Deutsche Bank Logo

Deutsche Bank Logo

Ludwig Bamberger ve Adelbert Delbrück, kurucu ekip dokuz iş adamından oluşsa da, Deutsche Bank’ın «gerçek yaratıcıları» olarak kabul ediliyor. Yeni kurumun Almanya ile diğer ülkeler arasındaki dış ticareti finanse etmesini istediler. Ancak fikrin uygulanamaz olduğu ortaya çıktı, bu yüzden banka başka faaliyet alanları aramaya başladı. Şu anda ticari hizmetler sağlayan, ticaret stratejilerini analiz eden, risk yönetimi çözümleri sunan, menkul kıymetler satan ve özel müşterilere hizmet veren üç iş birimi var.

Anlam ve tarih

Deutsche Bank Logo Tarih

Deutsche Bank logoları dolaylı olarak Almanya’nın tarihini yansıtmaktadır, çünkü küresel olaylar onun oluşumunu etkilemiştir. «Meydandaki Eğik Çizgi» olarak bilinen modern sembol, finans endüstrisindeki en ünlü sembollerden biri olarak kabul edilir. Görünüşünden önce diğer işaretler vardı — esas olarak bir kartal şeklinde veya bir monogram şeklinde.

1870 — 1918

1870’de Deutsche Bank birkaç bankacı ve politikacı tarafından kuruldu. Amblemi, 1871-1918 yılları arasında var olan Alman devleti Deutsches Reich’in arması gibiydi. Kanatları açılmış ve başı sola dönük bir imparatorluk kartalı gösterdi. Bir versiyon beyaz detaylar içeriyordu ve ikincisi, kuşun göğsündeki hafif arması dışında tamamen siyahtı.

1919 — 1928

Disconto-Gesellschaft, 1851’de kurulan modern Deutsche Bank’ın bir parçasıdır. 1929’da birleştiler ve o zamana kadar Almanya’daki en büyük finans kuruluşlarından biri, halkanın içinde «DG» monogramının yer aldığı logoyu kullandı.

1929 — 1930

Deutsche Bank ve Disconto-Gesellschaft bir olduğunda, kartalın tasarımı değişti. Sanatçılar kuşu beyaz yaptı, şeklini değiştirdi ve armasını çıkardı. Aynı zamanda şirket, Deutsche Bank und DiscontoGesellschaft çift adını aldı.

1930 — 1946

1930’ların ortalarında. banka logoyu tekrar güncelledi. Kartal, oval bir şekilde monogram «DB» ile değiştirildi. Bu varyasyon, eski Disconto-Gesellschaft marka adına benziyordu.

1947 — 1952

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra finans kurumu yıkımın eşiğindeydi. Bu nedenle hem siyasi nedenlerle hem de on bölüme ayrıldı. Her özerk yapı, Deutsche Bank logosu tarzında oluşturulmuş kendi sembolünü aldı. Ovallerde aynı tipteki bir dizi monogram bu şekilde ortaya çıktı. Mektuplar bölgesel kuruluşların isimlerinden alınmıştır. Örneğin, BCB, NWB, NB, HB veya DB.

1952 — 1957

1952’de on küçük hizmet üç büyük şirkette birleşti: Rheinisch-Westfälische Bank AG, Süddeutsche Bank AG ve Norddeutsche Bank AG. Aynı logoları kullanmaya devam ettiler, ancak tasarım değişti. Önce ovaller gitmiş. İkincisi, kısaltmalar harfleri birbirine karıştırmadan bir satırda yazılmaya başlandı. Üçüncüsü, üstte ve altta nervürlü madeni para kenarları şeklinde yarım daire biçimli bir süsleme ortaya çıktı.

1957 — 1973

1957’de, üç halef kurum, klasik Deutsche Bank’ı yeniden canlandırmak için birleşti. Onunla birlikte 1930’un eski sembolünü geri getirdi: siyah çerçeveli beyaz bir oval içinde monogram «DB».

1974 — 2009

Yöneticiler, uluslararası varlığını vurgulamak için bankanın görsel kimliğini güncellemeye karar verdi. Bu amaçla, 1972’de en iyi logo için bir yarışma düzenlediler ve tüm yarışmacılara her biri 3.000 Alman Markası vaat ettiler. Yarışmaya Coordt von Mannstein, Armin Hofmann ve Anton Stankowski dahil sekiz grafik sanatçısı katıldı. 6 Şubat 1973’te, tasarımcı Jupp Ernst başkanlığındaki uzman bir jüri kazananı açıkladı. Onun kare çapraz çizgisiyle Anton Stankowski olduğu ortaya çıktı. Muzaffer, çalışmaları için 100 bin puan aldı.

İlk olarak, marka adı çalışanlara kendi dergisi Deutsche Bank’ta sunuldu ve ancak o zaman şirket bunu yıllık basın toplantısında kamuya açıkladı. Böylece, Nisan 1974’te dünya ilk kez Alman finans sektörünün artık ilişkilendirildiği ikonik sembolü gördü.

Ancak herkes basit tasarımı beğenmedi. Medya, Stankowski’nin «beş vuruşla 100.000 puan kazanan bir sanatçı» olduğunu yazdı. Gerçeğe uymasa da, stüdyosu aynı anda yarışmaya dokuz proje sundu. Bunların arasında «DB» harfleriyle farklı varyantlar vardı.

2010 — günümüz

Küçük bir yeniden tasarımdan sonra, «DEUTSCHE BANK» etiketi kayboldu ve kare ve öne doğru eğik çizgi maviye döndü. Yeni logo kavramsal olarak eskisini devam ettiriyor çünkü finans sektöründeki en ünlü markalardan biri.

Logo yazı tipi ve renkleri

Stankowski geçmişte resimler yaptı ve sık sık eğik çizgilerle deneyler yaptı. En sevdiği motif buydu ve sonunda mevcut Deutsche Bank logosunun temeli oldu. Tasarımcı, geometrik soyutlamaya belirli bir anlam yüklemediğini ve herkesin kendi tarzında yorumlayabileceğini itiraf etti. Aynı zamanda, çapraz çizgiyi büyüme dinamikleriyle karşılaştırdı ve kareyi bir güvenlik sembolü olarak adlandırdı. Geliştirme ve istikrar — müşterilerin bir bankadan tam olarak beklediği şey budur.

2010 yılında şirket, herhangi bir bağlamda, dile bağlı kalmadan kullanılabilmesi için simgeye odaklanmaya karar verdi. Biraz önce Anton Stankowski’nin isteklerine karşın geometrik figürlerin yanında bir kelime işareti vardı. Bu, Münih Olimpiyatları’ndan sonra ünlenen Univers yazı tipinde «DEUTSCHE BANK» yazısıydı. Şu anda, logonun yalnızca eğimli bir çizgisi ve kare bir sınırı var. Mavi renklidirler (gölge # 0018A8).