Dolce & Gabbana Logo

Dolce Gabbana Logo

İtalyan lüks moda giyim markası Dolce & Gabbana bugün tüm dünyada tanınmaktadır. Kurucuları Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, başlangıçta gençler ve orta yaşlılar için resmi olmayan giyim üretimi için bir marka tasarladılar. Ancak ilk koleksiyondaki tüm modeller o kadar zevk ve stil duygusuyla yapıldı ki marka hemen en üst sınıf kategorisine girdi.

Anlam ve tarih

Dolce Gabbana Logo Tarih

Dolce & Gabbana, 1985 yılında Milano’daki bir atölyede, başkaları için çalışmanın yeterli olduğuna karar veren iki moda asistanı tarafından kuruldu. Küçük bir oda kiraladılar, ilk koleksiyonu yaratmanın tüm masraflarını karşıladılar. Başarı hemen geldi ve 1987’de Milano’nun merkezinde kendi mağazaları vardı. 1988’de koleksiyon sadece Avrupa’da değil, Japonya, Singapur, Hong Kong’da da satılmaya başlandı ve 1990’dan beri tasarımcılar Amerikan pazarına girdi.

2020 yılı için Dolce & Gabbana, dünyanın 86 ülkesinde yaklaşık bin butiğe sahip olup, her yıl kadınlar, erkekler, gençler, çocuklar için yeni koleksiyonların yanı sıra iç çamaşırı, aksesuar, gözlük, parfüm ve mücevherat çıkarmaktadır.

D & G logosu, markanın kurucuları tarafından minimalist bir tasarımla oluşturuldu — adların yalnızca ilk harfleri ve aralarındaki İngilizce işaret & (ve), ancak bir tasarım sunumunda.

Yazarlar, moda ve sanat alanlarında yaygın olarak kullanılan, net, sofistike çizgilere sahip klasik Futura yazı tipini seçtiler. Harflerin boyutları ve aralarındaki mesafe ayrı ayrı ve çok hassas bir şekilde belirlenir, bu da logoyu görsel olarak daha etkileyici, sabit ve kendinden emin kılar.

Kısaltılmış sembol, klasik görsel sunuma ve modern bir ses ekler. Palet tek renkli — beyaz üzerine siyah, tadı, aristokrasiyi sembolize ediyor ve gereksiz her şeyi kesiyor.

D & G logosu, en güzel, bilgilendirici ve tanınabilir on ticari markadan biridir.

Marka ayrıca lüks koleksiyonlarında iki farklı amblem kullanıyor. Merkezde bir tanesinde — tam adı Dolce & Gabbana, etrafında — zaferin sembolü olarak bir defne çelengi, üstte — monogramlı bir kraliyet tacı. Renk — parlak siyah veya koyu altın.

İkinci seçenek: büyük harflerle şirketin adı, üzerinde bir taç var, ancak farklı bir tasarıma sahip, altında daha küçük harflerle Milano yazıyor. Bu logo çoğunlukla markanın aksesuarlarını ve parfümlerini belirtmek için kullanılır.

Basit ama karmaşık olan D & G logosu, modanın, sofistike zevkin ve ihtişamın küresel bir sembolü haline geldi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Dolce Gabbana Amblem

Logonun metin kısmı için geliştiriciler, simgedeki harflerin şiddetini en iyi şekilde vurgulayan şık bir yazı tipi seçtiler. Paul Renner tarafından 1927’de yaratılan ve ilk olarak Scangraphic Digital Type Collection’da görülen Futura SH Demi Bold’dur. Özü bakımından Bauhaus tasarımına benzer geometrik şekillere dayanmaktadır.

Kurumsal palet, tamamen zıt renklerden oluşur. Dahası, aynı şekilde uygulanabilir — hem siyah üzerine beyaz hem de beyaz üzerine siyah. Beyaza gri gradyan geçişli bir versiyon da kullanılır.