Dynamo Kiev Logo

Dynamo Kiev Logo

Dinamo, Sovyetler Birliği’ndeki ilk Gönüllü Sporlar Topluluğu’dur. RSFSR — Devlet Siyasi Müdürlüğü NKVD’nin departmanlarından biri altında 18 Ağustos 1923’te oluşturuldu. Dynamo Kyiv club 1927’de kuruldu.

Büyük cumhuriyetçi ve bölgesel merkezlerde benzer spor organizasyonları vardı, ancak Moskova ile birlikte Kiev VSS en başarılı olarak kabul edildi. 1961 ile 1981 arasında dokuz şampiyonluk kazandı ve Avrupa Kupası’na girdi. 1929 yılına kadar askeri personel ve kolluk kuvvetlerinden oluşan bir ekipti ve siviller buna kabul edilmedi. Ardından ağır kısıtlamalar kaldırıldı.

Önem ve Tarih

Dynamo Kiev Logo Tarih

Kiev kulübünün logosu, Gönüllü Sporlar Topluluğu «Dinamo» dan miras kalan adını yansıtıyor. Başlangıçta bu kelime, siyasi departman başkanı ve elektrikli makine yapım şirketi «Dynamo» nun eski bir çalışanı tarafından önerildi. Seçilen isim hareket, güç ve enerjiyi temsil ediyor. Doğru, birçok amblemde yalnızca ilk harf gösterilir — mavi (daha önce olduğu gibi) veya beyaz (şimdi olduğu gibi).

1924 — 1926

Dynamo Kiev Logo 1924-1926

8 Ekim 1924’te Devlet Siyasi Müdürlüğü NKVD, Sovyetler Birliği’nin çeşitli şehirlerinde ortaya çıkacak spor toplulukları «Dinamo» için bir yönetim organı oluşturma emri yayınladı. Aynı zamanda, logosu da onaylandı: bir futbol topu da dahil olmak üzere on bir spor dalının özelliklerini gösteren siyah beyaz bir elmas. Elmasın üst köşesi beş köşeli yıldızla süslenmiş ve ortasına organizasyonun adı yazılmıştır.

1927 — 1938

Dynamo Kiev Logo 1927-1938

Dynamo Kyiv 1927’de kuruldu ve hemen mavi çerçeveli beyaz bir eşkenar dörtgen içinde büyük Kiril harfi «D» olan basit ve özlü bir amblemi benimsedi. Tasarımcılar, döngüler ve düzgün kıvrımlı çizgilerle el yazısı bir yazı tipinin taklidini kullandılar.

1939 — 1970’ler

Dynamo Kiev Logo 1939-1970

Gönüllü Sporlar Topluluğu «Dinamo» nun 15. yıldönümü şerefine, özel bir ödül olan Lenin Nişanı ile aynı zamana denk gelecek şekilde küçük bir logo tasarımı gerçekleştirildi. Mektubun yazı stili değişti, çizgiler inceltildi ve eşkenar dörtgenin tepesinde kırmızı-beyaz gradyanlı beş köşeli bir yıldız belirdi.

1970’ler — 1988

Dynamo Kiev Logo 1970-1988

1972’de logo, yuvarlak tabanlı üçgen bir hanedan kalkan şeklini aldı. En üstte Kiril yazısı «URSR» (Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin kısaltması) vardı. «D» harfli elmas küçültüldü ve Ukrayna SSR’nin devlet bayrağını temsil eden iki geniş kırmızı ve mavi şeride indirildi.

1989 — 1995

Dynamo Kiev Logo 1989-1995

1989 yılında, spor topluluğu Dinamo Kyiv temelinde aynı isimde bir futbol kulübü kuruldu. Bu etkinliğin şerefine, yönetim en iyi logo için bir yarışma düzenledi. Jüri birçok seçeneği değerlendirdikten sonra minimalist bir kelime işareti seçti. Zaten tanıdık olan «D» harfini (yukarıda, eşkenar dörtgensiz) ve Ukraynaca «КИЇВ» yazısını (aşağıda, mavi bir dikdörtgen içinde) içeriyordu. Şehrin adı olan geometrik şekil 1991 yılında sarıya döndü. Bu renk, Ukrayna’nın ulusal bayrağına bir hediye olarak seçildi.

1996 — 2010

Dynamo Kiev Logo 1996-2010

1996 yılında, Dynamo Kyiv’in yeni liderleri logoda bir değişiklik başlattı. Sonuç olarak, kulüp arması bir fok gibi yuvarlaklaştı. Ortada büyük bir «D» harfi olan sarı bir daire, şehrin adını ve «1927» sayısını içeren mavi bir dikdörtgen vardı. Çerçeve olarak mavi bir yüzük kullanılmış ve üzerine Rusça harflerle “FUTBOL DİNAMO KULÜBÜ” yazılmıştır.

2003 yılında, logonun üzerinde tek bir sarı yıldız belirdi ve on ulusal şampiyonadaki zaferi işaret etti. 2008’de ikinci bir yıldız eklendi — takımın on üç SSCB şampiyonası kazandığını hatırlatan bir hatırlatma.

2011 — günümüz

Dynamo Kiev Logo 2011-Еџimdi

2010’ların başında. kulüp köklerine döndü ve büyük «D» harfli elmas şeklindeki bir amblemi benimsedi. Önceki versiyonlardan «KIEV» kelimesinin varlığı ve iki satırdan oluşan basit bir çerçeve ile ayırt edildi.

Benzer bir Moskova Dinamo işaretiyle görsel benzerliği önlemek için arka planda mavi ve yazıtlar için beyaz seçildi. Sarı ve mavi palet milli takıma ait olduğu için sarı kaldırılmak zorunda kaldı. Yeni logonun yazarı Maria Priydan’dır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Dynamo Kiev Amblem

Dinamo Kiev’in ana sembolü Kiril harfli «D» dir. Gönüllü Sporlar Topluluğu «Dinamo» nun görsel olarak tanımlanması için geliştirilmiş ve daha sonra Sovyetler Birliği’nin farklı şehirlerinde aynı adı taşıyan tüm spor toplulukları tarafından miras alınmıştır. Ukrayna kulübü, kökenleriyle bağlantısını kaybetmemek için onu korudu.

Logo, birbirinden tamamen farklı iki yazı tipi kullanır. İlki, yuvarlak çizgiler ve dekoratif ilmeklerle («D» harfi) el yazısıdır. İkincisi basılı, katı, sans serif («KIEV» kelimesi).

Ana renkler beyaz ve mavidir. Gönüllü Sporlar Topluluğu «Dinamo» oluşturulduğunda, organizasyon çalışanlarının saf düşüncelerini sembolize ediyordu. Şimdi sadece bir kült paleti, onsuz Dynamo futbol kulübünü hayal etmek imkansız.