Expedia Logo

Expedia Logo

Expedia’nın seyahat web sitesi, benzer yöndeki diğer dokuz İnternet platformunun yanı sıra Expedia Group’a aittir. Sahibi olan şirket, 1990’ların ortasında kuruldu. 1999 yılına kadar Microsoft ile çalıştı.

Çok uluslu bilgisayar teknolojisi şirketi turlar, oteller ve hizmetler için bir çevrimiçi rezervasyon sistemi almayı planlamadı. Sadece kılavuzu CD olarak yayınlamak istedi. Ancak Richard Barton, insanların seyahat acenteleriyle kolayca iletişime geçebilmesi için eksiksiz bir seyahat birimi oluşturmayı önerdi. Bill Gates projeyi kendisi kutsadı, bu yüzden Expedia harika bir başlangıç ​​yaptı ve gelecek vaat eden bir gelecek yaşadı.

Anlam ve tarih

Expedia Logo Tarih

Çevrimiçi seyahat firmasının ve amiral gemisi web sitesinin logoları ilk başta farklılık göstermedi. Ortak bir sembolleri vardı — dünyayı çevreleyen bir uçak. Pentagram, Expedia Group, Inc.’i 2018’de tasarladığında hepsi değişti. yeni görsel kimlik. Böylece ana şirket, küçük «e» harfli mavi ve beyaz bir amblem kullanmaya başladı ve İnternet markası 2012’de oluşturulan eski simgeyle kaldı. Bu ayrım, grup ve web kaynağı arasına bir çizgi çekilmesine izin verdi. aynı şey değil.

1996 — 2007

Expedia.com Logo 1996-2007

Expedia 1996 yılında kuruldu. Aynı zamanda, herkesin uçak bileti sipariş edebileceği, bilet rezervasyonu yapabileceği, gemi seyahati, otel veya araba kiralayabileceği «.com» alan adı ile aynı adı taşıyan bir web sitesi vardı. O zamanın logosu komik ve karikatürize görünüyordu: Sanatçılar dünyayı, etrafında bir uçağın uçtuğu mavi bir hava balonu olarak resmettiler. Dairesel hareket, kuyruktan uzanan ve sol tarafta topu saran uzun çizgilerle gösterildi. Sağda siyah «Expedia.com» yazısı vardı.

2007 — 2010

Expedia Logo 2007-2010

2007 yılında, yalnızca bir web kaynağına bağlanma olmaması için «.com» alanının kaldırılmasına karar verildi. Bunun nedeni, şirket sahiplerinin bir düzine ülke için yerelleştirilmiş siteler satın alırken küreselliğini göstermek istemeleridir. Logo renkleri daha renkli hale geldi ve uçağın kuyruğunun yerini alan çizgiler kayboldu.

2010

Expedia Logo 2010

Expedia bir kez daha logosunu yeniden tasarladığında, hava kabarcığı ve çizgi film uçağı geçmişte kaldı. Eski kavramdan ayrılmadan klasik kimliği modernize etme girişimiydi. Martin Agency tarafından yapılan büyük bir yeniden markalaşmanın parçasıydı.

Yeni logo ayrıca bir küre, bir uçak ve bir harften oluşuyor. Ancak tasarımcılar, dünyayı bir baloncuğa dönüştüren ışıltıyı çıkardı ve hacmi göstermek için radyal bir gradyan ekledi. Uçak artık sarı ve karikatürize değil — beyaz ve minimalist görünüyor. «Expedia» kelimesi siyah değil mavidir ve alışılmadık bir yazı tipiyle yazılmıştır.

2010 — 2012

Expedia Logo 2010-2012

Amblemin küresel dönüşümünden birkaç ay sonra şirket sarı uçağı iade etti ve balonu turkuaz renginde yeniden boyadı. Yazı biraz koyulaştı ama bu, harflerin tarzını etkilemedi.

2012 — günümüz

Expedia Logo 2012-şimdi

Tasarımcılar 2012’de gradyanı kaldırdı, böylece dünya üç boyutluluğunu kaybetti. Renk düzenini de bir kez daha güncellediler. Şimdi hem balon hem de şirket adı aynı mavi tonuna boyanmış ve uçak koyu sarı renkte. En özenli Expedia kullanıcılarının fark edebileceği bir diğer ayrıntı da TM rozetinin ® ile değiştirilmesidir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Amblem, markanın ana yönünü temsil eder. Dünyanın dört bir yanından uçan uçak, doğrudan projenin turizm odağı ile ilgilidir. Bu işaretin Expedia’nın web sitesini tanınabilir kıldığını fark eden ana şirket bunu asla değiştirmedi. Sadece çizgi film stilini kaldırmak ve renk şemasını güncellemek için küçük bir yeniden tasarıma karar verdi.

Zarif yazı, Geometric 415 Std Medium yazıya belli belirsiz benzeyen harflerden oluşur. Çizgilerden bazıları çapraz olarak kesilerek uçlarında serifler varmış gibi görünür. Keskin köşelerle birleştirilen yuvarlak şekiller zıt görünüyor.

Logo paleti, yazı tipinden çok daha basittir. Yalnızca iki renk içerir: uçak için Deep Lemon (# EEC218) ve şirket adı ve dünya için Dark Midnight Blue (# 00355F).