Fender Logo

Fender Logo

Fender, her türlü gitarın ve diğer müzik aletlerinin üretiminde dünya lideri olan bir Amerikan şirketidir. 1946’da Kaliforniya, Fullerton’da Leo Fender tarafından kuruldu.

Anlam ve tarih

Fender Logo Tarih

Marka adı, markayla hemen görünmedi. Uzun süre üzerinde çalıştılar, sahibinin gereksinimlerine göre ayarladılar. Bu, logonun gitar endüstrisiyle uyumlu olması için gerekliydi, çünkü şirket ilk başta radyo ve amplifikatörlerle uğraşıyordu.

50’ler

20. yüzyılın ortası, «Spagetti» olarak adlandırılan imza ambleminin dönemidir. Gerçek şu ki, «spagetti» gibi asılı olan, sahibinin bireysel resminden yalnızca ilk harf alındı. Hafifçe ters çevrilmiş F, markaya dikkat çekerek böyle görünüyordu. Hızla tanınır hale geldi. O zamanın logosu gümüşe boyandı ve siyah bir çerçeveye sahipti.

60’lar

1958’de şirket, Robert Perine tarafından tasarlanan yeni bir logo aldı. Ayrıca Leo Fender imzasını kullandı, ancak daha kalın bir yazı tipi ve farklı bir renk paleti ile. Güncellenen markaya «Geçiş» adı verildi ve koyu kenarlı altın bir ton içeriyordu. Çok daha şık, daha zarif hale geldi ve müzikle olan bağını yansıtmaya başladı.

70’ler

Fender «CBS» varyantı o zamana aittir. Ticari marka siyahtır ve el yazısı harflere sahiptir. Büyük harf F büyük ve vurgulanmıştır. Bu logo, geçen yüzyılın 80’li yıllarına kadar neredeyse on yıldır kullanılıyordu.

80’ler — mevcut

Mevcut sürüm, halihazırda var olan bir dizi seçenektir (özellikle iki). Her gitar dizisi için ayrı ayrı kullanılırlar. Efsanevi sembollerdir ve müzik aletlerinin yüksek statüsünü, eşsiz kalitelerini ve prestijlerini vurgularlar.

Logo yazı tipi ve renkleri

Fender Amblem

Yıllar içinde, Fender markasının ana logosunda birkaç değişiklik oldu. Hepsi sahibinin bir tür imzası. Dahası, marka etiketleri, grafik öğeler içermeyen harf işaretleri içerir. Her birine orijinal takma ad verildi — «Spagetti», «Geçiş», «CBS».

Gerçek el yazısı izlenimi vermek için tüm varyasyonlar italik yazıyla birleştirilmiştir. Ayrıca yumuşak çizgiler, yumuşak geçişler ve açısallık eksikliği ile de karakterize edilirler. Temel vurgu, harflerin geri kalanına bağlı olmayan F’dir. Siyah ve beyazın kontrastından oluşan renk paleti klasiktir.

Logo Fender