Desigual Logo

Desigual Logo

Desigual, giyim, ayakkabı, çanta ve diğer aksesuarlar için bir İspanyol moda markasıdır. Bu marka altındaki ürünlerin ayırt edici bir özelliği parlak ve zengin renkler, nakış kullanımı, aplikler, etnik motiflerdir. Desigual kelimesi İspanyolcadan “herkes gibi değil”, “benzersiz”, “özel” olarak çevrilmiştir.

Anlam ve tarih

Logo Desigual

1984 yılında, marka yaratıldığında, aslen İsviçreli moda tasarımcısı Thomas Meyer’in kurucusu sadece 20 yaşındaydı. Barselona’da yaşadı ve İspanya’daki doğa ve şehirlerin canlı renklerine hayran kaldı. Bu, Meyer’i gençler için eşit derecede renkli bir giyim koleksiyonu yaratmaya itti.

2011 yılına kadar işler iyi gidiyordu ama çok hızlı değildi. Ve o yıl, yönetim benzeri görülmemiş ve şok edici bir adım attı: Desigual mağazasına sadece iç çamaşırlarıyla gelen ilk 100 ziyaretçinin tepeden tırnağa giyineceği bildirildi. İşin püf noktası, Noel tatili olması ve dışarıdaki sıcaklığın +4 derecenin üzerine çıkmamasıydı. Yine de yaklaşık 200 kişi geldi. Hepsi giyinmişti ve şirket büyük ve yüksek sesli bir ilan aldı. Ürünler anında tükendi ve başka bir koleksiyon yapmak zorunda kaldım.

Aynı yıl, ünlü modacı Christian Lacroix, parlak modellerin tasarımına yeni bir akış getiren ana moda tasarımcısı olarak davet edildi.

2013 yılında Desigual, parlak kıyafetleri ve rahat ayakkabılarının oldukça popüler hale geldiği Amerikan pazarına girdi. Artık markanın dünya çapında 200’den fazla markalı butiği var ve uygun genç fiyatları koruyor.

Markanın kıyafetleri gibi parlak ve sulu olan logo, 1984 yılında moda tasarımcısı Thomas Meyer tarafından yaratıldı. Temel olarak beyaz bir kağıt parçası aldı ve üzerine şeffaf sulu boyalarla rastgele parlak noktalar yerleştirdi. Desigual’ın adı ve ® ortada beyaz olarak yazılmıştır. Sözcükteki «s» harfi aynalıdır. Hiçbir şey gibi böyle bir amblem, bu işaret altındaki koleksiyonların özünü başarıyla yansıtıyordu.

2019 yılında, satış ve gelirlerdeki düşüşe bağlı olarak şirketin faaliyetlerinin büyük bir denetimi gerçekleştirildi. Uzmanlar, alıcıların ortalama yaş kategorisinin 35-40’a yükseldiğini, gençlerin ise ürünlerine daha az ilgi gösterdiğini buldu.

Gençler arasında daha moda modellere yönelik yaklaşımın değiştirilmesine ve ayrıca selfie çılgınlığına odaklanarak logonun tamamen değiştirilmesine karar verildi. Amblem artık adı beyaz harflerle yazılmış siyah veya lacivert bir plakadır, ancak kelime geriye doğru yazılmıştır. Fotoğraflarda, diğer ticari markaların aksine, sadece doğru çıkıyor. Ayna dosyasında «s» harfi kaldı.

Bu alışılmadık yaklaşım hemen markaya dikkat çekti. Desigual bugün, klasik bir geçmişe sahip bir şirketin yeni gerçeklere zamanında nasıl yanıt verdiğinin ve kendini yenilediğinin canlı bir örneğidir. Ayrıca gençler arasında oldukça popüler olan siyah, beyaz ve siyah-beyaz modeller 2020 koleksiyonunda ilk kez ortaya çıktı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Desigual Amblem

Desigual’ın tanıdık sıkıcı olduğunu düşünmesi nedeniyle, standart bir yazı tipi seçip alışılmadık bir şekilde yerleştirdiler. İlk «tuhaflık», doğru yazılmış metindeki ters çevrilmiş «s» dir. İkincisi, sağdan sola okunan karşıt kelimedir. Her iki durumda da şık, grotesk Helvetica Neue yazı tipi ayrı öğelerle birlikte kullanılır.

Resmi logonun renk şeması monokromdur ve beyaz veya gri arka plan üzerinde siyah harfler içerir. Tasarıma bağlı olarak, yazıya parlak arka plan renkleri eşlik edebilir.