Dockers Logo

Dockers Logo

Dockers, 1986 yılında kurulmuş bir Amerikan giyim ve ayakkabı markasıdır. Erkekler için iş ve günlük giyim üretimi yapmaktadır. 1853’ten beri var olan eski Levi Strauss & Co. şirketine aittir.

Anlam ve tarih

Dockers’ın ilk amblemi ilk koleksiyonla aynı anda ortaya çıktı. Haki iş pantolonları orijinal kanat ve çapa etiketi ile süslenmiştir. Çizimin kalıbı, ünlü «NY’yi Seviyorum» rebus yazısının yazarlarından biri olan New Yorklu sanatçı Milton Glaser tarafından yaratıldı.

Deniz motifleri, Batı Kıyısı mirasını vurgulamayı amaçlıyordu. Aynı zamanda, stile mükemmel bir şekilde uyuyorlar, çünkü kıyafetler İngiltere’den liman işçileri, liman taşıyıcılarının üniformalarına benziyordu. Bu logo 14 yıldır kullanılmaktadır. 2000 yılında, tasarımcılar bunu basitleştirerek çapayı dört şerit ve marka adıyla bıraktı. Yeni ticari marka neredeyse 18 yıl sürdü.

2018 yılında, Levi Strauss & Co. Efsanevi 1986 Dockers ambleminin geri dönüşünü duyurdu.İlk etiketin modernize edilmiş versiyonu giyim, ayakkabı ve aksesuarlarda böyle ortaya çıktı. Ayrıca üreticinin ambalajlarını, pazarlama materyallerini ve perakende satış mağazalarını süsledi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Dockers Amblem

Markanın logosu, Milton Glaser’ın markanın kariyerinin en başında önerdiği çapa ve kanatları hala süslüyor. Temeli bir şablon biçiminde geliştiren oydu: bir iple dolanmış bir çapa ve her iki tarafta dört tüy bulunan kademeli kanatlar. Aşağıda, şirketin kurulduğu yılı gösteren geniş bir çubuk bulunmaktadır. Sağda büyük bir yazıt var — moda evinin adı. Tarz olarak nakliye konteynerlerindeki işaretlere benzeyen büyük harflerle yazılmıştır. Tasarım gereği, böyle bir amblem, İngiliz liman işçilerinin özel üniforması için üretilen giysilere olabildiğince yakındır.

Şirket yönetimi, logosunda şablon harflerine tam olarak benzeyen bir yazı tipi kullandı. Bu, harflerin düzgünlüğü, basit üslup ve kesik çizgilerle gösterilir. Sonuç olarak, «Dockers» kelimesi, ayrı parçaların birleşimi gibi görünür. Renk paleti tek renkli olup, beyaz (arka plan) ve siyah (temel öğeler) içerir.