun bir konsept ticari markası vardır: mağazalar zincirinin adını ve ilişkili olduğu kurumsal renkleri içerir. Üç paralel şerit metni dinamik hale getirir.

Logo yaratıcıları ticari Futura Extra Bold Oblique yazı tipini kullandılar. Harfleri biraz uzattılar ve hafif bir açıyla sağa eğimli konumlandırdılar. Costco’nun bir diğer önemli özelliği, sadece iki renk içeren göz alıcı paletidir: kırmızı (# E31837) ve mavi (# 005DAA).