DoorDash Logo

DoorDash Logo

DoorDash hizmeti, restoranlardan ve marketlerden yiyecek teslimi konusunda uzmanlaşmıştır. 2020 yılında, OTC ilaçlarını taşıyabilmek için Walgreens eczane zinciri ile bir anlaşma yaptı. Lojistik hizmeti Kanada, ABD ve Avustralya’da talep görüyor.

Anlam ve tarih

DoorDash Logo Tarih

DoorDash, 2013 yılında San Francisco’da kurulmuş özel bir şirkettir. Geliştikçe ilerleme, deneyim ve profesyonellik gösteren üç amblemi değiştirdi. Yeni kimlik, farklı sosyo-demografik grupların temsilcileriyle güçlü bağlar kurmasına izin veriyor.

2013 — 2014

DoorDash Logo 2013-2014

Teslimat hizmeti profil pazarına ilk girdiğinde, basit bir metin logosuna sahipti. Sans serif küçük harflerle iki renkli «doordash» yazısı içeriyordu. İsmin ilk kısmı siyah, ikincisi koyu kırmızıydı.

2014 — 2018

DoorDash Logo 2014-2018

2014 yılında uzmanlar, logonun radikal bir şekilde yeniden tasarlanmasını içeren yeni bir marka stratejisi geliştirdi. Büyük harf çevirisi sayesinde «DOORDASH» kelimesi daha da öne çıkmıştır. Aşağıda küçük harflerle yazılmış «keyifli teslimat» ifadesi göründü. Bu şirketin sloganı, hedefi ve ana çalışma prensibidir.

Tasarımcılar metni düz ve yarım daire biçimli çizgiler şeklinde bir grafik öğesi ile tamamladılar. Sadece isimdeki iki D’yi temsil etmekle kalmazlar, aynı zamanda yüksek hızlı trenle seyahat eden Japon Shinkansen trenini de temsil ederler. Kırmızı çizgi deseni hareketi simgeliyor. Metin de kırmızıdır, bu nedenle tüm öğeler birbiriyle ilişkilidir.

2018 — günümüz

DoorDash Logo 2018-şimdi

Karakter markalaşma ajansı, DoorDash için geliştirilmiş bir logo ve gözden geçirilmiş bir renk şeması ile yeni bir stil geliştirdi. Aynı zamanda, teslimat hizmeti ideallerine sadık kaldı: görsel kimliğinde yüksek hızlı Shinkansen ekspres treni için bir yer vardı. Evrimi simgeleyen «çizgi» için negatif alan oluşturan tek bir eğri şeritle temsil edilir. Şirket adı, grafik sembolünün solunda yer almaktadır.

Logo yazı tipi ve renkleri

DoorDash Amblem

Son zamanlarda DoorDash, sembol olarak soyut bir Shinkansen imajını kullanıyor. Burada ilişkilendirici paralellikler çizilmiştir, çünkü Japon yolcu treni ile teslimat hizmetinin birçok ortak noktası vardır: fütüristik, pragmatik ve ultra hızlıdırlar. Ayrıca insanları birbirine bağlıyorlar ve net bir lojistikleri var. Amblem, markanın misyonunu restoranlar ve tüketiciler ile tüm etkileşim seviyelerinde iletir.

Karakter tasarımcıları orijinal sans-serif yazı tipini korumuştur. Şirket adını kompakt tutmak için aralığı sadece biraz azalttılar. Marka ajansı, artık arka plan için beyaz ve logo bileşenleri için Electric Orange (# FF3008) içeren renk paletine odaklandı.