Eminem Logo

Eminem Logo

Eminem markası, ABD’den mega popüler rapçi ve söz yazarı Marshall Mathers’ın sahne adına dayanıyor. Bir zamanlar beyaz tenli birkaç rap ve hip-hop sanatçısından biriydi ve Eminem gibi okunan takma adı olarak M&M adının ilk harflerini aldı.

Anlam ve tarih

Eminem Logo Tarih

Mareşal 1972’de doğdu, babasız büyüdü. Çocukken, çoğunlukla siyahların yaşadığı en yoksul mahallelerde annesiyle birlikte yaşadığı için, parasızlıktan dolayı akranlarının sürekli zulmüne maruz kaldı.

Amcasıyla birlikte yaşamak için Kansas’a taşınan adam, müzikle ilgilenmeye başladı ve ilk albümünü 1996’da çıkardı. 2000 yılında hayatında büyük zorluklar yaşamaya devam etmesine rağmen küresel bir yıldız oldu. Ancak genç adam her şeyin üstesinden geldi ve şimdi sadece rap kültüründe değil, tüm modern müzik sanatında da birinci büyüklükte bir yıldız.

Eminem markası resmi olarak 2004 yılında tescil edildi, ancak ilk albümün yayınlanmasından bu yana şarkıcı, logosunu albümlerde ve posterlerde kullandı.

1996

Eminem Logo 1996

Eminem Infinite’in ilk albümü Bookman Old Style Bold’da yazılı bir logo içeriyordu. Kalın, sağlam serif harflere sahiptir ve beyaz zemin üzerine siyahtır.

1997 — 1999

Eminem Logo 1997-1999

Logo yazı tipi tamamen değiştirildi. Düz, sans-serif bir yazı tipi seçildi. Albüm kapaklarına bağlı olarak yazıtın renk şeması beyaz veya siyahtı. Bununla birlikte, yeni logonun kendisi okunabilir ve çekici görünüyordu.

2000 — 2012

Eminem Logo 2000-2012

2000 yılında yeni bir albüm «Marshal Mathers» halka tanıtıldı. Üzerindeki logo değişik bir görünüme sahipti, Helvetica Neue Bold Extended yazı tipi seçildi, harfler keskin köşelerle daha agresif hale geldi. İkinci «E» harfi pozisyonunu tersine değiştirdi ve o zamandan beri rapçinin tanınabilir bir çipi haline geldi.

Bir süreliğine, ambleme enerji ve tutku katan bu baş aşağı mektubun arka planında geleneksel siyah-beyaz görünüm kırmızı ile desteklendi.

2013 — günümüz

Eminem Logo 2013-şimdi

Logo geliştirildi ve uzmanlara göre ideale ulaştı. Yazı tipi, boyut ve renk şeması aynı kaldı, ancak bazı harfler dikey çizgilerini kaybederek komşularının yan panelleriyle paylaşmaya başladı. Bu çarpıcı bir görsel efekt yaratır ve kelimenin tam anlamıyla gözlerinizi logodan ayırmamanızı sağlar. Aynı zamanda, kısa logo imzasının son hali de onaylandı — «Ǝ» harfi öne doğru sarıldı.

Eminem logosu, dilerseniz herhangi bir engele bakılmaksızın mükemmelliğe ulaşabileceğiniz gerçeğinin canlı ve ilham verici bir örneğidir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Eminem Amblem

En son logo en orijinal olanıdır. Tasarımcılar «E» harfini ters konumda tutarak daha da küçültmeye gitti. Yazı tekniği açısından amblemi daha hafif hale getirdiler, ancak görsel algı açısından karmaşıklık kattılar. Mevcut varyant, dikey öğelerden oluşan ve bir araya gelen bitişik karakterlerin bir kombinasyonudur. «M» ve «N» harfleri, yanlardan biri olmadan bırakılacak kadar basitleştirilmiştir: bacaklar, aralarında bulunan «I» ile değiştirilir. Bu durumda, işaretler birbirlerinden minimum uzaklıktadır.

Metin, logonun tek detayıdır, çünkü içinde başka hiçbir şey yoktur. Temel yazı tipi Helvetica Neue’nin kendine özgü bir yorumu vardır, bu nedenle sözcük bir şablonla çizilmiş gibi görünür. «The Marshall Mathers LP 2» müzik albümünün kapağında ilk kez böyle bir yazı göründü ve şimdiye kadar birçok yaratıcı düzenlemeden geçti.

Amblemin rengi monokromdur ve zıt bir paletten oluşur. Bu, siyah (harfler) ve beyazın (arka plan) klasik bir kombinasyonudur. Böyle bir ölçek ölümcüldür ve sanatçının yaratıcılığının atmosferini doğru bir şekilde aktarır.