DC Shoes Logo

DC Shoes Logo

DC Shoes, kaykay ve snowboard ayakkabılarının tanınmış bir markasıdır. Amerikan şirketi Droors Clothing tarafından 1993 yılında yaratıldı, ancak daha sonra varlığı sona erdi ve başarılı ticari marka Quiksilver Corporation tarafından satın alındı. Bu 2004 baharında oldu. Şimdi, Dc Shoes etiketi altında giyim, aksesuar, snowboard, çanta ve çok daha fazlasını içeren geniş bir ürün yelpazesi üretiliyor.

Anlam ve tarih

DC Shoes Logo Tarih

Yeni marka sahibi, benzersiz bir pazarlama stratejisi geliştirdi. Zorunlu noktalardan biri, 2011 yılında gerçekleştirilen logonun modernizasyonu oldu. Görsel kimliğin gelişiminde Quiksilver’in kurucusu Alan Green’in kendisi de rol aldı. Kişisel olarak TM için amblemlerin oluşturulmasında yer almaktadır.

Marka iki bölümden oluşmaktadır. İlki «DC» monogramıdır. İçinde yedi köşeli bir yıldız var. Bu, DC Shoes’un ticari markalarından biridir. Ayakkabının farklı taraflarına kabartma yapılarak uygulanır. Logonun ikinci bileşeni «DCSHOECOUSA» yazısıdır. Üretici hakkında faydalı bilgiler içerir:

  • DC — marka adı;
  • AYAKKABI — ana ürünler;
  • ECO — çevre dostu olma sertifikası;
  • ABD — üretici ülke.

Alan Green’in itiraf ettiği gibi, bu orijinal fikir Japon illüstratör Katsushika Hokusai’nin bir baskısından ilham aldı.

Logoda kullanılan «DC» yazısı, başlangıçta Droors Clothing şirketinin adının kısaltmasıydı. Ama şimdi bu şirket yok ve marka Quiksilver Corporation’a ait. Liderler, böylesine büyük çaplı değişikliklerle bağlantılı olarak, şirketin yüzü olan ilk sporcuların isimlerinin DC’de şifreleneceğini duyurdu: Danny ve Colin.

Monogram son derece sıradışı görünüyor. Harfler, ünlü Fransız moda evi Chanel logosundaki iki C harfi gibi ortada kesişiyor. Bariz görsel bağlantı tesadüf gibi görünmüyor. Belki de DC Shoes’un sahipleri markanın yüksek statüsünü, başarısını ve elitizmini vurgulamaya karar verdiler.

Amblemin sağ tarafında yedi ışınlı siyah bir yıldız var. Şirketin şov dünyasından ünlü sporcular ve ünlülerle işbirliği yaptığını kanıtlıyor.

Alışılmadık yazı tipi nedeniyle, iç içe geçmiş «D» ve «C» birbirine çok benzer. Her iki sembol de aynı eğrilere ve dik açılara sahip yarım daire şeklindedir, açık uçludur. Tek ve aynı harfmiş gibi görünüyor: orijinal ve aynalı kopyası. Ancak simetri mükemmel değildir çünkü «D» de dikey çizgi üzerindeki boşluk yeterince geniş değildir. Bu, «C» den ayırt edilebilmesi için bilerek yapılır.

Logo yazı tipi ve renkleri

DC Shoes Amblem

Grafik sembolünün altında bulunan yazının yazı tipi Nimbus Sans Black’e benzer. Helvetica yazı tipine göre URW Type Foundry GmbH tarafından tasarlanan bir sans-seriftir. Harfler aynı satırdadır ve kelimelere bölünmemiştir. Hedef kitlenin dikkatini marka adı ve menşe ülkeye odaklamak için yalnızca «DC» ve «ABD» kalın harflerle vurgulanmıştır.

Logonun renk paleti olabildiğince basittir. Siyah ve beyazın geleneksel kombinasyonundan oluşur. Bu, çoğu durumda ortaya çıkan çok yönlü bir seçenektir. Ancak markanın renkli versiyonları da var. Çeşitli markalı ürünlerde kullanılırlar ve değişen arka plan renklerine uyum sağlarlar.