DHL Logo

DHL Logo
DHL Logosu PNG

DHL, nakliye ve kurye hizmetleri sunan bir lojistik şirketidir. 1969’dan beri uluslararası kargo taşımacılığı ile uğraşmaktadır, ancak yavaş yavaş iç pazarlara girerek dünyanın farklı ülkelerinde ofisler açmaktadır. 2002 yılından beri hisselerinin tamamı en büyük Alman şirketi Deutsche Post AG’ye aittir.

Anlam ve Tarihçe

DHL Logo Tarih
DHL Logosunun Hikayesi

DHL logosunun geçmişi, kırmızı zemin üzerine beyaz el yazısı harflerinden karmaşık bir grafik kompozisyona uzanan bir yolculuktur. Marka adı orijinal tarzını korumuş olsa da, hem bireysel öğelerin tasarımında hem de renk seçiminde göze çarpan değişiklikler var.

1969 — 1983

DHL Logo 1969-1983

Orijinal amblemde firma adına özel bir yer verilmiştir: her harf kendi poligonunun içindedir. Geometrik şekillerin yüksekliği değişir ve hafifçe sağa doğru eğilir. En üstte, görüntüye dinamik katan üç geniş çizgi var.

1983 — 2002

DHL Logo 1983-2002

1983 yılında şirket, Kuzey Amerika ülkesinde kendi teslimat servisini açarak ABD iç pazarına girdi. Bu genişleme bir logo güncellemesiyle aynı zamana denk geldi. Tasarımcılar «D» harfini geniş bir serif ile süsleyerek yazı tipini dönüştürdüler. «WORLDWIDE EXPRESS» terimi, şirketin uzmanlığını belirtmek için DHL kısaltması altına yerleştirildi. Büyük dikdörtgenler çıkarıldı ve üst şeritler kopyalandı ve yazıtın sağına ve soluna yerleştirildi.

2002 — günümüz

DHL Logo 2002-şimdi

2002 yılında lojistik şirketi Deutsche Post AG tarafından devralındı. DHL Express’in bir bölümü olarak, Nitsch Design marka stüdyosu tarafından tasarlanan logoyu tanıttı. Tasarım ekibi önceki logonun büyük kısmını sakladı, ancak onu kırmızı yaptı ve sarı bir dikdörtgenin içine yerleştirdi. Altta italik olarak yazılmış ve üç sarı çizginin üzerine eklenen kırmızı «İFADE» kelimesi var.

Amblem

DHL Amblem

Bir şirketin ticari markası adını taşır. Bunlar kurucuların soyadlarının ilk harfleri — Adrian Dalsey, Larry Hillblom ve Robert Lynn. Yazı, hız duygusu yaratan uzun yatay çizgilerle birleştirilmiştir. Ne de olsa DHL, kendisini uluslararası bir teslimat hizmeti olarak konumlandırıyor ve 1969’dan beri ekspres gönderilerde uzmanlaşıyor.

Yazı Tipi ve Renkler

Tasarımcılar, harfleri vurgulamak için kalın yaptılar ve amblemin dinamizmini vermek için italikleştirdiler. Bunu yaparken, Minion ve Frutiger gruplarından gelen yazı tiplerine dayalı olarak DHL için özel olarak tasarlanmış özel bir yazı tipi kullandılar. Geniş serifleri («D»), güçlü geometrik simetriyi («H») ve yuvarlatılmış köşeleri («L») birleştirir.

Kısaltma iki sarı çizgiyle geçilir. Alt tabaka, «EKSPRES» kelimesinin arkasındaki üç çizgi gibi parlak sarıdır (Pantone 116). Tüm yazıtlar kırmızıdır (Pantone 200), bu da onları diğer öğelerin arka planından ayırt etmeyi mümkün kılmıştır. Bu renk kombinasyonu her zaman kullanılmadı. 1983-2002’de. logo kestane rengindeydi ve ilk versiyon kırmızı ve beyazdı.