Deliveroo Logo

Deliveroo Logo

Deliveroo, pizza veya hamburger dağıtımından daha fazlasıdır. Kuryeler, sipariş edilen yiyecekleri doğrudan restoranlardan getiriyor ve bu, şirketin birçok yemek işletmesi ile yaptığı işbirliği sayesinde mümkün hale geldi. Marka şu anda 12 pazarda temsil ediliyor, ancak etkisi genişlemeye devam ediyor: 2013 yılında İngiltere’de ortaya çıkan marka, şimdiden Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Belçika, Hollanda ve kaliteli hizmet ve lezzetli diğer ülkelere taşındı. gıda değerlidir.

Anlam ve tarih

Deliveroo Logo Tarih

Çok az insan bilir, ancak Deliveroo bir zamanlar «kendi başına» bir başlangıçtı. Greg Orlowski ve Will Shu tarafından eski meslektaşlarına yiyecek getirmek için yaratıldı. Dahası, şirketin tek ofisi doğrudan Shu’nun Londra’daki dairesinde bulunuyordu. Ancak arkadaş fikrinin o kadar talep gördüğü ortaya çıktı ki, küçük bir projeyi büyük ölçekli uluslararası bir işletmeye dönüştürdüler.

Teslimat hizmeti yeni bir seviyeye geldiğinde, kuryelerin logosunu ve şeklini değiştirmek zorunda kaldı. Görsel kimliğin küresel marka statüsüyle tutarlı olması gerekiyordu, çünkü Deliveroo zaten basit bir başlangıçtan büyümüştü.

2013 — 2016

Orijinal logo, sanatsal yetenek ve bilgisayar grafik becerilerine sahip arkadaşlar Will Shu tarafından çizildi. Turkuaz bir dairenin arka planına karşı ön pençelerinde bir çanta olan komik bir kanguru tasvir ettiler. Hızlı ayaklı hayvan, aynı çevik yiyecek satıcısını sembolize ediyordu.

Altta «DELIVEROO» yazısı vardı. Logonun yazarları, yuvarlak uçlu büyük siyah harfler kullandılar. Karakterler arasındaki büyük boşluk, hizmetin adını açıkça görünür ve okunabilir hale getirdi.

2016 — günümüz

Şirketin yeni bir stile ihtiyacı olduğunda, sahipleri marka ajansı DesignStudio’ya yöneldi. Tasarımcılar kendilerini Deliveroo atmosferine kaptırmak için bisikletlerine bindiler ve restoranlardan yiyecek dağıtmaya başladılar. Deney, hangi yönde hareket edeceklerini anlamalarını sağladı.

Büyük ölçekli bir çalışmadan sonra, uzmanlar kangurudan vazgeçmemeye karar verdiler, çünkü hem müşteriler hem de Deliveroo çalışanları onu sevdi. Bunun yerine, çizim stilini değiştirdiler ve yeni tipografi geliştirdiler.

DesignStudio, on iki ülkede kullanılabilecek bir logo oluşturmaya davet edildi. Bu yüzden tasarımcılar, yeni sembolün farklı kültürlerde nasıl algılanacağını bulmak için göstergebilimsel bir analiz yaptılar. Minimalizmin «keskin köşeleri» yumuşatması gerekiyordu, çünkü ne kadar az ayrıntı olursa, müşterilerin birbiriyle çelişen ilişkileri olmayacak.

Logo yazı tipi ve renkleri

Deliveroo markası, bir kanguru imajına dayanan bütün bir kavramdır. Adı bile ondan bahsediyor: «DELIVEry» + «kangaROO». Bu arada logoda tasvir edilen karaktere Roo da deniyor. Yeni tasarımda soyut görünüyor çünkü sanatçılar onu köşeli yaptı. Buradaki fikir, poligonal grafiğin şeklini kurye kıyafeti ve teslimat web sitesine uydurmaktı. Böylece üç boyutlu çizgi film amblemi basit ve düz hale geldi, ancak orijinal anlamını kaybetmedi.

Yaratıcı yönetmen James Hurst, tipografinin sırrını ortaya çıkardı. Hem logo hem de ceketlerin ve Deliveroo web sitesinin Stratos yazı tipinin değiştirilmiş bir sürümünü kullandığını kabul etti. Tasarımcılar bu geometrik sans-serif’i seçtiler çünkü en çok açısal Roo ile eşleşiyor. Kelime kalın turkuaz küçük harflerle yazılmıştır. Kanguru kafası da Robin Egg Blue (# 00CDBC) renginde turkuaz rengindedir.