ESPN Logo

ESPN Logo

ESPN, en büyük Amerikan medya grubudur. Çeşitli spor yayın türlerine sahiptir: uydu TV, kablo kanalları, radyo ağı, İnternet sitesi. Bristol, Connecticut’ta yer almaktadır. Temmuz 1978’de Scott ve Bill Rasmussen tarafından kuruldu. Artık Disney Media Networks’e aittir.

Anlam ve tarih

ESPN Logo Tarih

Varlığı boyunca, bu şirketin yalnızca iki logosu vardı: ilk ve güncel. Tasarımcılar hem grafik hem de metin öğelerini değiştirdiği için birbirlerinden kökten farklıdırlar.

1979 — 1985

ESPN Logo 1979-1985

İlk amblem 14 Temmuz 1978’de yayınlandı. Bir yıl sonra, televizyon programlarının tam teşekküllü bir özelliği haline geldi. Bu, 09/07/1979 tarihinde oldu. Orijinal sürümde basit bir «ESPN» yazısı vardı. Logonun tasarımı oldukça minimalisttir: geniş bir açık turuncu oval ile çevrili beyaz bir arka plan üzerinde kırmızı harfler.

1985 — günümüz

ESPN Logo 1985-şimdi

Mevcut sürüm 1985’ten beri kullanılmaktadır. 1971’de tasarımcı Aldo Novarese tarafından geliştirilen Stop yazı tipinde yapılmıştır. Yazarlar, önceki sürümden hiçbir şey almadan marka adını yeniden oluşturdular. Yazı tipi büyütüldü ve hafifçe sağa doğru eğildi. Kırmızı harfler, üst kıvrım «S» ve harf içi boşluk «P» seviyesinde uzanan geniş beyaz bir çizgiyle çarpı işaretlenmiştir. Bu onların tamamen yeni bir konsept edinmelerini sağladı.

Logo yazı tipi ve renkleri

ESPN Amblem

Her iki marka seçeneği de Eğlence ve Spor Programlama Ağı’nın kısaltmasına dayanmaktadır. Üstelik hem birinci hem de ikinci logo sadeliği vurguluyor.

Mevcut sürüm, grafik işaretine çok benzeyen geliştirilmiş bir yazı tipi içerir. Kelimeyi geçen çizgide aktarılan modernite, dinamizm ile ayırt edilir.

Renk paleti, kırmızı ve beyazın bir kombinasyonudur. Birincisi kırmızıya yakın ve yoğun bir gölgeye sahip. Görevi, izleyicinin dikkatini güç, tutku, parlaklık üzerine odaklamak ve yoğunluğunu duyguların zirvesinde tutmaktır. Beyaz ise saflığı ve mükemmelliği simgeliyor.

Basılı sürümde ayrıca koyu bir arka plan üzerinde siyah — açık harfler kullanılır. Amblemin, adının altında «Toplam spor ağı» ifadesinin bulunduğu başka bir versiyonu daha vardır. Büyük harfle yazılmıştır.