Denver Nuggets Logo

Denver Nuggets Logo
Denver Nuggets Logosu PNG

1967’de Denver Nuggets Kulübü Denver, Colorado’da kuruldu. Başlangıçta takıma Denver Rockets adı verildi. ABA’da (American Basketball Association) performans sergiledi

Nuggets sezon boyunca NBL’de kalmayı başardı. NBL ve BAA birleşmesinden sonra kurulan NBA’de oynadılar. Kısa süre sonra takım dağıldı ve Silver State basketbol karşılaşmasını yıllarca kaybetti.

1967’de James Trindl başkanlığındaki bir grup iş adamı, George Maikan (ABA’nın yeni doğmuş komiseri) ile Denver’daki ekibi Denver Larks’ın belirsiz adı altında yeniden canlandırmak için anlaştı. Finansman sorunları nedeniyle Trindle, hisselerinin 2 / 3’ünü büyük bir nakliye şirketi olan Rocket Truck Lines’ın sahibi Bill Ringsby’ye satmak zorunda kaldı.

Çoğunluk hissedarı haline gelen Ringsby, ekibin adında değişiklikler başlattı. Bu şekilde, gülünç «Larks», tehdit edici «Rockets» ın yerini aldı. Denver Rockets, varlığının yedi yılı boyunca beş kez playofflarda yer aldı. Ama şampiyon olmadılar.

1972’de kulüp yeniden yeni sahipler kazandı. Gelecekteki Dernek bünyesinde aynı adı taşıyan kulüplerin olamayacağı şartlar altında ABA ve NBA birleşmesi ivme kazandı. Houston Rockets zaten NBA’de oynadığı için Denver ismini tekrar değiştirmek zorunda kaldı. Takım özel bir şey yapmadı: 1974/75 sezonunda küllerden dirilen Denver Nuggets sezona girdi.

Takım adı, Colorado eyaletinde altın yataklarının bulunduğu 19. yüzyılın ellili yıllarına atıfta bulunuyor. Dünyada Colorado eyaleti her şeyden önce her altın avcısının en çok arzu edilen yeri olarak bilinir. XIX yüzyılın ortalarında, mümkün olan en kısa sürede zengin olmaya çalışan göçmen kalabalıkları buraya akın etti. Altına hücum, Colorado eyaletinin oluşumunun ön koşullarından biri haline geldi. Dolayısıyla ekibin takma adı Nuggets, «Nugget of Gold» dan geldi.

Takım maskotu — Rocky the Mountain Lion.

Anlam ve Tarihçe

Denver Nuggets Tarih
Denver Nuggets Logosunun Hikayesi

Franchise, çok uzun bir kariyere ve çok sayıda logo ve renk değişikliği ile inanılmaz derecede zengin bir geçmişe sahiptir. Yaklaşık yarım asır önce oluşmuş, her zaman tek heceli bir işaretten derin bir baskıya dönüşen sembolizm ile deneyler yapmıştır. Varlığı boyunca, Denver Nuggets ekibinin dokuz logosu vardı.

1968 — 1971

Denver Rockets Logo 1968-1971

1968 yılında basketbol takımının logosu ilk kez halka tanıtıldı. Bill Ringsby tarafından ekip için özel olarak tasarlandı. En eski sürüm, kulübün kuruluş dönemini ifade eder. Amblem, ortasında turuncu bir basketbol topu bulunan klasik bir rondelden oluşur. Beyaz şeritte «Ringsby System» (altta) ve «Denver» (üstte) yazar. Metnin alt kısmı, franchise sahibi olan nakliye şirketi Bill Ringsby’yi ve üst kısmı da bulunduğu yeri belirtir. Uzun bir dikdörtgenin içindeki dairenin karşısında kulübün eski adı olan «Rockets» kelimesi bulunur.

1972 — 1974

Denver Rockets Logo 1972-1974

Ekip kurulduktan bir yıl sonra yönetim, logoyu ismiyle yakından ilişkilendirmeye karar verdi. Sonuç olarak, bir sırtın zemininde bir basketbolla koşan bir roket ortaya çıktı. Franchise’ın adı dairesel logonun üstünde ve altında gösterilir.

