Fallout Logo

Fallout 4 Logo

Fallout video oyunu serisinin konusu, kahramanın hayatta kalması, görevini tamamlaması ve radyasyon mutantlarının planlarını bozması gereken kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor. İlk bölüm (1997) Interplay Entertainment tarafından, ikincisi (1998) ise Black Isle Studios tarafından geliştirildi. Oyun evreninin detayı dışında pratikte farklılık göstermediler.

Yeni milenyum, izometrik RPG’den açık dünya aksiyonu / RPG’ye geçişi gördü. Ve hepsi Fallout lisansını satın alan ve iki parça daha oluşturan Bethesda’ya teşekkürler: üçüncü (2008) ve dördüncü (2015).

Anlam ve tarih

Fallout Logo Tarih

Fallout başlangıçta nükleer sonrası RPG Wasteland’ın devamı olarak planlanmıştı, ancak geliştiriciler sahibinden izin alamadılar. Bu nedenle, yeni video oyunları serisi Wasteland’ın ruhani halefi olarak kalsa da, RPG için sıfırdan bir olay örgüsü, isim ve amblem bulmaları gerekiyordu. Kıyamet sonrası dünyanın kasvetli atmosferi, dört Fallout oyununun hepsinin logolarında yansıtılıyor.

1997

Fallout 1 Logo 1997

1997 yılında piyasaya sürülen ilk oyunun amblemi tam adını içermektedir. «Fallout A POST NÜKLEER ROL OYNATMA OYUNU» yazısı dikdörtgen bir plaka üzerinde tasvir edilmiştir, ilk kelime ana alanı kaplarken geri kalanı alt kısımdadır. Metin iki resimle desteklenmiştir: radyasyon tehlikesi sembolü ve gaz maskesi. Eylemin nükleer bir savaştan sağ kurtulmuş kurgusal bir evrende gerçekleştiğini ima ediyorlar.

1998

Fallout 2 Logo 1998

1998’de serinin ikinci bölümü ve onunla birlikte yeni bir logo çıktı. Tasarımcılar arka plan dikdörtgenini çıkarıp yazıtları kısmen yuvarlatılmış köşeli iki paralelkenarın içinde bırakması dışında, bir öncekine benzer bir şekle sahiptir. Sağda 2 numaralı hacimli mor bir daire belirdi, tasarımdaki bu amblem normal bir plakayı değil, mekanizmanın metalik ve parlak bir parçasını andırıyor.

2008

Fallout 3 Logo 2008

Fallout 3, Bethesda’nın bir dizi kıyamet sonrası video oyununun lisansını almasının ardından piyasaya sürüldü. Yeni geliştirici, yalnızca kurgusal evrenin tasarımını değil, aynı zamanda logo tasarımını da değiştirdi. Gereksiz detayları kaldırdı ve siyah kenarlıklı tek bir paralelkenar ve benekli bir arka planda «Fallout 3» kelimesini bıraktı.

2015

Fallout 4 Logo 2015

Fallout 4 amblemi, oyun için ilk kez 3 boyutlu görünmeyen bir başlık içerir. Yazı, kenarları yuvarlatılmış beyaz bir dikdörtgenin içindedir. Dış kenarlık ince siyah bir çizgiyle özetlenmiştir.

Fallout’un her bölümünün kendine özgü bir işareti vardır. Ancak ilk versiyonda çok sayıda renk, detay ve yazı içeren karmaşık bir çizim olsaydı, o zaman 2015 yılına kadar tasarım çok daha basit hale geldi. Geliştiriciler, oyunun yalnızca ana başlığını ve çerçeveli beyaz bir arka planı bırakarak minimalizm yolunu izlediler.

Logo yazı tipi ve renkleri

«Fallout» kelimesi tüm logolarda italik sans-serif ile yazılmıştır. Başlıca özellikleri, eşit olmayan vuruş genişliği, kesik üst «t» ve «o» içindeki şimşek işaretidir. Yazı, Overseer Oblique’e benziyor, ancak bunun tek nedeni, tipograf Neale Davidson’un neo-grotesk bir yazı tipi ailesi oluşturmak için Fallout amblemlerini kullanmasıydı. Karakterlerin oranları dengelidir, harf aralığı minimumdur.

İlk üç logonun renk paleti koyu ve soğuk tonları içerir. Tasarımcılar ana rol için kahverengi, siyah, gri ve mor tonları seçip bir degrade ve açık tonlar eklediler. Bu bağlamda, Fallout 4 simgesi, tek renkli olduğu için gözle görülür şekilde farklıdır. Yalnızca iki rengi birleştirir: siyah ve beyaz.