Fitbit Logo

Fitbit Logo

Fitbit, fitness bilezikleri, adım ölçerler, akıllı saatler, izleyiciler ve giyilebilir kablosuz cihazlar üreten bir ABD şirketidir. Kalp atışlarının sayısını izlemenize, uykunun derinliğini kontrol etmenize, fiziksel aktiviteyi izlemenize izin verir. Yani bunlar yaşam kalitesini artıran modern dijital cihazlardır. Üreticinin çeşitliliği, ilk beşe dahil olduğu Xiaomi ve Apple ürünleri ile ilişkilidir. Şirketin kuruluş yeri ve zamanı 2007 ilkbaharı olan Delaware’dir. Şimdi genel merkezi California, San Francisco’ya taşındı.

Anlam ve tarih

Fitbit Logo Tarih

Şirketin kurucuları, CEO ve CTO olarak görev yapan girişimciler James Park ve Eric Friedman’dır. İlk önce Healthy Metrics Research, Inc. adını verdiler, daha sonra mevcut adı verdiler. Ürün yelpazesi de değişti: 2016 yılına kadar üretici tüketici elektroniğinde uzmanlaştıysa, daha sonra sağlığı korumak için ilerici dijital cihazlara geçti.

Şirket yavaş yavaş ürünlerini tanınmış markalarla işbirliği içinde üretmeye başladı. Dahası, Fitbit’in tüm tarihi, satın aldığı özel işletmelerin bir dizi satın almasıdır. Başlangıçta, ilki ve en önemlisi 2015’te gerçekleşen bu tür birkaç anlaşma var. Ancak şimdi şirketin kendisi satın alma aşamasında: Google, 2019’da duyurulduğu gibi 2,1 milyar dolara satın almayı planlıyor. 2020 yılı sonunda markanın kendisine geçeceği varsayılmaktadır.

Doğal olarak, markanın tarihindeki önemli dönüm noktaları, sembolizmine yansır. Bu ilk kez 2015’te oldu. Google’ın liderliğinde olduğu iddia edilen geçişten sonra, başka bir yeniden tasarım bekleniyor. Bu arada bugün markanın iki logosu var. İkincisi, yeniden tasarlanmasına rağmen, orijinal kompozisyonunu ve havasını korudu.

2007 — 2016

Fitbit Logo 2007-2016

İlk amblem iki bölümden oluşur — grafik ve metin. İlki, aynı boyutta, ancak farklı renklerde on üç noktadan oluşan bir eşkenar dörtgendir. Esas olarak siyah ve turkuaz renktedir ve şirketin adının sağına işaret eden bir ok oluşturur.

Yazı, geniş aralıklarla ince, yuvarlak karakterler içindedir. Karakterler küçük harflidir ve okunaklılığı yüksektir. Dahası, hem «t» hem de «f» tamamen aynıdır: dik konumda ve ters çevrilmiş konumda aynı harfe benzerler. «İ» nin üzerindeki noktalar benzersizdir — turkuaz mavisi, grafik öğesiyle renkli olarak yankılanır.

2016 — günümüz

Fitbit Logo 2016-şimdi

Şirket, dijital sağlık izleme cihazlarına geçtikten sonra imajını değiştirdi ve yeni bir logo kabul etti. Önceki sürüme dayalıdır ve çarpıcı farklılıkları yoktur, çünkü yapılan ayarlamalar gerçekten çok azdır. Tasarımcılar soldaki siyah noktaların rengini değiştirip büyüttüler ve harfler tamamen karanlıkta boyandı. Ayrıca, satırları daha kalın hale getirerek ve «t» ayağını kısaltarak yazı tipini değiştirdiler, böylece ters «f» gibi görünmez. Rengi de değiştirdi: siyah yerine artık koyu turkuaz kullanıyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Bireysel marka sembollerinin dönüşümü, 2015 yılında ürün yelpazesini güncellemeye karar veren ve daha sonra değişen şirketin geçiş aşamalarıyla ilişkilidir. Logonun orijinal versiyonu, farklı bileşenlerin ve tonların bir kombinasyonu üzerine inşa edildi: açık turkuaz siyah ile birleştirildi ve geometrik ile aerodinamik. Mevcut sürümde, bu özelliklerden bazıları ortadan kalktı — örneğin, artık siyah yok, sadece turkuaz var.

Geliştiriciler, Fitbit için özel bir yazı tipi sundu — bireysel bir spektrum. Seville olarak adlandırılır ve sadece amblemde değil tüm harflerde kullanılır. Pürüzsüz ve doğranmış olduğu için Sans Serif kategorisine giriyor. Dahası, harflerin aerodinamik bir şekli var.

Renk paleti pastel — içinde parlak renkler yok. Sessiz tonlar ölçülü ve katı görünür. Şema, iki turkuaz rengi içerir: ortama bağlı olarak bazen mavi olarak algılanan Tiffany Mavisi (# 00B0B9) ve Maastricht Mavisi (# 002A3A).