Dettol Logo

Dettol Logo
Dettol Logosu PNG

Dettol, ilk olarak 1932’de piyasaya sürülen bir antiseptik serisidir. Marka, Anglo-Hollandalı Reckitt Benckiser şirketine aittir ve dezenfekte etme ve temizleme ürünleri konusunda uzmanlaşmıştır. Tüm ürünler kendi benzersiz tarifimize göre yapılır.

Anlam ve Tarihçe

Dettol Logo Tarih
Dettol Logosunun Hikayesi

Logo, üreticinin antiseptik preparatlarının bakterileri yüzde 99.99 oranında öldürdüğünü, onlara en ufak bir şans bırakmadan öldürdüğünü görsel olarak kanıtlıyor. Bu nedenle, tasarımcılar ana unsur olarak sivri uçlu bir kılıç seçtiler.

1933 — 1997

Dettol Logo 1933-1997

En başından beri Dettol logosu, potansiyel olarak tehlikeli bir mikrofloraya karşı kazanılan zaferi simgeleyen bir kılıç olan kilit bir unsur içeriyordu. Üç eşit olmayan parçaya bölünmüş büyük bir dikey dikdörtgene benziyordu. Üst gri segment, marka adını, ortadaki siyah segmenti — «antiseptik mikrop öldürücü» yazısını, alt yeşil — dar bıçaklı kılıcı içeriyordu.

2010 — 2019

Dettol Logo 2010-2019

Bu dönemde, rapier çok ince ve beyazdı ve zarif bir şekilde kavisli bir kabzası vardı. Altında, farklı yönlere dağılan ışınlarla göz kamaştırıcı bir parıltı vardı. Ana elemanın arka planı, altta koyulaşan açık yeşil bir daireydi. Üstte, etrafındaki temizliği belirtmek için bulanık beyaz bir çerçeveyle «Dettol» kelimesi vardı.

2019 — günümüz

Dettol Logo 2019-şimdi

Modern versiyon, tasarımcıların hafif bir kılıcın yerini aldığı büyük bir kılıçtan oluşur. Bununla birlikte, ilaçların bakterileri yok etme kabiliyetinin arttığını vurguladılar. Hassas yeşil renk koyu renge dönüştürülerek, bıçağın ucundan parlak bir parıltı yayıldığı dairenin altını aydınlattı. Arka planı gri bir halkayla daire içine aldılar.

Amblem

Dettol Amblem

İlk önce, bireysel bir işaret üzerinde bir kılıç, ardından bir kılıç tasvir edildi. Bıçağın ucu keskin ve temiz bir şekilde parlıyor. Bu, soğuk bıçaklı bir silahın her tür tehlikeli mikroflorayı uygun bir şekilde öldürdüğü ve bir kişiyi zararlı etkilerinden koruduğu anlamına gelir. Logonun her iki versiyonu da aynı konsepti yansıttığı için yüzeysel olarak benzerdir.

Yazı Tipi ve Renkler

Ticari marka adı için kullanılan yazı tipi hiç değişmemiştir. «Dettol» kelimesi, Sans Serif kategorisinden grotesk bir yazı tipiyle yazılmıştır. İlk harf «t» kılıcın bıçağıyla aynı hizadadır ve onun devamıdır. Her iki amblemin de ana renkleri gölgeli yeşil ve beyazdır. Daha önce mavi de mevcuttu, şimdi kontrast için koyu gri kullanılıyor.