Endesa Logo

Endesa Logo

Endesa S.A. Nükleer, hidro ve termik santrallere sahip olan ve ülkenin ana elektrik üreticisi olan büyük bir İspanyol enerji şirketidir.

Anlam ve tarih

Endesa Logo Tarih

Şirket 1944’te kuruldu, ilk adı Empresa Nacional de Electricidad, S.A. idi, 1988’de Endesa, S.A. olarak yeniden adlandırılmasına karar verildi.

Alman ve Amerikan şirketleri defalarca değeri 30 milyar € ‘dan fazla olan enerji devini satın almaya çalıştı, ancak İspanyol hükümeti tüm teklifleri reddetti.

Endesa’nın uzun tarihi boyunca logo hem görsel hem de renkli olarak birkaç kez değişti.

1973 — 1988

Endesa Logo 1973-1988

En başından beri, elektrik enerjisi şirketinin amblemi isim üzerine inşa edildi. Ve sırayla «Empresa Nacional de Electricidad, S.A.» ifadesinden geldi. Yani anonim şirketin adı ilk önce kısaltmasıydı ve sonra kalıcı bir isim haline geldi, anlamı bile unutuldu. Elektrik endüstrisine dahil olma altı zikzak fermuarla izlenebilir: üçü üstte ve üçü altta. «Endesa» kelimesini büyük harfle çevrelerler. Harfler ayrı parçalardan oluşmaktadır. Her iki tarafta yazı, siyah ve beyaz kenar çizgilerini ayırır.

1988 — 2004

Endesa Logo 1988-2004

Yönetim, logoyu tamamen farklı bir tasarımla onayladı. İlkinden geriye sadece üçlü bir zikzak fermuar kaldı. İki beyaz çizgi yanlarından sağa doğru uzanır ve bu da boşluğu sol kısım kesilerek üç dikdörtgene böler. Soldaki fermuar tırnakları sağlam bir «E» oluşturur. Geliştiriciler «Endesa» kelimesini aşağı kaydırdılar ve ilk karakter haricinde onu küçük harf yaptılar — gramer kurallarına göre büyük harfli bırakıldı.

2004 — 2010

Endesa Logo 2004-2010

2004 yılında şirket İspanya dışına genişledi ve Güney Amerika’daki enerji pazarını aktif olarak geliştirmeye başladı. Üç yıl boyunca Brezilya ve Arjantin’de lider pozisyonda yer aldı. Logo biraz değiştirildi, ancak genel olarak tanınabilir tasarımını korudu. E harfinin yanındaki kare daha açık hale geldi, ışın çok daha büyük — resmin neredeyse yarısı ve beyazdan maviye ve maviye uzanan bir ton aralığı aldı. Endesa kelimesi hem karenin yanına hem de altına yazılmaya başlandı. Her iki seçenek de resmi kabul edildi.

2010 — 2016

Endesa Logo 2010-2016

2010 yılında, İspanya’nın ana gaz ve yakıt tedarikçisi olan Enel Corporation en büyük hissedar oldu, şirketin politikası değişti, yeşil, çevre dostu enerjiye vurgu yapıldı. Yeni slogan şöyleydi: «Işık, gaz ve insanlar.»

Logo da yeniden markalandı, Enel ile aynı tarzda yapıldı. Taban, kısımların yer yer çıkarıldığı ve diğer yerlerde mavi ve gri ekledikleri Talbot Tipi yazı tipinin yuvarlak harfleridir, harflerin çerçevesi beyazdır, kenarlarda enerji sembolü olarak beyaz gradyan haleler vardır. Plakanın arka planı parlak mavidir.

Yeni imaj, şirketin bu gelişim aşamasında içine düştüğü yeni gerçeklikle karşılaştırıldı. Enerji, insanlar için daha erişilebilir ve dostça hale geldi. Açık renklerin baskınlığı, yenilenen Endesa’nın şeffaflığından bahsediyor ve zengin mavi, yeni teknolojilerin yüksek verimliliğini simgeliyor.

2016 — günümüz

Endesa Logo 2016-şimdi

2016 yılında logoda küçük bir iyileştirme daha yapılarak bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur. Harfler aynı — yuvarlak ve dinamik, aynı renkte kaldı, ancak plakanın mavi arka planı terk edildi. İki renk seçildi — marka adının daha net okunduğu gri ve siyah. Bu, yeniliğe açıklığı, yeni dijital teknolojilere doğru hareketin sürekliliğini sembolize ediyor.

Artık enerji grubunun bir parçası olan üç şirketin — Enel, Enel Green Power ve Endesa — logoları, yalnızca renk ve isim bakımından farklılık gösteren tek bir fikir ve imajla birleşiyor. Toplamda, her bir logoda 5’i olmak üzere 8 temel renkten oluşan bir palet kullanıldı.

Endesa logosu, şirketin her yönden evriminin canlı bir örneğidir — teknolojide, politikanın açıklığında ve görsel algıda.

Logo yazı tipi ve renkleri

Endesa Amblem

İlk amblem için, geliştiriciler segmentli bir serif yazı tipi seçti. Aşağıdaki değişkenler Sans Serif serisinden bir yazı tipi kullanır — sans serif, düz, yuvarlatılmış (neredeyse hiç köşesiz).

Renk eşlik nötrdür — parlak değil, mavi, gri ve beyazdan oluşur. Ancak ilk logo yalnızca siyah beyaz kullandı. Şimdi renkler bir gradyan geçişi olarak birleştirildi.