1974 — 1976

Denver Nuggets Logo 1974-1976

Denver basketbol takımı konsepti tamamen değiştirdi. Dolayısıyla, «Denver Rockets» yerine «Denver külçeleri» vardı. Kulübün adı Denver Nuggets olarak değiştirildikten sonra, tasarımcılar Maxie the Miner görünümünü kullandı. Kırmızı-mavi-beyaz karakter kaşif Yukon Cornelius’du. Neşeli bir eğilimi var: Mutlu bir şekilde bağırıyor, zıplıyor, bir elinde bir kürek, diğerinde küçük bir top tutuyor. Madencinin etrafında yeni bir takım adı bulunur. İnce bir mavi çizgi tüm öğeleri çevreliyor.

1976 — 1981

Denver Nuggets Logo 1976-1981

Yeniden tasarımdan sonra, amblem daire dışında aynı kaldı: geliştiricileri onu kaldırdı. Ayrıca renkleri koyulaştırdılar, Maxie the Miner’ın ağzını kararttılar, kapağındaki «D» harfini vurguladılar ve topun kısaltmasını kaldırdılar.

1982 — 1993

Denver Nuggets Logo 1982-1993

1982 yılında kulüp tarihinin en renkli yeni logosu onaylandı. Gökkuşağı çizgileri ve bembeyaz dağların fonunda çok renkli karelerden oluşan evleri olan yarım daire şeklindedir. Logo, sözde “gökkuşağı şehri” nin ufkunu temsil ediyor. Çeşitli mücevherler ileten sanatçılardı. Alt kısımda ise süsleme olarak stilize edilmiş «Denver Nuggets» yazısı var.

1994 — 2003

Denver Nuggets Logo 1994-2003

Bir başka yeniden tasarım, tek dağ tepe amblemleri ve çok büyük «Nuggets» kelimesi çağını başlattı. Spor kulübünün adının ilk kısmı — «Denver», dağın tepesinin üzerinde yarım kemer şeklinde yer almaktadır.

2004 — 2008

Denver Nuggets Logo 2004-2008

2004 yılında tasarımcılar renk şemasında küçük değişiklikler yaptılar. Renkleri aydınlattılar, ortadaki dikdörtgende kırmızı arka planı maviyle değiştirdiler ve Nuggets’ı altın yaptılar.

2009 — 2018

Denver Nuggets Logo 2009-2018

Önceki amblem tamamen korunmuştur. Yalnızca «Nuggets» kelimesinin rengi zenginleştirilerek parlak hale getirilir.

2019 — günümüz

Denver Nuggets Logo 2019-şimdi

2019’dan beri logo iki altın kazma ile süslenmiştir. Merkezde çaprazlanırlar ve neredeyse tüm ortayı kaplarlar. Aralarında, tepede, sanki güneş tarafından aydınlatılmış gibi dağ zirveleri görülebilir. Aşağıda, kulpların altında küreye benzeyen bir basketbol var. Bu etki, meridyenlere ve paralellere çok benzeyen çizgiler sayesinde yaratılır. İnce bir kırmızı çizgi tüm merkezi unsurları çevreler. Bunu, «Denver Nuggets» ifadesiyle geniş bir şerit izler. Üst ve alt sözcükler arasında yıldızlar var. Logo, dış kenarın etrafında çift kenarlıkla çevrelenmiştir.

Amblem

Denver Nuggets Amblem

Mevcut sürüm, bir orta bölüme ve birkaç bordüre sahip klasik bir baskıdır. Daha önceki sürümler, eski takım isimleriyle örtüşüyor. Genişletilmiş biçimde veya ilk harf olarak kullanılan «Denver» kelimesiyle birleşirler.

Yazı Tipi ve Renkler

Denver Nuggets Logo

Amblemlerin piyasaya sürülme zamanına bağlı olarak yazıtlar farklı bir karaktere sahipti. Grotesk, uzun, serif, süslü, klasik, kemerliydi. Logolardan biri Colin Brignall tarafından Aachen Kalın yazı tipinde yazılmıştır.

Serinin resmi paleti altın, iki mavi ton (koyu ve açık) içerir. Beyaz, destekleyici bir rol oynar. Daha önce kırmızı, mor, bej de kullanılıyordu. Ve en renkli versiyon, gökkuşağının tüm renklerini içerir.