Crunchyroll Logo

Crunchyroll Logo

Crunchyroll; anime, müzik, Japon dizileri, manga ve diğer Doğu Asya eğlence içeriklerinin Amerikan distribütörüdür. Hizmet, 2006’dan beri yayınlanıyor. Başlangıçta, korsan video kopyalarının indirilmesine izin veren bir barındırma hizmeti olarak çalışıyordu. Küçük bir skandalın ardından site, medya ürünleri sahiplerinin telif haklarını korumaya başladı. Şirket daha sonra anime tabanlı oyunlar oluşturmak için bir lisans aldı ve kendi televizyon programlarından birkaçını başlattı. Bu küresel genişleme sayesinde, anime insanları için gerçek bir cennet haline geldi.

Anlam ve tarih

Crunchyroll Logo Tarih

Crunchyroll geliştikçe el değiştirdi. 2013 yılında, distribütör Otter Media’nın bir yan markası oldu ve beş yıl sonra AT&T Corporation’ın tüm emrinde oldu. 2020’nin sonunda AT&T, yayın hizmetini Sony’ye satmayı kabul etti. Ancak sürekli yapısal değişiklikler onun büyümesini ve benzer düşünen insanlar bulmasını engellemedi.

Artık Japon animasyon dünyasından haberleri takip eden, manga toplayan ve özel oyunlara erişim sağlayan küresel bir ekosistem. Milyonlarca anime hayranını etrafında birleştirdi. Ve bu sadece tematik içerik değil — proje yöneticilerinin yaratmayı başardıkları atmosfer büyük bir rol oynadı. Hizmetin adı bile kendi adına konuşur: «gevrek rulo» ifadesi, bir tür suşi anlamına geldiği için Japonya kültürüyle ilişkilendirilir. Buna göre, bir logo onun grafik görselleştirmesidir.

2006 — 2012

Crunchyroll markası ilk ortaya çıktığında, siyah kabukta turuncu daire bulunan soyut bir amblem kullandı. İki parça arasında ince beyaz bir tabaka vardı. Çizim bir Japon yemeğine benziyordu — suşi ruloları. İç daire dolguyu, orta beyaz halka pirinci, dıştaki koyu çizgi ise nori yaprağını temsil ediyordu.

Sağdaki «crunchyroll» kelimesi küçük harflerle yazılmıştır. Pürüzlü yazı tipi, başlığın vurgulayıcı veya siyah mürekkep kullanılarak el yazısıyla yazılmış gibi görünmesini sağladı.

2012 — günümüz

2012 yılında, tasarımcılar resmin şeklini düzelterek biraz «hatalar üzerinde çalışma» yaptılar. Böylece geometrik şekiller netleşti, keskin köşeler elde ettiler. Görüntü şimdi iki ters çevrilmiş turuncu hilalden oluşuyor. Ana logoda metin gri ve alt taraftadır. Ancak turuncu renkli «crunchyroll» yazıtının sağda eski moda şekilde yer aldığı başka bir seçenek daha var.

Yayın hizmetinin mevcut amblemi, Kanada animasyon dizisi Yam Roll’un başlık karakteri de dahil olmak üzere suşi ile benzer. Bunun Yam Roll adı verilen yemek olduğu varsayılabilir. Daha sonra içindeki turuncu daire tatlı patatesleri, beyaz ara katman ise pirinci simgeliyor.

Bununla birlikte, bazıları Crunchyroll’un markalaşmasının bir öğrenciyle büyük bir göze benzediğine inanıyor. Ve bunda bazı gerçekler var çünkü o gerçekten Shoujo-Manga Eye’a benziyor. Her iki sürüm de doğruysa, logo iki Japon pop klişesini birleştirir: suşi ruloları ve anime tarzı bir göz. Ayrıca, döndürüldüğünde Okinawa Prefecture bayrağına da uyuyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Crunchyroll marka işareti, Amerikalı tipograf Joe Price tarafından oluşturulan Maven Bold yazı tipine dayanmaktadır. Birkaç yazı tipinin karakteristik özelliklerini birleştirir. Seriflerin yokluğu, pürüzsüz eğriler ve alışılmadık harfler, yazıyı her bağlamda okunaklı hale getirir.

Logonun renk şeması monotondur. Portakalın kabak rengi esas olarak kullanılır, bu da ruloların doldurma rengine karşılık gelir. Sözcük altta ise koyu gri veya sağa taşındığında turuncu olabilir.