Fidelity Logo

Fidelity Logo

Fidelity Investments, uluslararası düzeyde bir Amerikan finans şirketidir. 1946’da Edward C. Johnson II tarafından kuruldu. Tüm faaliyet dönemi boyunca, şirket birkaç kez yeniden yapılandırıldı ve adını değiştirdi. Bugün, 3 trilyon doları aşan varlıkları, yatırım fonları ve bir aracı kurum ile en büyük kuruluşlardan biridir. Firma ayrıca emeklilik tasarrufu, sigorta, kripto para birimi, menkul kıymet tasfiyesi hizmetleriyle de ilgileniyor. Merkez ofis Boston, Massachusetts’te (ABD) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Fidelity Logo Tarih

Finans şirketi Fidelity Management & Research’ün 23 yıllık faaliyetinden sonra (en başta denildiği gibi), Fidelity International Limited’in Amerika Birleşik Devletleri dışındaki dış pazarlara hizmet verme konusunda uzmanlaşan bir bölümüne sahiptir. 1980 yılında şirket onu bağımsız bir yapıya ayırdı.

1993 yılında, organizasyon, bugüne kadar geçerli olan yeni bir amblemi onayladı. 2011 yılında şirket yeniden markalaştı. Bunun nedeni, Fidelity International departmanının Fidelity Worldwide Investment olarak yeniden adlandırılması ve yasal statünün artmasıydı. Finansal hizmetlerini genişlettikten bir yıl sonra, şirket şu anki Boston genel merkezine taşındı.

Uzmanlara göre, mevcut Fidelity kişisel kimlik rozetinin tasarımı, Masonlarla bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Bu, logoda kullanılan özel unsurlarla doğrulanır. İlk olarak, piramidin ana hatlarıdır. İkincisi, İlahi Takdir motifleri. Birlikte nakit akışını çeken güçlü bir imaj oluştururlar. Sonuçta, Amerika Birleşik Devletleri Büyük Mührü’nün arka tarafında ve dolar faturalarında yaklaşık olarak aynı görüntü bulunur. Yani simge, finans kurumunun büyük para kazanma arzusunu doğrudan ilan eder.

Kurumsal kimlik, grafik ve metin öğelerinin uyumlu bir birleşimidir. İlki, ayrı bir tepesi olan piramitli yuvarlak bir simgedir. Arkasında on iki uzun ışınla parlayan bir güneş var. Keskindirler ve neredeyse dış kenara kadar uzanırlar. Dahası, her iki görüntü de doğru gölge gruplandırmasına sahip yalnızca iki renk sayesinde oluşturulur.

Sağ tarafta iki satır alan yatırım şirketinin adı var. Üstteki, hafif eğimli büyük harflerle «Fidelity» kelimesini içerir. Bu durumda, yazıt, yazım kurallarını karşılayan büyük ve küçük harflerin birleşiminden oluşur. Ayırt edici özelliği, bağlantılı «y» ve «t» dir. İkinci satır, finans kuruluşunun tam adında yer alan «Yatırımlar» kelimesini içerir. Küçük harflerle yazılmasına rağmen hepsi büyük harfle yazılmıştır ve sağa doğru eğimlidir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Metin bölümü, büyük ve küçük harflerin birleşiminden oluşur. İlk kelimede, harfler Sans Serif kategorisinden geniş, düz, kalın yazı tipindedir. Bacaklar, dikey dikdörtgenlerin doğru şekline sahiptir. Son iki harf, uyumlu bir şekilde «y» ile birleşen «t» çubuğunun seviyesinde birleştirilir. Alttaki yazıt, geniş bir semboller arası aralıkla küçüktür ve hemen hemen üstteki kelimenin tüm uzunluğu boyunca uzanmaktadır.

Kurum renge büyük önem vermiştir. Finansmanı çekmek için logosu için iki parasal palet seçti. İlk renk, dolar faturalarında olduğu gibi yeşildir. İkincisi, altın külçelerde olduğu gibi sarıdır. Uzmanlara göre, bu kombinasyon müşterilerin dikkatini çekmek için iyidir.