Dreamcast Logo

Dreamcast Logo

Dreamcast, Sega oyun konsollarının beşinci neslidir. Sega Saturn markasına göre 1998 yılında ortaya çıktı. Şirket, platformculuk işini bıraktığında 2001 yılında piyasadan ayrıldı.

Anlam ve tarih

Dreamcast Logo Tarih

Bu oyun markası sadece iki yıl sürdü ve SEGA’nın son ev konsolu modeli oldu. Ancak orijinal logo sayesinde ünlü kaldı — basit ve aynı zamanda anlaşılır. Bugün referans örneklerden biri olarak kabul edilmektedir. Dreamcast markası onaylanmadan önce set üstü kutu farklı bir marka adı altında piyasaya sürüldü.

1997 — 1998

SEGA Katana Logo 1997-1998

Konsolun başlangıcını belirleyen ilk versiyona Katana adı verildi. Proje bir deneme projesiydi çünkü konsolun son lansmanından önce nihai özellikleri test etti. Çok önemli bir kilometre taşı olan logoya yansıyan kendi adını aldı. Yazıt çapraz olarak yapılmıştır, harfler perspektifte küçülmüştür. Yani, ne kadar uzaklarsa, o kadar az ve tam tersi. Metnin stili el yazısı, yarı bağlantılı, çünkü tüm harfler bağlantılı değil.

1998 — 2007

Dreamcast Logo 1998-2007

Logoda saat yönünün tersine bir spiral bulunur. Siyah bir ‘Dreamcast’ yazısı ile tamamlanmaktadır. Kelime katı sans serif tipinde yazılmıştır. Dahası, dünya, palette farklılık gösteren amblemin en az üç versiyonunu biliyor.

NTSC analog TV sistemi bulunan bölgelerde, konsol üzerindeki güç göstergesi gibi girdap turuncuydu. Üretici bu rengi seçti çünkü Japonya’da şanslı sayılıyor. Ancak NTSC standardına da sahip olan Amerika bir istisnaydı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Asya ülkelerinin aksine, 1999’da sunulan kırmızı sarmallı varyant daha iyi bilinmektedir.

PAL sisteminin benimsendiği Avrupa’da ise 1999’dan beri logonun mavi versiyonu kullanılıyor. Şirket, Alman video oyunu geliştiricisi Tivola Publishing, Inc. ile davayı önlemek için bir uzlaşma yaptı. Gerçek şu ki, ticari markasının turuncu bir girdabı da vardı, Dreamcast kurulmadan çok önce ortaya çıkan bir resepsiyon.

Logo yazı tipi ve renkleri

Dreamcast Amblem

Orijinal versiyon tek vuruş italik idi. Sonraki amblem, ayrı bir yazı tipine sahip metinden oluşuyordu. Basilea, Segan, Alexon Light ve Zine Serif Display’i anımsatan yazı tipleri esas alındı.

Logonun rengi de karmaşıktır: Telif hakkı farklılıklarından dolayı, aynı anda birkaç versiyonda mevcuttur. Turuncu simge Japon pazarında kullanıldı çünkü renk inanılmaz derecede şanslı ve pozitif kabul edildi. Avrupa ülkelerinin topraklarında, amblem, aynı zamanda turuncu bir spirale sahip olan Alman markası Tivola Publishing ile anlaşmazlıkları önlemek için mavi renk altında tanıdık geliyordu. Amerika’da marka kırmızı logonun altında biliniyordu. Ancak yazıt her zaman siyah kaldı.