Fa Logo

Fa Logo
Fa Logosu PNG

Fa, Henkel AG (Almanya) himayesinde üretilen, kişisel hijyeni sağlamaya yönelik bir ürün serisidir. Henkel’in yan kuruluşlarından biri olan üretici Dreiring tarafından ilk kez piyasaya sürüldüğü 1954’ten beri mevcuttur. Şimdi logosu 120’den fazla ülkede biliniyor.

Anlam ve Tarihçe

Fa Logo Tarih
Fa Logosunun Hikayesi

Fa serisi, varlığının ilk yıllarında talk ve kalıp sabunları sunuyordu, ancak 1975’te yeniden markalaştı ve ürün yelpazesini önemli ölçüde genişletti. Doğal olarak değişiklikler sadece ürünleri değil markanın tüm yönlerini etkiledi. Logo da düzeltildi, yani markada iki tane var.

1954 — 1975

Fa Logo 1954-1975

İlk amblem, kısaltılmış bir şirket adı ve iki yapraktan oluşur. Bu isimdeki şişenin iç kısmının sadece bitkisel maddeler içerdiğini doğrularlar. Bir harf büyük, diğeri küçüktür. Her ikisi de ince açık gri bir çizgiyle özetlenmiştir. «A» işareti üst sayfada, diğeri ise alt sınırında yer alır. Yapraklar uzamış ve kenarları yeşildir.

1975 — günümüz

Fa Logo 1975-şimdi

Mevcut sürüm, yeniden tasarımın bir sonucu olarak ortaya çıktı ve önceki sürümü neredeyse tekrar ediyor. Küçük detaylarda aralarındaki fark küçüktür. Örneğin, geliştiriciler kenarı ve ikinci sayfayı çıkardı ve kalanını ters çevirdi. «F» de minyatür çıkıntıları koruyarak tüm serifleri kestiler, «a» harfi kuyruğu kısalttı.

Amblem

Fa Amblem

Fa logosu, aynı anda iki Almanca kelimenin kökünden gelen kısa bir kelime içerir: ilki «fabelhafte», ikincisi «fadenseife». Ayrıca, ürünlerde doğal özlerin bulunduğunun bir işareti olarak bir bitki örtüsü sembolü — bir yaprak içerir.

Yazı Tipi ve Renkler

Fa Logo

Açılış ambleminde büyük seriflere sahip anlamlı harfler vardır. Mevcut sürümde, eşit ve pürüzsüzler. Palet ilk başta parlaktı, şimdi sessizdi. Logonun ana renkleri mavi, sarı, zeytin ve beyazdır.