FedEx Logo

FedEx Logo
FedEx Logosu PNG

FedEx, dünya çapında bir posta, kurye ve lojistik şirketidir. Girişimci Frederick Wallace Smith tarafından kuruldu. 1971’den beri çalışıyor. Memphis şehrinde bulunan Tennessee (ABD).

Anlam ve Tarihçe

FedEx Logo Tarih
FedEx Logosunun Hikayesi

Şirketin ilk logosu, gizlenmiş her detayın fikir üzerinde çalıştığı negatif alan kullanımının ticari olarak en başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu mütevazi konsept, uzmanlar tarafından büyük beğeni topluyor.

Sonuç olarak, amblem 40’tan fazla tasarım ödülü aldı ve Rolling Stone dergisine göre en iyi 10’a girdi. Ve hepsi logoda gizlenmiş beyaz ok sayesinde. Dikey olarak yer alan “Federal” ve “Express” kelimelerinin sınırı boyunca ilerler ve “E” ve “X” harfleri arasında bir nokta ile biter. Hız, hareket, ileriye doğru çaba gösterir.

1973 — 1994

Federal Express Logo 1973–1994

Varlığının ilk yıllarında, şirkete Federal Express adı verildi. İlk logoya yansır. İfade mavi-beyaz bir dikdörtgenin içinde bulunur ve yukarı doğru yönlendirilmiş gibi hafif bir eğime yerleştirilir. “Federal” beyaza boyanır ve mavi bir arka plan üzerine yerleştirilir, “Ekspres” kırmızı renkte yapılır ve beyazın alt katmanını kaplar. Tüm harfler büyük harf, “SS” stilize edilmiş ve uzatılmış, dahili bir bağlantı çubuğu olmayan “A”.

1991 — 1994

FedEx Logo 1991–1994

İlk logoya paralel olarak, daha basit ve daha anlaşılır olan farklı bir tasarımda sunulan ikinci bir logo tanıtıldı. Markalamanın yeniden tasarımını doğal olarak etkileyen yeniden markalaşma zamanında geldi. Kısaltılmış adının bir sürümünü temel alır: Fed + Örn. Güncellenmiş versiyonun yazarı Lyndon Leader, danışmanlık grubu Landor Associates’in önde gelen tasarım uzmanı. Bir profesyonel olarak, “negatif alan” ve gizli yeteneklerine hayran kaldı. 1980’lerde Smith & Hawken tarafından öne sürülen konsepte bağlı kalarak net ve zarif şeyleri tercih etti.

Bu nedenle Lyndon, “N” ve “W” nin güzel göründüğü referans rolü için Northwest Orient Airlines logosunu seçti. Bu yaklaşım onun ilgisini çekti ve yeni bir tasarımda bir logo önerdi. Ek hale geldi ve ilk olarak reklamda değil, iş kağıtlarında kullanıldı. Grafik açıklığı nedeniyle iyi okundu, çünkü her iki bölümün rengi farklıydı: ilk üç harf koyu mor veya mavi ve son ikisi kırmızı idi.

1994 — günümüz

FedEx Logo 1994–....

Mevcut sürüm, her biri büyük harfle başlayan iki tabandan oluşmaktadır. Önceki logoda olduğu gibi, iki kelimeden oluşur. Sadece renk değişti: önceki renkler yerine açık leylak ve pastel turuncu kullanılır. Ayrıca, “d” ve “E” artık birlikte yazılmıştır.

Amblem

FedEx Amblem

Şirketin Federal Express olarak adlandırıldığı günlerde, Fred Smith CEO’su zaten marka adını değiştirmeyi düşünüyordu. 200’den fazla seçenek arasından seçim yapan üç ekip marka bilinci oluşturma üzerinde çalıştı. Bazıları ok şeklinde oklarla işaretlendi, ancak hiçbiri gizlenmedi. Ancak şirket başkanı ve marka yöneticisi bir kez doğru logoyu seçerek gizli bir ok fark etti.

Yazıt, iki yazı tipinin bireysel bir kombinasyonudur: Futura Bold ve Univers 67. Lyndon Liderinin sonucuydu. Onları olumlu bir şekilde sunmak için tasarımcı çok denedi: harf aralığını ölçtü, küçük harf ve büyük harf değiştirdi, karakterleri yüksekliğe hizaladı.

Belli bir anda fark etti: üst ve alt kelimeler arasında hafif bir ok izleniyor. Birçok çalışma versiyonundan geçtikten sonra tasarımcı iki yazı tipini karıştırdı: “X” için Univers 67’yi “E” — Futura Bold için kullandı. Böylece tamamen yeni bir yazı tipi ortaya çıktı.

Logonun renk paleti, özel uygulamaya bağlıdır. Ancak her durumda, bunlar göze çarpan ve dikkatinizi çeken parlak ve çekici kombinasyonlardır. Örneğin, turuncu kısımdaki logo, FedEx Express için yeşil ile FedEx Ground için, kırmızı ile FedEx Express anlamına gelir. Mavi “Ex” ile bir ofis seçeneği ve sarı ucu olan bir ticari ve ticari de vardır.