Facebook Messenger Logo

Facebook Messenger Logo

Facebook Messenger, farklı ülkelerden milyonlarca insanı birbirine bağlar. 2011 yılında Facebook Chat’e alternatif olarak oluşturuldu, ancak mesajlaşmaya ek olarak video görüşmelerini ve telefon görüşmelerini de destekliyor. Birçok işletim sistemine uygun ve iPad tabletlere uyarlanmış ücretsiz bir uygulamadır. Mark Zuckerberg sosyal ağında hesabı olmayanlar bile ona bağlanabilir.

Anlam ve tarih

Facebook Messenger Logo Tarih

Messenger, medyayı özgürce sohbet etmenize ve paylaşmanıza olanak tanır. Aynı zamanda Instagram Direkt Mesajları ile de yakından ilgilidir: Her iki hizmetin kullanıcıları, ikinci uygulamayı indirmeden birbirlerine mesaj gönderebilirler. Bu, iki platformun entegrasyonunun ardından 2020 yılında mümkün hale geldi. Beklenmeyen birleşme sadece Facebook Messenger arayüzüne değil aynı zamanda logoya da yansıdı. Uzun süre mavi kalan ikon artık pembe bir gradyana sahip. Bundan önce sadece şekil değişti ve renk tonları her zaman aynı palet içindeydi.

2011 — 2013

Bağımsız Messenger uygulamasının ilk logosu, yuvarlatılmış köşeleri ve altta üçgen bir çıkıntısı olan dikdörtgen bir belirtme çizgisiydi. İçeride beyaz zikzak bir öğe vardı. Ana şekil maviydi, tasarımcılar bir gradyan kullanıyor ve 3B efekti için kenarların etrafına gri bir gölge ekliyordu.

İOS uygulama simgesi biraz farklı görünüyordu. Bu versiyonda, diyalog bulutu beyaz ve gümüştü ve altta ışık şeridi bulunan kare mavi bir kenarlık aldı. Yıldırım da maviydi.

2013 — 2018

Güncellemeden sonra lider artık yuvarlak. Renk daha parlak ve daha açık hale geldi. Gradyan korundu, ancak gölge geçişi neredeyse görünmezdi.

2018 — 2020

Yuvarlatılmış köşeli amblem iki yıldır kullanılmaktadır. Diyalog bulutunun şekli biraz değişti, ancak palet aynı kaldı.

2020 — günümüz

Messenger, 2020’de başka bir mesajlaşma hizmeti olan Instagram Direkt Mesajları ile birlikte çalıştı. Entegrasyondan iki hafta sonra Facebook, zaten tanıdık olan çemberi yeni renklerle boyayarak uygulama için güncellenmiş bir logoyu açıkladı. Turuncu, pembe ve mor tonların ek bir gradyanı bu şekilde ortaya çıktı.

Messenger simgesi, çizgi romanlarda karakterlerin konuşmasını göstermek için yaygın olarak kullanılan bir diyalog bulutuna benziyor. Bu basit sembol, hizmetin ana amacını ortaya koymaktadır: insanların mesafeleri ne olursa olsun birbirleriyle özgürce iletişim kurmalarına yardımcı olmak.

Logo tasarımı çok basit. Büyük bir daire («balon»), küçük bir üçgen (belirtme çizgisinin parçası, genellikle hoparlöre dönük) ve bir zikzak (Facebook Messenger’ın ayırt edici özelliği) dahil olmak üzere üç geometrik şekilden oluşur. Yeniden tasarımdan sonra simge, programın Instagram ile yakın ilişkisini göstermeye başladı. Yuvarlatılmış kenarlar samimiyeti gösterir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Logo, uygulama için bir simge görevi görür, bu nedenle etiket içermez. Diyalog bulutu metnin varlığını varsaysa da, içinde tek bir harf bile yoktur. Son zamanlarda, bu bir sorun olmaktan çıktı, çünkü tasarımcılar Instagram için geleneksel olan ultraviyole gradyanı ekleyerek çizimi yeniden renklendirdiler. Renkli palet kendi kendine yeterli görünüyor ve herhangi bir ilaveye ihtiyaç duymuyor. Herhangi bir teknik kısıtlama varsa, Messenger sahipleri siyah beyaz sürümün kullanımına izin verir.

2020 yılına kadar mesajlaşma servisi amblemi maviydi. Aynı renk (farklı bir sürümde olsa da) Facebook kurumsal kimliğinin bir parçasıdır. Renk körlüğü nedeniyle kırmızı-yeşil spektrumu kötü algılayan ve mavinin tüm tonlarını mükemmel şekilde ayırt eden Mark Zuckerberg tarafından seçildi.