Danone Logo

Danone Logo

Bugün, Danone markası altında, dünyanın 140 ülkesinde yalnızca doğal içeriklerden yapılan sağlıklı yiyecekler satılmaktadır: fermente süt ürünleri, maden suyu, meyve suları, tam tahıllardan atıştırmalıklar, küçük çocuklar için yiyecekler ve diyet yiyecekler.

Anlam ve tarih

Danone Logo Tarih

Danone şirketi 100. yılını 2019’da kutladı. Barselona’dan sıradan bir eczacı Isaac Carasso tarafından, o zamanlar çok fazla olan disbiyozdan muzdarip çocuklara yardım etmek amacıyla yaratıldı. Eczacı, Rus bilim adamı Ilya Mechnikov’un yoğurdun faydalı özellikleri hakkındaki çalışmaları ile tanıştı. Carasso, Pasteur Enstitüsü’nden yoğurt kültürlerinin suşlarını boşalttı ve ev laboratuarında yoğurt yapmaya ve kil kaplara dökmeye başladı. Her gün bu kaplardan 400’ünü hastanelere ve eczanelere gönderiyordu. Bu lezzetli «ilaç» gerçekten yardımcı oldu ve çok geçmeden Danone yoğurtları sadece eczanelerde değil, şekerlemelerde ve marketlerde de satılmaya başlandı. 1973 yılında şirket Fransızlar tarafından satın alındı, şimdi Danone markası tüm dünyada tanınıyor.

Logonun temeli şirketin adıdır. Kurucu, adını evinde sevgiyle Danone olarak anılan oğlu Daniel’den almıştır. Bu kelime, logonun tüm varyantlarında bulunur ve yalnızca boyut ve yazı tipi olarak biraz değişir. Tasarımcılar tarafından tasarlandığı gibi, bu, ürünlerin kalitesinin istikrarından, üreticilerin tüketicilerine duydukları saygıdan bahsediyor.

1968 — 1972

Danone Logo 1968-1972

1968’e kadar böyle bir logo yoktu; şirket adı etiketlerin üzerine mavi harflerle yazılıyordu.

Tam teşekküllü amblem, ünlü tasarım grubu Fletcher / Forbes / Gill’in yardımıyla oluşturuldu. Taban, yatay olarak yerleştirilmiş mavi-mor bir ovaldir. Alt kısımda — üç beyaz şerit, üstlerinde — beyaz büyük harflerle marka adı.

1972 — 1993

Danone Logo 1972-1993

Amblemin genel konsepti değişti, ancak tanınırlığı kaldı. Plaka, yuvarlatılmış yan köşelere sahip yatay bir altıgendir. Üst kısım daha büyük boyutta, rengi koyu mavi, üzerine beyaz harflerle marka adı yazıyor. Mavi rengin alt kısmı beyaz bir şeritle ayrılmıştır.

1993 — 2005

Danone Logo 1993-2005

Değişiklikler dikkat çekicidir, ancak görüntü aynı kalır. Altıgen katı hale geldi, aşağıya doğru aydınlatma ile mavi. Harfler aynı kaldı, büyük, beyaz. Altta kırmızı dalgalı bir şerit eklendi. Konsepte göre parlak aksanıyla insanların dikkatini sağlıklı gıdaya çekmesi gerekiyordu.

2005 — 2017

Danone Logo 2005-2017

Danone logosunun yeni versiyonu daha sıcak ve daha insancıl hale geldi. Tablet oval şeklini almış, kenarları kesilmiş, köşeleri hafifçe yuvarlatılmış. Arka plan, ortadaki normal mavidir — vurgulanır. Marka adı değişmedi. Kırmızı şerit, markalı ürünlerin insanlara faydalarını sembolize etmek için stilize bir gülüşe dönüşmüştür.

2017 — günümüz

Danone Logo 2017-şimdi

Marka, Temmuz ayında güncellenmiş bir logo ve kurumsal slogan sundu. En az 2030 yılına kadar tutulması planlanıyor. Amblem kavramı temelden değiştirildi.

Yeni logo, gökyüzündeki bir yıldıza bakan bir çocuğun beyaz arka planına sahip mavi bir dairedir. Resmin altında mavi harflerle firma adı DFNON markasının adını uzatan küçük bir eğimle yazılmıştır, altında “One Planet. El yazısıyla yazılmış bir sağlık ”. Çevirildi — «Tek Gezegen. Tek Sağlık «. İkinci resmi versiyon, solda bir çocuk olan bir resim ve sağındaki yazıtlar, biri diğerinin altında.

Zaten tanıdık olan logonun böyle bir başkalaşımıyla şirket, gezegendeki insanların dikkatini, topluma ve bir bütün olarak Dünya’ya hayat getiren ekoloji ve sağlıklı beslenme sorununa çekmeye çalışıyor.

Aynı zamanda, 2025 yılına kadar, Danon üreticileri eski logoyu ürün etiketlemesi için kullanma hakkına sahiptir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Danone Amblem

Danone’nin görsel kimliğinin evrimi arka plandaki, harflerdeki ve çizgilerdeki değişikliklerle ilişkilidir. Aynı zamanda, değişiklikler kritik düzenlemeler ve ani yenilikler olmadan doğal olarak gerçekleştiğinden, değişiklikler hemen çarpıcı değil. Örneğin, ilk başta bölme çizgisi beyazdı (daha doğrusu üç tane vardı), sonra yalnız kaldı, sonra rengi kırmızıya döndü, kemerli bir şekil aldı ve sonunda iyi huylu bir gülümsemeye dönüştü. Altıgen olmayı başaran dikdörtgende de benzer bir şey oldu, oval tamamen kaybolana kadar. Harflerin şekli basitten kavisli hale geldi.

Danone logosu Futura Heavy kulaklığını kullanır. Tasarımcı Paul Renner tarafından yaratıldı ve ilk olarak Linotype’ta çıktı. Yazı tipi basit geometrik sembollerdir. Ancak 2005 yılında, «N» harfinde kavisli bir enine çubuğa sahip modern bir versiyon elde etmek için özel olarak değiştirildi.

İlk versiyonlarda renk paleti tek heceli (mavi-beyaz) ise, şimdi açık maviden koyu maviye doğru vurgular ve gradyan geçişleriyle mavidir. Ayrıca beyaz ve kırmızı kullanılmıştır.