Dragon Ball Logo

Dragon Ball Logo

Multimedya franchise Dragon Ball, adını 1984-1995 yılları arasında yayınlanan aynı adlı Japon manga serisinden almıştır. Resimli hikaye iki anime dizisinin temelini oluşturdu. Ve zaten çevrelerinde bilgisayar oyunları, tiyatro filmleri, koleksiyon figürleri ve diğer popüler ürünlerle temsil edilen bir medya franchise’ı oluşturdu. Ek olarak, Dragon Ball, sanatçılara orijinal olmayan mangalar yaratmaları için ilham verdi: Bleach, Naruto ve One Piece.

Anlam ve tarih

Dragon Ball Logo Tarih

Her Dragon Ball uyarlaması ve video oyununun kendi logosu vardır ve geliştiriciler onları benzersiz kılmayı başardılar. Tüm görsellerin ortak bir özelliği çarpıcı tasarımlarıdır. Tasarım eğlenceli çünkü hafif ve rahat bir eğlence içeriği atmosferini ifade ediyor.

1986 — 1989

Dragon Ball Logo 1986-1989

Orijinal manganın hikayesine dayanan ilk video oyunu logolarından biri, iki satırlık bir «DRAGON BALL» yazısına sahip. Harfler üst üste gelir ve siyah gölgeler oluşturur. Mavi «DRAGON» kelimesi üstte bulunur. Altta, sola hizalanmış, başlığın ikinci kısmıdır. Tasarımcılar onu kırmızı yaptı ve hiyeroglifli yedi sarı daire ekledi.

1996 — 1998

Dragon Ball Logo 1996-1998

Japon medya franchise’ıyla ilişkili birçok logo arasında bir Çin ejderhasının görüntüsü var. Bu versiyonda, ay yılanı turuncu renkli «DRAGON BALL» yazısının etrafını sarar ve ortasında kırmızı bir yıldız olan «O» harfini ısırır.

1996 — günümüz

Dragon Ball Logo 1996-şimdi

En popüler amblemlerden biri Dragon Ball Z video oyunlarına aittir. Bu versiyonda dizinin adı beyaz bir arka plan üzerinde sunulmaktadır. İlk iki kelime birlikte yazılır ve bir renk paleti kullanılarak ayrılır: sarı yarı solda ve kırmızı yarı sağda. Harflerin yüksekliği de eşit değildir.

2012 — günümüz

Dragon Ball Logo 2012-şimdi

2012’de bir başka Dragon Ball Z logosu ortaya çıktı ve bir öncekinden sadece siyah bir arka planla değil, aynı zamanda yazıtın altında sıralanan hiyeroglifli on sarı daire ile de farklılık gösteriyor.

Dragon Ball oyunları, filmleri ve diğer medya ürünleri, ayırt edici amblemleriyle tanınabilir. Tasarımcıların çoğu, potansiyel bir izleyici kitlesini çekmek için eğlenceli bir tarz izledi. Ve multimedya imtiyazının sadece anavatanlarında, Japonya’da değil, tüm dünyada muazzam popülaritesi göz önüne alındığında başarılı oldular.

Logo yazı tipi ve renkleri

Dragon Ball logo tasarımcıları genellikle keskin veya dik açılı özel yazı tiplerini seçerler. Birçok yazıtta yer alan harflerin yüksekliği değişti ve sıçradı. Bu tasarım, kurgusal dünyanın atmosferini somutlaştıran ve aktif olarak gelişen olay örgüsüne karşılık gelen görüntülere dinamikler ekledi.

Renkler her zaman parlak ve renklidir: kırmızı, sarı ve turuncunun farklı tonları olabilirler. En başında (1986 ambleminde) «DRAGON» kelimesi açık maviydi. Siyah, ana hatlar veya arka planlar için, beyaz ise yalnızca arka planlar için kullanılır. En son sürümlerin bir gradyanı vardır. Harflerin üç boyutlu görünmesini sağlar ve derinlik etkisi yaratır.