Dallas Mavericks Logo

Dallas Mavericks Logo
Dallas Mavericks Logosu PNG

Dallas Mavericks Club, 1980 yılında Teksas, Dallas’ta kuruldu. Kuruluşundan bu yana, ekip Dallas’ta bulunuyor. Varoluş tarihi boyunca oyuncular hiçbir zaman başka bir yere taşınmamışlardır. 1980’de NBA All-Star Maçında ligin sahipleri Ulusal Basketbol Birliği’ne yeni bir takım oluşturup kabul etmek için oy kullandı.

Hayranlar Mavericks adını seçti. Son seçim üç isim arasından yapıldı: Dallas Express, Wranglers ve Mavericks. Sonuç olarak, son seçenek seçmenlerin en çok desteğini aldı. Ev sahibi takımlarını Mavericks olarak adlandırmayı teklif eden 41 kişilik bir grup, açılış maçı için ödül olarak birkaç bilet aldı. Şanslı olanlardan Carla Springer, takımın adının «Dallas halkının bağımsız, parlak, göz alıcı tarzını» tam olarak yansıttığını söyledi.

Mavericks adı ve Kovboylar takma adı, Maverick adlı batı türündeki Amerikan komedi dizisiyle ilişkilendirilmiştir. 1957’den 1962’ye kadar Amerika Birleşik Devletleri televizyon ekranlarında tercüme edildi. Dizinin ana karakteri Bret Maverick’i canlandıran oyuncu James Garner, kulübün ortak sahiplerinden biriydi.

Maverick kavramının evrimi, 2011’deki Dallas şampiyonasından daha az etkileyici değildir. Bu terim aslen Teksaslı bir toprak sahibi ve Teksas Bağımsızlık Bildirgesi’nin imzacılarından biri olan Samuel Maverick’ten geldi. Çiftçi, sığırlarını damgalamayı reddetmesiydi. Tarihçiler bu kararı insancıl ya da yenilikçi nedenlerden ziyade sığır yetiştiriciliğine ilgi göstermemesi ile açıklıyor. Kısa süre sonra insanlar markasız sığırlara başına buyruk demeye başladılar. Üstelik bozkırlarda amaçsızca dolaşan bağımsız kişilere de bu isim verildi.

Şampiyon ve Mavs Adam, takımın maskotlarıdır.

Anlam ve Tarihçe

Dallas Mavericks Logo Tarih
Dallas Mavericks Logosunun Hikayesi

Texas asi basketbol takımı nispeten yakın zamanda ortaya çıktı — 1980’de. Varlığının 40 yılı aşkın bir süredir, Dallas Mavericks dört amblemi değiştirdi. Dahası, tüm sürümler çiftler halindedir: ilki tam olarak ikinciyi ve üçüncüsü — dördüncü. Böylece, 1981’den sonra, franchise yalnızca önemli bir yeniden tasarıma sahipti ve ardından ekibin imajı tamamen değişti.

1981 — 1993

Dallas Mavericks Logo 1980-1993

1980 yılında, genç Dallas Mavericks basketbol takımı Dallas, Teksas’ta doğdu. Dallas Mavericks’in sahipleri ilk logoyu beğenmeden önce, tasarımcılar onu 77 kez yeniden tasarladı. Sonuç, basit ama sembolik bir çizimdir: ön planda bir kovboy şapkası ve arka planda yeşil bir basketbol topu olan büyük mavi bir «M». Mavi-yeşil palet, eyaletteki Kuzey Teksas manzarasının havasını yansıtıyor. Sağda kulübün adı, beyazla yazılmış ve beyaz ve yeşille çerçevelenmiştir.

1994 — 2001

Dallas Mavericks Logo 1993-2001

1994 yılında amblem biraz değişti. Bu, esas olarak renk şemasını etkiledi: gölgeler biraz daha açık hale geldi ve çizimi eskisi kadar «ağır» yapmadı. Tasarımcılar ayrıca ana hatları kaldırarak ve standart bir italik serif yazı tipi seçerek harfleri değiştirdiler.

2002 — 2017

Dallas Mavericks Logo 2001-2017

2002 yılında ekip logoyu tamamen güncelledi. Kübalı 280 milyon dolarlık kontrol hissesini devraldığında, yeni mal sahibi yeniden markalaşmaya karar verdi. Dallas Mavericks böyle dönüştürülmüş bir logoya sahip oldu. Alt köşesinde beş köşeli beyaz bir yıldız olan gümüş üçgen bir kalkan, mavi çerçevede MAVERICKS kelimeleri ve mavi bir basketbol topu, bir at başı, DALLAS kelimesi olan beyaz bir hilalden oluşan geniş bir daire vardı.

2018 — günümüz

Dallas Mavericks Logo 2017-şimdi

Dallas Mavericks logo geliştiricileri 2018’de yalnızca renkleri güncelledi. En son yeniden tasarım, atın arkasındaki gümüş renginin ve yelesinin daha koyu olmasına neden olurken, basketboldaki mavi ve harflerin etrafındaki çerçeve biraz daha açık.

Amblem

Dallas Mavericks Amblem

Dallas Mavericks logosunun ana unsurlarından biri attır. İlk takım sahibi Donald Carter’ın giymeyi sevdiği kovboy şapkasının yerini aldı. Bu resim bir sebepten dolayı ortaya çıktı ve franchise’ın takma adıyla ilişkilendirildi. Kelimenin tam anlamıyla, «Maverick» işaretsiz bir boğayı ifade eder. Ancak bu kelimenin başka bir anlamı var ve buna göre «yıllama» olarak yorumlanması gerekiyor. Yani Kuzey Amerika’da bir veya iki yaşındaki hayvanlar bazen, özellikle taylar olarak adlandırılır.

Yazı Tipi ve Renkler

Dallas Mavericks Logo

«DALLAS» yazıtının yazı tipi sans seriftir. MAVERICKS için logo tasarımcıları, yuvarlak harflerle ayrı bir yazı tipi geliştirdiler. Bu, 1994-2001’de geçerli olan standartlaştırılmış sürümden çok farklıdır. Renk düzeni de önemli ölçüde değişti: 2002’de yeşilin yerini gümüş aldı. Lacivert, siyah ve beyaz ile tamamlandı.