Ethereum Logo

Ethereum Logo

Ethereum, 2013 yılında oluşturulmuş olmasına rağmen, 2015 yılında geliştiriciler Vitalik Buterin ve Gavin Wood tarafından resmi olarak başlatılan bir markadır. Blok zinciri tabanlı İnternet kaynakları için bir platform sağlar. Merkezi olmayan tek bir sanal ağdır. Hem hizmeti hem de para birimini belirtir.

Anlam ve tarih

Logo Ethereum

Çevrimiçi platformun ilk sembolü lansmandan önce geliştirildi — kelimenin tam anlamıyla son dakikada. Ondan önce hiçbir ön hazırlık ve hatta kesin olmayan fikirler bile yoktu. Hizmetin kurucularından biri, onu Texture programında çizdi.

Orijinal versiyon, her iki tarafta 45 derece döndürülmüş iki karakterden (bir sayı serisinin toplamı) oluşuyordu. Sonuç olarak, figür bir elmasa benziyordu. Projenin ilk aşamalarında kullanımdaydı ve sadece ürünün uygulanması sırasında sundu. Ardından, sahiplerin kazananı seçtiği sonuçlara göre özel bir yarışma gerçekleşti. İlk logonun modernize edilmiş bir versiyonuydu.

Marka, elmas şeklindeki geometrik bir figür olan oktahedrona dayanmaktadır. Dördü üstte, ikisi altta olmak üzere altı üçgenden oluşur. Sıkı konfigürasyon ve gölgeleri oluşturan renk oyunu nedeniyle logo, dört kenarlı ve farklı tonlarda yüzleri olan bir piramidi andıran üç boyutlu görünüyor.

İşaretin alt yarısı, iki gizli kenarlı üst yarının aynı tekrarı gibi görünüyor. Şekiller arasında düz beyaz bir çizgi ile gösterilen boş bir boşluk var. Böyle bir fikri açıklayan resmi bir fikir yoktur, ancak bunun bir çok yüzlü olduğu varsayılır, birçok olasılık gösterir — yokmuş gibi görünseler bile.

Logo yazı tipi ve renkleri

Ethereum Amblem

Kelime sembolü neo-grotesk Roboto sans serif yazı tipindedir. Google tarafından Android sistemi için oluşturulmuştur. Bu varyasyon klasik sembolojiye benzer olsa da, kullanımı sınırlıdır ve yalnızca uygulamalar içindir.

Ethereum, bölgesel hizmetler için özel olarak tasarlanmış birkaç başka logoya sahiptir. Ülkeye bağlı olarak, ulusal bayrakların renklerinde boyanırlar. Ancak genel kültürel bağları yansıtan alternatif versiyonlar da var.

Bu çeşitliliğe rağmen temel renkler beyaz, gri ve siyahtır ve farklı şeffaflık seviyeleri vardır. Sağ ortadaki üçgen en koyu, soldaki ise biraz daha açık ve koyu griye daha yakındır. İki figür daha açık gridir. Bu gölge oyunu sayesinde, biri ters çevrilmiş (altta) ortak bir beyaz platforma sahip iki koninin net bir görsel görüntüsü oluşturulur.

Kelime işareti için tasarımcılar koyu gri bir renk kullanır. Ayrıca Powered by Ethereum markasında kullanılan altın da kullanımda.