EA Logo

Electronic Arts Logo
Electronic Arts Logosu PNG

EA, video oyunları geliştiren ve dağıtan Electronic Arts Corporation’ın kısaltılmış adıdır. 1982 yılında Trip Hawkins lakaplı Amerikalı girişimci William Murray Hawkins III tarafından oluşturuldu.

Anlam ve Tarihçe

Electronic Arts Logo Tarih
Electronic Arts Logosunun Hikayesi

Şirketin kurumsal kimliği, tarihi boyunca değişmiştir. Tasarımcılar Electronic Arts adını ya soyut sembollerle şifreleyerek ya da yazmak için standart yazı tiplerini kullanarak farklı bir şekilde adlandırdılar.

1982 — 2000

Electronic Arts Logo 1982-2000

Orijinal logo, Steinhilber Deutsch & Gard’ın grafik tasarımcısı Barry Deutsch’un katkılarıyla oluşturuldu. Kompozisyon gri bir yazı «ELEKTRONİK SANATLAR» ve üç geometrik şekil içeriyordu: mavi şeritlerden oluşan bir dört yüzlü, bir top ve bir küp. Polihedra ile her şey açıksa — «E» ve «A» harflerini gösterdiler — topun kökeni birçok soruyu gündeme getirdi.

Bir versiyona göre, bu «electrOnic» kelimesinin ortadaki «O» harfidir. Ardından görüntü «EOA» olarak yorumlanabilir. Diğer varsayımlara göre, top bir yo-yo topunu sembolize ediyor, çünkü üzerlerine logo basılmış bu tür ıvır zıvırlar Electronic Arts ofislerinde sık sık bulundu. Ek olarak, oyunlar yüklenirken ekranda yo-yo görünecektir. Resmi olmayan başka bir yoruma göre, yuvarlak unsur bir dünyayı temsil ediyor ve şirketin küresel bağlantılarını gösteriyordu.

Sahtekarlar, topun kazara meydana geldiğine inanıyor. Onlara göre bu, küp ve tetrahedrona otomatik olarak ekstra bir geometrik şekil ekleyen bir bilgisayar programındaki bir hatadır. Ancak bu kombinasyon oldukça popüler ve tanınır hale geldi. İlk başta marka adı sadece promosyon ürünlerinde yer alıyordu. Daha sonra Bing Gordon ve Nancy Fong bunu oyun paketlerine koymaya başladı.

1993 — 1997

Electronic Arts Logo 1993-1997

Kurumsal kimliğin yeniden tasarımı, tamamen yeni bir logo ile sonuçlandı. Tasarımcılar, «E», «O» ve «A» harflerini bir kareye, daireye ve üçgene dönüştürerek «ELEKTRONİK SANATLAR» yazısını tasvir ettiler, böylece topun kökeni ile ilgili tüm sorular kendiliğinden kayboldu. Yazı tipi gözle görülür şekilde değişti: kısa kesik çizgilerle bir şablona benziyor. Renk paleti de değişti: Sanatçılar daha zıt ton kombinasyonları kullandılar, soluk maviyi parlak mavi ile ve griyi siyahla değiştirdiler ve bunlara kırmızı ve yeşil eklediler.

1997 — 2003

Electronic Arts Logo 1997-2003

1997’de logonun basitleştirilmiş bir versiyonu tanıtıldı — bu sefer renkli geometrik şekiller ve şablon türü olmadan. Geliştiriciler, klasik bir serif yazı tipi seçtikleri basit bir «ELECTRONIC ARTS» harfini tercih ettiler.

2000 — günümüz

Electronic Arts Logo 2000-şimdi

2000 yılında yaratılan amblem, EA Sports bölümüne dayanmaktadır. Soyut grafik öğelerinde şifrelenmiş olduğu için ilk defa üzerinde tam şirket adı yok. Görünüşe göre bu, yan yana yerleştirilmiş ve birbirine bağlanmış bir «E» ve «A» monogramı. Ayrı bir stilize yazı tipinde gösterilirler. 2006 yılında logo, büyük bir dairenin ortasına yerleştirildi.

2006 — günümüz

Electronic Arts Logo 2006-şimdi

2006 yılında basında yeni ve aynı zamanda eski bir logo çıktı. Şimdi EA işareti siyah bir daire içine alınmış ve yazının kendisi beyaz renkte yapılmıştır.

2020 — günümüz

Electronic Arts Logo 2020-şimdi

Bu yıl, amblemin başka bir varyasyonu sunuldu. Ancak fark sadece renkli, siyah arka planın yeri parlak kırmızı kullanıyor.

Amblem

EA Amblem

EA sembolü, bir marka adında görünen alışılmadık bir harf kombinasyonudur. Tasarımcılar, elementlerin şeklini uzun süre denedi, bu nedenle kısaltmanın okunması zorlaştı. Daire kenarlıkları logoyu özlü tutar. Karakterin animasyonlu versiyonu açılış ekranlarında belirir ve oyunun olay örgüsüne göre değişir.

Yazı Tipi ve Renkler

EA Logo

«E» ve «A» harfleri Electronic Arts tarafından sipariş edildi. İtalik «E» iki paralel yatay çizgiden ve iki ışının oluşturduğu dar bir açıdan oluşur. «A» köşenin alt tarafına bağlanır ve «E» nin bir uzantısı gibi görünür. Daha sonra, Behance ve 538 Lyons kullanıcıları buna EA logo yazı tipi adını veren benzer bir yazı tipi türü oluşturdu.

Amblem, klasik monokrom bir palette yapılmıştır. Beyaz ve siyahın kombinasyonu çok yönlü bir seçenek olarak kabul edilir ve her arka planda iyi görünür. Bu, zıt renkler kullanan ilk amblemlerin tam tersidir: mavi, kırmızı ve yeşil.