Decathlon Logo

Decathlon Logo

Decathlon, 70 spor için çeşitli ürünler üreten ve pazarlayan özel bir şirkettir. Giysiden ekipmana kadar çok çeşitli temel ürünleri üretir. İşadamı Michel Leclercq tarafından kuruldu. 1976’da Villeneuve-d’Ask şehrinde (Fransa) ortaya çıktı. Şimdi, kendi markalarından birkaçını birleştiren büyük bir şirket haline geldi.

Anlam ve tarih

Decathlon Logo Tarih

Kurumsal logo, «dekatlon» anlamına gelen şirket adını yansıtır. Bu kelime, faaliyetinin türünü mükemmel bir şekilde yansıtıyor: çoğu spor alanı için cephane üretimi ve satışı. Çok yönlülüğün altı, parlak mavi bir dikdörtgene yerleştirilmiş bir grafik sembolüyle de vurgulanır.

Yazı, Avant Garde Bold’a benzer şekilde büyük harflerle kalın yazılmıştır. İşaretler birbirine çok yakın olduğundan birçoğu kaynaşmış ve tek bir yapı oluşturuyor. «D» harfi «E», «C» ile — «A», «O» ile — «L» ve «N» ile bağlantılıdır.

Şirket, ticari marka olarak kendi ismini kullanır. İçinde bir destek ruhunu ve herhangi bir sporu yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi bulmanıza yardım etme arzusunu gösteren birkaç harf birleştirilmiştir.

En ilginç birleşme «C» ve «A» dadır. İkinci sembolün ayağı yüzeye değmez ve diğerinin üzerinde bulunur. Düzgün, yuvarlak bir geçişe sahiptir ve bir kaykay rampası veya sörf yaparken yüksek bir dalgaya benzer.

1976 — 1980’ler

Decathlon Logo 1976-1980

Logonun ilk versiyonu, farklı renklerde yatay çizgiler içeren “Decathlon” kelimesidir. Şeritler «A» harfiyle ayrılır ve üstte ve altta bulunur. Yazıt hemen, bugün hala kullanılan tanınabilir bir tarzda yapıldı — tüm işaretler eşit, katı, geometrik. Bazı noktalarda bağlantıları vardır: «O» harfi bitişik «L» ve «N» ile, «A» — «C», «E» — «D» ile birleşir. Ayrıca, ön ayak «A» ortak alt sınıra ulaşmaz — biraz daha yüksekte biter.

1980’ler — 1990’lar

Decathlon Logo 1980-1990

Tasarımcılar şeritleri çıkardılar, başlığı siyahtan yeşile boyadılar ve alttaki “A FONT LA MARQUEE” yazısını ekledi. İçindeki harfler düzensiz bir şekilde düzenlenmiştir: yükseklik farkından dolayı atlama gibi görünürler. Dahası, cümlenin sonundaki semboller, başındakinden çok daha büyük gösterilir.

1990’lar-günümüz

Decathlon Logo 1990-şimdi

Görüntünün köklü bir değişikliğinden sonra, ticari marka güncellenmiş bir amblem aldı: harfler beyaz oldu, arka plan — açık mavi, stil — basit. Tasarımcıların değiştirmeden bıraktığı tek şey «Decathlon» kelimesinin yazılışıdır. Yani amblemdeki isim orijinaldir ve kırk beş yıl önceki adıyla tamamen aynı görünür.

Logo yazı tipi ve renkleri

Decathlon Amblem

Kelime düz beyaz sans serif yazı tipiyle yazılmıştır. İnce neon tonlu parlak mavi arka plana karşı ayarlayın. Bu zıtlık harekete geçme arzusunu harekete geçirir, canlandırır ve iletir. Geliştiriciler tarafından tasarlandığı gibi, böyle bir etiket, canlılığın tam bir ifadesidir.

Decathlon’un resmi paleti, açık mavi (arka plan) ve beyaz (harfler) kombinasyonundan oluşur. Ve gayri resmi olarak çeşitli kombinasyonlarda olabilir, çünkü semboller turkuaz, beyaz, lacivert veya siyaha boyanmıştır.