DPD Logo

DPD Logo

DPD, Seur (İspanya) ve Chronopost (Fransa) markalarıyla birlikte DPDgroup’un bir parçasıdır. Tüm dünyada EMS hizmetleri sunan çok uluslu bir hizmettir.

1576’da, farklı hükümet seviyeleri arasında özel yazılı yazışmalar ve iç iletişim sağlamak için kurulan Fransız La Poste S.A. şirketine aittir.

La Poste bir tekeldi. 1985’te Chronopost’u kurduktan sonra ekspres taşımacılık pazarını devralmayı başardı. Ve 1999’da Alman nakliye şirketi DPD Deutscher Paketdienst’i satın aldı ve satın alınan tüm hisseleri yan kuruluşu GeoPost’a bıraktı.

Anlam ve tarih

DPD Logo Tarih

Modern DPD’nin öncülleri aynı anda üç hizmettir: Deutscher Paketdienst (Almanya), Interlink (İrlanda), Parceline (İngiltere). Ocak 2008’de hepsi Dinamik Paket Dağıtımı olarak yeniden adlandırıldı. Kısa bir süre sonra, 2015 yılında GeoPost, Seur, Chronopost ve DPD şubelerini, daha sonra BRT (İtalya) ve Lenton (Asya) dahil olmak üzere DPDgroup çatısı altında birleştirdi. Bu kadar çok markaya rağmen, geçmişi 1977 yılına dayanan Alman DPD, şirketin ana müdürüydü ve öyle olmaya devam ediyor.

Servis logosu DPD kısaltmasını gösterir. İlk başta Almanca’da üç kelime anlamına geliyordu: Deutscher Paket Dienst. Bu ad, iletici La Poste’ye taşındığında korundu. Ancak 2008’de yeniden adlandırdıktan sonra, kısaltma Dinamik Parsel Dağıtımı anlamına gelmeye başladı.

1977 — 2015

DPD markası 2015 yılına kadar Alman selefinden kendisine geçen bir logo kullandı. Kısaltma siyah sans serif büyük harflerle yazılmıştır ve sol taraftaydı. Sağda, üç kırmızı çizgiyle çerçevelenmiş, siyah kenarları olan beyaz bir küp vardı. Üç boyutlu geometrik figür, parsel direğini simgeliyordu.

2015 — günümüz

DPD, diğer dağıtım hizmetleriyle birlikte entegre bir uluslararası ağ DPDgroup altında birleştirildi. Bu, GeoPost’un yeniden yapılandırılmasından sonra 2015’te oldu. Yeni holdingin adı, logosu ve kurumsal kültürü Lippincott ajansı tarafından geliştirildi. Bundan önce, uzmanlar şirketin özünü daha iyi anlamak için 15 iş alanını analiz etti.

DPD grubunun tüm bölümlerine uyarlayarak esnek marka konumlandırması yarattılar. Bu nedenle, DPD ve Chronopost’un çok benzer amblemleri var: solda — stilize bir küp, sağda — koyu gri bir yazı. Yalnızca Alman biriminde kırmızı bir çokgen varken, Fransız biriminde mavi bir poligon vardır.

Çok yönlü şekil, DPDgroup içindeki çeşitli şirketler arasındaki bağlantıyı sembolize eder. Amblem üzerinde, sağda ve solda iki derin girinti bulunan altıgen şeklindedir. Beyaz çizgiler, bunun düz bir 2B nesne değil, bir küp olduğunu netleştirmek için hacim oluşturur.

Diğer bir ilişkilendirme ise doğrudan parsellerle ilgilidir ve DPD’nin işgalini gösterir. Şekil, bir ekspres taşıyıcının ana kargosu olan bir kutu veya kutuya benziyor. Aynı logo önceki logoda da kullanılmış, ancak Lippincott onu grubun pragmatik yaklaşımını yansıtacak şekilde görsel olarak değiştirmiştir. Gelişen küp, Deutscher Paketdienst geleneğine bir övgü ve Dinamik Paket Dağıtımının geleceğine bir adımdır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Tasarımcılar, yazıyı daha davetkar ve «insan» yapmak isteyen harfleri küçük harfe dönüştürdüler. Ayrıca önceki sürümden kökten farklı olan yeni tipografi geliştirdiler. Yazı tipi, tipograf Benoît Sjöholm’un Explora Explora’sına benzer, ancak «dpd» kelimesinin her iki «d» nin üst kenarlarının bir açıyla kesilmemesi dışında. İkinci analog, Alman Rene Bieder stüdyosundan Canaro SemiBlod. Logonun yaratıcıları neye rehberlik ederse etsin, yarım dairenin alt kısmını «p» harfindeki dikey çizgiden ayırarak yazı tipini değiştirdiler.

Renk şeması da gelişti. Siyah yazı griye (gölge # 403F41) ve siyah ve beyaz geometrik şekil, kirazdan (# C30030) Pembe ve Kırmızıya (# DD002E) geçişli kırmızı bir küp haline geldi.