Deutsche Bahn Logo

Deutsche Bahn Logo

Deutsche Bahn, Almanya halkı tarafından Orta Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en büyük ikinci nakliye şirketi olarak bilinir. Bu devlete ait şirket, 1994 yılında Federal Almanya Cumhuriyeti ve Alman Demokratik Cumhuriyeti’ne ait iki demiryolu taşıyıcısının birleşmesinden sonra kuruldu. Batı ve doğu tek bir devlette birleştiğinde, demiryolları da tek bir devlet haline geldi. Bu altyapıyı yönetmek için bir DB oluşturuldu.

Anlam ve tarih

Deutsche Bahn Logo Tarih

Deutsche Bahn markasının yalnızca demiryolu endüstrisiyle ilişkilendirilmesi uzun süredir sona ermiştir. Her türden yük ve yolcu taşımacılığı yapmakta ve her gün yaklaşık 12 milyon kişiye hizmet vermektedir. DB Regio bölümü otobüs filolarını işletiyor, araç paylaşımı ve bisiklet kiralama hizmetleri sağlıyor. Böylece şirket tren operatörünün ötesine geçti ve yeni bir mobilite düzeyine yükseldi.

Tüm Deutsche Bahn araçları, demiryolu araçları için yan tarafta, arabalar için arka tarafta ve bisikletler için bagajda bulunan logo ile süslenmiştir. «Biscuit» adı verilen tanınmış sembol, Federal Almanya Cumhuriyeti demiryolundan miras kaldı ve birkaç kez değiştirildi. Mevcut sürüm nispeten yakın zamanda ortaya çıktı, ancak DB’nin kurumsal tasarımcıları, işe alınan uzmanlarla birlikte kurumsal kimliğin geleneksel unsurlarını korumaya çalıştı.

1920 — 1949

Almanya’nın sembolü, o dönemde ülkenin tüm resmi sembollerinde kullanılan kartaldır. Deutsche Reichsbahn şirketi bu sembolü logosunda, biraz farklı bir yorumla, şirketin yazısını bir daire içine yerleştirerek kullandı.

1949 — 1994

1994 yılına kadar, doğu Almanya’daki demiryolu ağına Deutsche Reichsbahn adı verildi ve yeşil harfli basit bir amblem kullanıldı. Ortada dikdörtgen serifli iki büyük harf «DR» vardı. İki noktayla ayrılmış DEUTSCHE (üstte) ve REICHSBAHN (altta) halkalarından oluşan bir halkaya yerleştirildi. Aslında, bu işaret II.Dünya Savaşı’ndan önce bile ortaya çıktı, ancak o zamanlar asıl olan, kartallı sarı ve siyah bir mühürdü.

1949 — 1994

1949’da, Federal Almanya Cumhuriyeti’nde demiryolu taşımacılığını kontrol eden devlet şirketi Deutsche Bundesbahn kuruldu. Resmi olmayan «Biscuit» takma adını alan logosu, Deutsche Bahn için benzer bir sembolün temeli oldu. Orijinal versiyon, kenarları yuvarlatılmış üç eşmerkezli dikdörtgene benziyordu. İçeride ve dışarıda bulunan geometrik şekiller siyahtı. Beyaz bir çerçeve ile ayrıldılar. Ortada, Deutsche Bundesbahn’ı temsil eden «DB» kısaltması vardı.

Ünlü «Bisküvi», 1955 yılında Alman ağaç oymacısı, grafik sanatçısı ve ressam Eduard Ege tarafından geliştirildi. O zamana kadar yolcu taşımacılığı «DB» harfleriyle benzer bir tabela ile süslendi: otobüslerin arka ve ön tamponlarına uygulandı. .

1994 — günümüz

1994 yılında Deutsche Bahn kuruldu. Almanya’nın iki kısmının ve buna bağlı olarak iki demiryolu ağının bağlantısının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Yeni organizasyon, logoyu, modernize edilmiş bir biçimde de olsa, Deutsche Bundesbahn’dan devraldı.

Taşımacılık organizasyonu, klasik armaya modern bir görünüm kazandırmak için Weidemann stüdyosuyla temasa geçti ve iş için 200.000 Deutsche Mark ücret ödedi. Kamuoyu bu kararı eleştirdi: özellikle medya kazara 1,2 milyona «yükselttiğinde» miktar insanlara çok büyük geldi. Her durumda şirket kaybettiğinden fazlasını kazandı çünkü logo üzerinde daha az renkli nokta vardı. Bu, serigrafi mürekkebi ve etiket nakış ipliği için daha düşük maliyetler sayesinde yüz binlerce Deutsche Markı tasarrufu sağlamıştır.

Görsel tasarımdan grafik tasarımcı Kurt Weidemann sorumluydu. «DB» kelimesini kırmızı yaptı ve benzer kırmızı kenarlıklı beyaz bir dikdörtgenin içine yerleştirdi. Geometrik şeklin köşeleri yuvarlak kaldı ve harflerin üzerindeki serifler kayboldu.

2000’lerin ortalarına kadar. marka tutarlı değildi: Deutsche Bahn’ın neredeyse her yan kuruluşunun kendi logosu vardı ve ortak tasarım standartları yoktu. Erik Spiekermann durumu düzeltmeyi üstlendi. Simgeyi yeniden tasarladı ve simgeye Christian Schwartz ile birlikte tasarladığı siyah ‘BAHN’ harfini ekledi. Spiekermann, bir şirket kültürünün yaratılmasını da kapsayan, yapılan iş için prestijli bir hükümet ödülü aldı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Marka tanınırlığı, «DB» kısaltmalı kırmızı grafik işareti ile sağlanır. Bu, görsel kimliğin eski bir unsurudur: Uzun zaman önce, Deutsche Bundesbahn trenlerinin demiryollarında seyahat ettiği zamanlarda ortaya çıktı. Birkaç yükseltme, yuvarlatılmış dikdörtgene modern bir görünüm kazandırdı, ancak ayırt edici şekli ve ilişkili takma adı «Biscuit» ortadan kalkmadı.

Tipograflar Erik Spiekermann ve Christian Schwartz, DB için DB Type adlı bir yazı tipi ailesi oluşturdu. Logoda kullanılan yazı tipi Garamond’a dayanmaktadır. Üstelik tasarımcılar serif’i sadece grotesk haline getirmekle kalmamış, aynı zamanda güçlendirmiş, orantılı hale getirmiş ve nakliye şirketinin tüm ihtiyaçlarına uyarlamıştır. Ortak çalışmalarının sonucu 2007’de Altın Alman Federal Tasarım Ödülü’ne layık görüldü.

ırmızının koyu tonu (Pigment) (# EC1B2D), Deutsche Bahn marka kimliğinin temelidir. Bu renk markanın amblemi, yüksek hızlı trenler, otobüsler, bisikletler, arabalar, tabelalar ve hatta resmi DB web sitesi için kullanılıyor. Maksimum kontrast için kırmızı, beyaz ve siyahla eşleştirilir.