Docker Logo

Docker Logo

Docker, kapsayıcı adı verilen yalıtılmış bir ortamda uygulama teslim süreçlerini otomatikleştirmek için açık kaynaklı bir yazılım paketidir. Her biri, özel kanallar aracılığıyla birbirleriyle etkileşime giren kendi yazılımlarını, yapılandırma dosyalarını ve kitaplıklarını içerir. Bu hizmetin çeşitli seviyeleri vardır — hem premium hem de ücretsiz. Ayrıca, yardımcı program, uygulamayı tüm araçlarla birlikte bir kapta paketlemenize ve herhangi bir Linux sistemine taşımanıza olanak tanır. Başlangıç, Solomon Hykes tarafından oluşturuldu. Sebastien Pahl ile birlikte Docker şirketini kurdu. Merkez ofisi Kaliforniya, Palo Alto’dadır. Program 2013 yılında başlatıldı.

Anlam ve tarih

Docker Logo Tarih

Başvurunun yayınlanma tarihi resmi olarak 2013 olarak kabul edilse de temeli çok daha erken atılmıştı. 2008 yılında, Fransa’daki Solomon Hykes, çeşitli programlama dillerini destekleyen halka açık bir PaaS platformu oluşturmaya başladı. Dahası, girişim yazara ait olan dotCloud şirketinde başladı.

Hykes, firmasının ilk projesinde Hykes ile çalıştı: Andrea Luzzardi ve François-Xavier Bourlet. Progresif platformun Docker olarak yeniden adlandırılması, en son teknolojiye geçiş nedeniyle 2013’ün ikinci yarısında gerçekleşti. Ancak PaaS sitesinin eski adı korunmuştur. Her kilometre taşını, ilerici uygulamaların özünü doğru bir şekilde iletmek için logonun yeniden tasarlanması izledi. Toplamda üç logo kullanıldı.

2013 — 2015

İlk sembolün geliştiricisi, serbest çalışan stüdyo 99designs’tır. Şirkete, Docker’ın Endonezyalı Ricky Asamanis’in bir çizimini tercih ettiği 84 prototip logo sağladı. Kapların üç sıra halinde istiflendiği, düz sırtlı büyük bir mavi balinayı tasvir ediyor. Hayvanın alt kısmı, koyu renkte tekdüze pürüzlü dalgalar şeklinde yapılmış, doğaçlama suya batırılır. Keith iyi huylu bir şekilde gülümser ve kuyruğunu sallar, bu da yazılımın dostluğunu teyit eder. Metin bölümü aşağıdadır. Onun için balina şekline en çok benzeyen yuvarlak bir yazı tipi seçildi.

2015 — 2017

Bu versiyonda, önceki logonun tüm unsurları korunmaktadır. Değişiklikler yalnızca gruplamalarını etkiledi. Tasarımcılar «Docker» kelimesini sağ tarafa, konteynırlarla dolu bir balina simgesinin arkasına taşıdılar. Renk de eski bırakıldı — çeşitli varyasyonların mavi.

2017 — günümüz

Mevcut logo, ilk versiyonun şematik bir yeniden işlenmesidir. Yazarlar, silüetlere odaklanarak kapların ve balinanın detaylarını bıraktılar. Bu, zamanla çok daha iyi ve daha kullanışlı hale gelen uygulamanın ciddiyetini belirtmek için yapılır. Öğeler artık geometrik şekillere daha çok benziyor. Beyaz çizgilerle ayrılmış küpler şeklinde «kutular» yapılır ve balina sadece vücut şekli ile tanınır. Bazı harfler de düzeltildi: «c» için uçlar uzatılır, «k» için sağ bacağın konumu yeniden düzenlenir, «r» bir üst vuruşla desteklenir ve «e» için orta çizgi yatay olarak hizalanır .

Logo yazı tipi ve renkleri

Program ve web sitesi kimliği paralel olarak gelişti. Ancak kaynak aynı zamanda renkliliği ve perspektifi de hesaba kattı, böylece logo ve sayfa tasarımının genel stili korunmuş oldu. Oysa uygulamanın etiketi düzdü: Yazılımdaki teknik gelişmeler nedeniyle değişti, arkadaşça bir tarzdan profesyonel bir tarza geçti. Bu nedenle, artık gereksiz ayrıntılar içermeyen şematik ana hatlar, net çizgiler ve resimler hakimdir. Aynı zamanda, yazıtın hem yatay hem de dikey konumu ile çeşitli seçenekler kullanılmaktadır.

İlk iki dönem, değiştirilmiş Animo Medium yazı tipindeki metinden oluşan bir amblem kullandı. Yuvarlak uçlara sahiptir ve orta çubuk «e» çapraz olarak yükseltilmiştir. Modern logo, Johan Aakerlund imzalı Comfortaa Bold kullanır.

Paletin tonları soluktan aydınlığa doğru değişti. Logonun ilk versiyonlarında üç pastel spektrumun mavisi (# 008bb8, # 039bc6 ve # 24b8eb) hakimse, şimdi sadece bir parlak renk # 0091e2 var. Dahası, şirket birçok mavi ve beyaz kombinasyonunu kullanıyor: beyaz zemin üzerine mavi balina ve mavi üzerine beyaz versiyonları eşit derecede talep görüyor.