DirecTV Logo

DirecTV Logo

DirecTV, uluslararası bir televizyon ve radyo yayın kuruluşudur. Bir zamanlar HHMI araştırma kurumuna ait olan savunma ve havacılık şirketi Hughes Aircraft’tan geliyordu. Howard Hughes, Hughes Aircraft’ı vergi ödemekten kaçınmak için bir hayır kurumu olarak kaydetti. Onun ölümünden sonra, mütevelli heyeti savunma girişimini otomobil üreticisi General Motors’a sattı. Yeni işletme sahibi, Hughes Electronics Corporation bölümünü kurarak satın alımını Delco Electronics ile birleştirdi. Sonraki yıllarda parça parça satıldı: 2003 yılında kalıntılar ulusötesi News Corporation tarafından satın alındı ​​ve DirecTV Group adını aldı.

Anlam ve tarih

DirecTV Logo Tarih

Uydu hizmetinin temeli haline gelen firma bir zamanlar roket, uçak ve helikopter üretiyordu. Şimdi, Hughes Electronics’ten geriye kalanlar yayıncılık sektörünü temsil ediyor ve kablo TV sağlayıcılarıyla rekabet ediyor.

Doğal olarak, önceliklerdeki bu kadar keskin bir değişiklik ve çok sayıda yeniden markalaşma görsel kimliği etkiledi. Kimliği etkileyen bir diğer faktör de DirecTV’nin 2015 ortalarında uluslararası şirketler grubu AT&T’ye devredilmesiydi.

1985 — 1990

Hughes Electronics Logo 1985-1990

DirecTV’nin ilk öncülü, 1985’te General Motors temelinde oluşturulan Hughes Electronics bölümü olarak kabul edilir. Logosu ana şirketininkiyle hemen hemen aynıydı: İçinde beyaz harflerle mavi bir dikdörtgen. Yalnızca yan kuruluş markası, altta gri bir şeritle tamamlanan yuvarlak bir dikdörtgen kullandı. Mavi zemin üzerine beyaz harflerle «HUGHES» ve gri üzerine siyah «ELEKTRONİK» kelimesi yazılmıştır.

1990 — 1993

DirecTV Logo 1990-1993

1990’ların başında. Hughes Electronics, DirecTV markası altında uydu yayın hizmetlerini başlattı. Başlangıçta, kanalın tek harften oluşan basit bir siyah beyaz logosu vardı. Yazı biçimi dikkate değer bir şey değildi: küçük harf aralıklı olağan eğik sans serif.

1993 — 2004

DirecTV Logo 1993-2004

1993 yılında, «D» harfine benzeyen ünlü girdap ambleminin ilk versiyonu çıktı. Tasarımcılar, Hughes Electronics’ten ödünç alınan mavi bir dikdörtgeni ve tepede huni şeklinde genişleyen kıvrımlı beyaz bir çizgiyi birleştirdiler. Görüntüyü siyah sans serif «DIRECTV» izledi.

2004 — 2008

DirecTV Logo 2004-2008

Bir sonraki yeniden markalama, News Corporation tarafından gerçekleştirildi. DirecTV markasıyla Hughes Electronics’in kalıntılarını satın aldı ve onlara DirecTV Group adını verdi. Ancak bu neredeyse logoyu etkilemiyordu: yeni sahibi dikdörtgenin yalnızca kenarlarını yuvarladı, figürün sol tarafını maviye boyadı ve yazıyı mavi yaptı. Yazı tipi değişiklikleri küçüktü ve yalnızca harf yükseklikleri ilgiliydi.

2008 — 2011

DirecTV Logo 2008-2011

Photoshop efektlerinin modası ortaya çıktığında, tasarımcılar arma gölgeler, vurgular ve degradeler ekledi. Bundan dolayı görüntü üç boyutlu bir görünüm kazanmıştır. Yazıt da renk geçişlerine sahipti, ancak harflerin iyi tanımlanmış kenarları olmadığı için düz kaldı.

2011 — 2015

DirecTV Logo 2011-2015

2011 yılında, dikdörtgenin içindeki D şeklindeki girdabın şeklinin değişmesi sonucu başka bir dönüşüm gerçekleşti. Genel olarak, logo daha hacimli hale geldi, çünkü geliştiriciler renklerin düzenini biraz denedi, kenarları kararttı ve gradyanı arttırdı.

2015 — 2016

DirecTV Logo 2015-2016

2015 yılının ortalarında, telekomünikasyon şirketi AT&T, içerik yelpazesini genişletmek için eski sahibinden DirecTV’yi satın aldı. Kimlik açısından klasik mavi ve beyaz harf «D» ile 2016 yılında ortaya çıkan yeni tasarım arasında bir geçiş dönemiydi. Marka, dikdörtgendeki klasik girdaptan vazgeçerek eski logodaki harfleri kullandı.

2016 — günümüz

DirecTV Logo 2016-şimdi

AT&T, satın alma işleminden birkaç ay sonra dünya şeklindeki markasını DirecTV’ye bağışladı. Değişiklikler 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girdi.Çizgili dünya, yayın kuruluşunun küresel doğasını simgeliyor. Degradenin kaybolması dışında aynı kalan başlığın solunda bulunur. Şimdi kelime tamamen siyah.

Logo yazı tipi ve renkleri

Klasik DirecTV amblemi «D» harfine benziyor ama aslında küçük bir kasırga. Belki de tasarımcılar çizimin genişlemeyi sembolize etmesini istediler ya da «D» ile benzerliğinden dolayı kazara oldu. Her ne olursa olsun, ikonik simge var olmaktan çıktı — eşit derecede soyut bir küre ile değiştirildi. Dünya çapında telekomünikasyonu temsil eden beyaz bir şerit tüm dünyayı sarıyor. Resmi olmayan bir şekilde «Ölüm Yıldızı» olarak adlandırılan aynı unsur, AT&T logosunda tasvir edilmiştir. Sanatçı Soul Bass tarafından 1982’de icat edildi.

Yazı, 2005 yılında Albert-Jan Pool tarafından geliştirilen ve FontShop International GmbH’ye ait olan DIN Pro Bold yazı tipine dayanmaktadır. Karakteristik özellikleri kalın yazı, tek tip çizgi kalınlığı, serif olmaması ve çok sayıda köşedir. Bu yazı tipi, okunaklılığı ve okunabilirliği nedeniyle seçilmiştir.

Siyah yazıtın yanında beyaz ve mavi bir küre var. Açıkçası, mavi ana renktir ve beyaz sadece onu tamamlar. DirecTV’nin mevcut ana şirketi AT&T aynı paleti kullanıyor.