FIFA Logo

FIFA Logo

FIFA, futbol oyunlarının ve bölge kulüplerinin en üst düzey yönetim organıdır. Bir dizi Avrupa ülkesinden takımlar arasındaki yarışmaların gidişatını denetlemek için 1904 yılında kuruldu. Dolayısıyla federasyonun kurucuları Fransa, Danimarka, Belçika, İspanya, İsviçre, Hollanda ve İsveç’tir. Bugün, uluslararası hizmet tüm kıtalardan temsilcilerin üye olduğu altı konfederasyonu içerdiğinden, bu liste önemli ölçüde genişledi. Bunlar Güney Amerika, Okyanusya, Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler, Avrupa, Asya, Afrika’dır. Spor birliğinin merkezi Zürih’te (İsviçre) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

FIFA Logo Tarih

FIFA, Fédération Internationale de Football Association’ın kısaltmasıdır. Fransız kökleriyle bağlantı çok önemlidir, çünkü organizasyon Fransa’nın başkentinde ortaya çıktı ve ancak o zaman küresel bir statü kazandı. Dahası, genişletilmiş ve kısaltılmış isimlerin orijinal hali tüm dünyada sadece Fransızca olarak kullanılmaktadır.

20. yüzyılın başında futbol federasyonları tarafından müsabakaların yürütülmesi için tek bir denetim organı kurma ihtiyacı şiddetliydi. Bunun nedeni, bu sporun uluslararası arenadaki popülaritesinin büyük büyümesidir. Sonuç olarak, FIFA, USFSA’nın (Union des Sociétés Françaises de Sports Athlétiques) genel merkezinde kuruldu. İlk başkanı, 1906’da İngiliz Daniel Burley Woolfall tarafından değiştirilen Robert Guérin’di. Var olduğu tüm yıllar boyunca, uluslararası birliğin beş amblemi olmuştur.

1928 — 1977

Çalışmanın başlangıcında, ana vurgu, hizmetin dünya durumu üzerineydi. Bu nedenle logo, gezegenin güney ve kuzey yarım kürelerini tasvir ediyor. Beklendiği gibi, kıtaların bulunduğu bir paralel ve meridyen ızgarasıyla çizilirler. Aşağıda büyük harflerle Fransızca “Fédération Internationale de Football Association” yazısı yer almaktadır.

1977 — 1998

1977’de yönetim, amblemi yalnızca FIFA’nın uluslararası statüsünü değil aynı zamanda futbolu vurgulayacak şekilde yeniden tasarlamaya karar verdi. Bunu yapmak için, geliştiriciler yarım küreleri, ayrılmaz bağlantılarını vurgulayarak futbol topları şeklinde tasvir ettiler. Bunu yapmak için, paralelleri ve meridyenleri kaldırarak karakteristik bir petek ızgarası — birçok küçük altıgen — empoze ettiler.

1998 — 2009

Bu dönem, FIFA tarihinde bir dönüm noktasına işaret ediyor: o zaman logonun renkli versiyonu ortaya çıktı. Sanatçılar kıtaları sarıya ve suyu maviye boyadılar. Orta kalınlıkta şeritlerle beyaz altıgen bir ızgara yaptılar ve iki yarım küreyi birbirine bağlı bıraktılar.

2004 — 2015

FIFA’nın 100. yıldönümü ile bağlantılı olarak, bir süredir paralel olarak başka bir amblem kullanıldı — bir dalganın tepesinde bir futbol topu şeklinde. Yüksek mavi bir taban ve üstte mavi bir vuruştan oluşuyordu. Üzerinde mavi çizgili beyaz bir top vardı. En altta spor derneğinin adı vardı.

2009 — günümüz

Mevcut sürüm sadece metni içerir — uluslararası kuruluşun isimleri. İşaret basit ama akılda kalıcı çünkü içindeki harfler bireyseldir. Belirlenen kurallara göre, kısaltma olduğu gibi kullanılır — Fransızca’da açıklama ve kod çözme olmadan. Tüm karakterler büyük harflidir ve mavi renklidir. Her iki çıkıntının belirli bir açıyla kesildiği alışılmadık «F» şekli, logoyu tanınabilir kılıyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Uluslararası bir futbol organizasyonunun ayırt edici özelliği, neredeyse her zaman birbirine bağlı iki yarım küreden oluşmuştur. İlk başta bir dünya haritası biçimindeydiler, sonra da toplar biçimindeydiler. Yazıtın baskın olduğu güncel versiyon ayrı durmaktadır. FIFA’nın 100. yıl dönümüne işaret eden logodan alınmıştır.

Daha önce logo, Arazati Negra Expandida Normal yazı tipine yakın, şık, grotesk, tırtıklı bir yazı tipi kullanıyordu. 1998’in yeniden tasarımından sonra, harfler çok daha geniş, daha cesur ve «F» sekmelerinde eğik kesimlere sahip. Bu versiyon, Vaccine Sans Black’in dönüştürülmüş bir versiyonuna benzer.

Renk şeması açısından, dernek tekdüzelik veya minimum sayıda rengi tercih eder. Bu nedenle, farklı zamanlarda logolara siyah, mavi, mavi, sarı hakim oldu.